Sumitomo Rubber Ako
Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

İdealist müdire ve vefalı ressamın büyük başarısı

Sanatın iyileştirici gücüne en çok ihtiyaç duyduğumuz salgın günlerinde, Çankırı Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi ikincisini gerçekleştirdiği “Resim Çalıştayı” tüm hızı ile devam ediyor.           Çankırı Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi Müdürü Mehtap Meydaneri, ”Çankırılı Ressam  Hülya Sezgin koordinatörlüğünde gerçekleştirilen resim çalıştayının uluslararası nitelik taşıdığı, temasının ise katılan sanatçıların isteği üzerine […]
Çankırı'da Yeni Gün - Fatih KARTAL - Çankırı Gündemi - 27 Eylül 2021 09:47 A A

Sanatın iyileştirici gücüne en çok ihtiyaç duyduğumuz salgın günlerinde, Çankırı Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi ikincisini gerçekleştirdiği “Resim Çalıştayı” tüm hızı ile devam ediyor.

          Çankırı Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi Müdürü Mehtap Meydaneri, ”Çankırılı Ressam  Hülya Sezgin koordinatörlüğünde gerçekleştirilen resim çalıştayının uluslararası nitelik taşıdığı, temasının ise katılan sanatçıların isteği üzerine “Küreselleşen Dünya ve İklim Değişikliği, katılımcı sanatçıların gözünden Çankırı” olacak. Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi 2. Uluslararası Resim Çalıştayı’nın okul öğrencilerinin sanatsal gelişimine ve sanat yolculuğuna katkıda bulunacağı gibi şehrin kültür ve sanat hayatını da hareketlendireceği öngörülüyoruz. Dünyanın çeşitli yerlerinden çalıştaya katılan sanatçılara Çankırı kültürünü tanımaları için Çankırı’nın doğal ve kültürel güzellikleri gezilerle anlatılıyor. Sanatçılar çalıştay süresince yaptıkları iki tabloyu Çankırı Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi’ne armağan edecekler. Bu tablolar sanatçıların tanıtıcı bilgileri ile birlikte sergilenecek. Bu sayede Çankırı Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi’nin zengin bir tablo müzesi oluşturulması planlıyoruz. Sanatçıların konaklama ihtiyacı Çankırı Gençlik Spor Müdürlüğü, ulaşım ihtiyaçları ise İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi koordinesinde gerçekleşiyor. Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi 2. Uluslararası Resim Çalıştayı’na katılan İran, Gürcistan, Bulgaristan, Kazakistan ve Türkiye’den sanatçılar Çankırı’da çalışmalara başladı.” diyerek büyük bir özveri içinde düzenlenen organizasyonda davetli sanatçıların hiçbir ücret talep etmedikleri gibi geliş gidiş masraflarını bile kendileri karşıladığı belirtildi.

Küratör Ressam Hülya Sezgin davetlisi olarak çalıştay, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Sanat Ve Tasarım Fakültesi Grafik Bölüm   Başkanı  Prof. Birsen Çeken, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Sanat Ve Tasarım Fakültesi Prof. Gültekin Akengin, Antalya Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fatih Başbuğ, Antalya Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr.  Zuhal Başbuğ, Gürcistan Tiflis Üniversitesi  Güzel Sanatlar Fakültesi Prof. Dr. Levan Slagadze Gürcistan Tiflis Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Lela Geleishvili Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Emekli Yrd. Doç. Zehra Sengir, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Sena Sengir, Ressam-Şair Aynur Mahmudova  Kaplan, Ressam Ziver Kaplan, Macaristan’da  film ve dizi oyuncusu ve ressam  Alim Adilov, İranlı Ses Sanatçısı ve Ressam Vedud Moazzen, İranlı Kültür  Araştırmacısı Fatımah Moazzen katılacaktı ancak çalıştaya bazı ressamların sağlık problemleri nedeniyle katılamadığıda belirtildi.

2019 Yılında ilki gerçekleştirilen resim çalıştayının ikincisi Kovid-19  salgını nedeni ile tüm organizasyon çalışmaları tamamlanmış olmasına rağmen bir türlü gercekleştirilememiş ve iki kez ertelenmişti. Pandemi koşullarının rahatlaması ve sanatçıların aşılarının tamamlanması üzerine 21/30 Eylül 2021 tarihleri arasında Çankırı’da Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi’nde uluslararası resim çalıştayı yapma kararı alınmıştı.

Geleceğin sanatçılarına ışık olacaklar

Çalıştayın küratorlüğünü yapan ressam Hülya Sezgin çalıştayla ilgili olarak, ”İran, Gürcistan, Macaristan ve Bulgaristan’dan çok değerli sanatçıların yanısıra ulusal olarak da Prof. ve Doçent olan akademisyenler ile değerli sanatçılarımızdan oluşuyor ekibimiz. Toplam 14 sanatçıyız. Anadolu’nun ücra bir köşesinde Çankırı’da bir devlet okulunda idealist bir okul müdiresi Mehtap Meydaneri ile öbür uçta İzmir’de doğduğu topraklara vefa borcunu ödemeye ve memleketinde geleceğimiz çocuklarımız için hiç bir beklentisi olmadan gönüllü olarak bir şeyler yapmaya çalışan diğer bir kadın olan benimle elele verip bu değerli sanatçıları okulunda buluşturuyor. Yol paralarını bile ceplerinden ödeyerek gelen bu değerli sanatçılar 9 gün boyunca öğrencilerle birlikte yapacakları atölye çalışması ve anlatacakları bilgiler ile geleceğin sanatçılarına ışık olacaklar.” dedi.

Ayrıca Çankırı ve çevre gezileri ile gelenek ve göreneklerimizi tanıtıcı etkinliklerle ülke tanıtımına ve turizme de katkıda bulunacak bu etkinlik Çalıştay sonu açılacak sergi sonrası sanatçılar çalıştıkları değerli eserlerini de okula armağan edeceklerini belirten Sezgin,”Okulun duvarlarını süsleyecek olan bu değerli eserler gelecekteki öğrenciler için de bir hazine değeri taşıyacak. Onlara da yön verecek. Bu yıl ikincisini yapacağımız çalıştayımıza son derece titiz bir çalışma sergileyen, pandemi kurallarını uygulayan Okul müdürümüz Mehtap Meydaneri ve ekibine, tüm personeline çok teşekkür ederim. Geçen sefer de muhteşem bir ağırlama ile bizi konuk etmişlerdi. Devlet okulu olmasına rağmen Mehtap öğretmenim iyi ilişkileri neticesinde sponsor bularak bunu gerçekleştiriyor. Kendisini kutluyorum. Umuyorum memleketimizde 91 civarı olan diğer devlet güzel sanatlar liselerine de ilk kez yapılan bu çalıştaylar örnek olur.” İfadelerini kullanarak başka kurumlarında bu yönde yapacağı çalışmaların sanata ve santçıya verilen değerin gösterilmesine öncülük edeceğini söyledi.

Tuz Mağarası çok etkileyici

Antalya Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Zuhal Başbuğ, ”Buraya okul müdürümüz Mehtap Hanım ve Hülya Hocanın daveti üzerine geldik. Burada hem sanatımız ile ilgi bir şeyler anlatmak hem de buranın önemli bir öğrenci kitlesi olduğu için geldik. Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerimize bir ışık verebilirsek, onlara farklı baktırabilirsek, onlara umut olabilirsek diye düşündük ve daveti kabul ettik. Onların faydasına ne yapabiliriz, nasıl ilham oluruz açısından değerlendirmelerde bulunduk. Buraya gelen yabancı ressam arkadaşlarımız var. Onlarda burada Çankırı var diyecekler. Elbette ki Türkiye’ye zaman zaman geliyorlar. Ülkelerine döndüklerinde Çankırı diye bir yer var ve orada biz çalıştayda bulunduk. Tabi Çankırı açısından da bir reklam olacak. Verimli olacağına inanıyorum. Bizimde sanatçı arkadaşlarla bir işbirliğimiz oluyor. İşlerimizden vakit ayırıp çalışmalar yapamayabiliyoruz. Fakat burada günlük 2 resim bile bitirenlerimiz var. Çankırı ben ilk kez geldim. Dağları ve özellikle de Tuz Mağarası çok etkileyici’’ dedi.

Çalıştay’a katılarak öğrencilere deneyimlerini aktaran Antalya Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fatih Başbuğ, ‘’Türkiye’den ve farklı ülkelerden gelen sanatçılarla burada farklı bir sinerji oluşturduk. Bizim bir amacımız var Çankırı’yı bir ressam gözü ile gözlemlemek ve onu düz bir yüzey olan tuvallere aktararak derinlik katarak renklendirmek. Elimizden geldiğince bunu yapmaya çalışıyoruz. Bu etkinlikler Avrupa çok uzun yıllardır yapılmakta. Floransa’da, Almanya’da özellikle Berlin’de, Japonya’da düzenleniyor. Bana göre Çankırı gibi küçük bir ilde böyle bir organizasyonun yapılması çok büyük bir olay. Katılım belki çok büyük düzeyde olmasa da bir araya gelen sanatçılarla çalıştay amacına ulaşıyor. Çünkü bir kişi bir gözlem bile yapıp aktarsa bu Çankırı’ya insanlığa bir fayda sağlıyor. Böylece Çankırı’nın tarihinden, coğrafyasından, kültüründen faydalanarak çalışmalar meydana getiriyorlar. Gittikleri ülkelerde bunları anlatıyorlar. Böylece sadece bir resim ortaya çıkmış olmuyor kültür paylaşımı da oluyor. Bu açıdan bu tür etkinlerin desteklenmesi çok önemli. Etkinliği düzenleyen bütün paydaşlara, okul müdürü, Hülya Hoca, bizi getirip götüren arkadaşlara, Kültür Müdürlüğü’ne, Belediye Başkanlarına çok teşekkür ediyorum.’’ ifadelerini kullandı.

Hümanist yaklaşım insanı motive ediyor

Yakın zamanda emekli olmuş Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürü Ziver Kaplan’da Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi 2.Uluslararası Resim Çalıştayı’na katılmak için Çankırı’ya gelen ressamlar arasında. Ressam Ziver Kaplan, ”2014 yılında biz Kastamonu’da bu faaliyeti başlatmıştık. Bu zamana kadar 12-13 tane çalıştay yaptık.2019 yılında da ilk defa komşu ilimiz Çankırı’da ilk defa bu çalıştaya katılmıştım. İstanbul’da ki Çankırılılar Vakfı’nın sponsorluğuyla katılmıştım. Hülya Sezgin kardeşimizin küratorlüğünü yaptığı ve Mehtap Hoca’nın da büyük çabalarıyla bu çalıştaya katıldık. Sanatçı arkadaşlarımızda altını çizdi özellikle Güzel Sanatlar alanında yolunu çizmiş olan öğrencilere katkı sağlamak için buradayız.Şüphesiz onlar içinden de önemli sanatçılar çıkacak. Böyle bir organizasyonun Anadolu’nan bir şehirde yapılması sanatın Anadolu’da uyanışını göstermektedir. Mustafa Kemal Atatürk boşa dememiştir, ‘Sanatsız kalan bir milletin hayat damalarından biri kopmuş demektir’ diye. Haliyle sanat insana yeni bir ufuk açıyor. Hümanist yaklaşım içinde insanı daha çok motive ediyor. Çalıştaya destek veren tüm kamu kuruluşlarına teşekkür ediyorum. Başta okul müdürü Mehtap Hanım olmak üzere bütün çalışaların heyecanını görüyoruz. Bizi oldukça motive ediyor. Ayrıca bir Çankırı sevdalısı olarak Hülya kardeşimiz bizi buraya çağırdı, bizimde çorbada tuzumuz olduğu için çok mutluyuz. Çalıştayın mutlaka devamı olması gerekiyor. Çankırı’nın tanıtımı ve turizmine katkısı olacağını düşünüyorum ” diyerek yapılan her çalışmanın şehrin tanıtımı açısından büyük önem arz ettiğini belirtti.

Çankırı GSL bir numara

Gerçekleştirilen çalıştaya anne-kız bir arada katılan 19 Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Emekli Yrd. Doç. Zehra Sengir ve yine Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Sena Sengir’de yaptıkları çalışmalar ile öğrencilere resim alnında önemli ipuçları verdiler. Doç. Dr. Sena Sengir, ”Çankırı’ya ikinci gelişimi. İlkide yine Hülya ablanın başka bir çalıştayıydı. Okul Müdürü Mehtap Hoca çok çalışkan bir insan. O kadar okullar gördük, eğitimler aldık, özel okullara gidiyoruz fakat böyle güzel planlanmış herşey. En üst düzeyde düşünülmüş bu çalıştayın bir devlet okulunda düzenlenmesi şaşırtıcı ve sevindirici. Bence Mehtap Meydaneri Hocamızı başka projelerde de değerlendirmeleri gerekiyor. Çankırı Güzel Sanatlar Lisesi bu organizasyonu ile bence şu anda bir numara diyebilirim. Çünkü uluslararası bir etkinlik yapılıyor burada. Türkiye’den farklı ülkelerden birçok insan buraya Mehtap Hoca’nın daveti ile geldi. Biz santçıları ve akademisyenleri burada birleştirdikleri içinde emeği geçenlere teşekkür ederiz.” ifadelerini kullanarak yapılan çalıştayın her açıdan önemine vurguda bulundu.

Gürcistan’dan ilgi büyük

Uluslararası bir öneme sahip resim çalıştayında, Ressam Marina Japharıdze ve  Gürcistan Tiflis Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Lela Geleishvili’de Gürcistan’dan gelerek  yerlerini aldılar. Her iki ressamda Türkiye’ye ve özellikle de Çankırı’ya gelmekten çok büyük mutluluk duyduklarını ifade ettiler. Yaptıkları resim çalışmaları ile Çankırı’da gözlemledikleri yerleri anlatmaya çalışacaklarını da belirttiler.Daha sonra ki yıllarda da yapılacak çalıştaylara da katılmak istediklerini söyleyerek memnuniyetlerini ifade ettiler.

Macaristan’ın ünlü ismi Alim Adilov Çankırı’da

Alim Adilov Macaristan’dan gelen ressam, aynı zamanda ülkesinde tanınmış bir oyuncu ve şair. Çok sayıda tiyatro ve filmde rol almış. Aslen Özbek Türkü olan Adilov, ”Çok güzel bir şehir Çankırı. İyi ki bizi davet ettiler. Değişik güzel çalışmalar yapmak istiyorum burada. Ülkemde ve başka ülkelerde de çalıştaylara katılıyorum. En son olarak Tokyo’da sergi açtım. Oyunculuk alanında çok çalışmalarım olsa da asıl profesyonelliğim ressamlık. Bütün hepsini yapmaya zamanınımız maalesef bulunmamakta” dedi.

Bu haber 408 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 09:47 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by