Sumitomo Rubber Ako
-3° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

İkinci nefes alındı

Çankırı’da Yeni Gün Korona virüs (Covid19) tedbirleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlamaları bulunan 65 yaş ve üstü vatandaşlar, geçtiğimiz pazar günü ikinci kez sokağa çıkmanın mutluluğunu yaşadılar. Çankırı’da saatler 12.00’yi gösterdiğinde yaşlılar evlerine en yakın park ve bahçelere akın etti. Yeni tip korona virüs salgını sürecinde risk gurubunda yer alan 65 yaş ve üstü vatandaşların, sokağa […]
Çankırı Gündemi - 19 Mayıs 2020 11:40 A A

Çankırı’da Yeni Gün

Korona virüs (Covid19) tedbirleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlamaları bulunan 65 yaş ve üstü vatandaşlar, geçtiğimiz pazar günü ikinci kez sokağa çıkmanın mutluluğunu yaşadılar. Çankırı’da saatler 12.00’yi gösterdiğinde yaşlılar evlerine en yakın park ve bahçelere akın etti.

Yeni tip korona virüs salgını sürecinde risk gurubunda yer alan 65 yaş ve üstü vatandaşların, sokağa çıkma kısıtlamaları sürerken, kontrollü normalleşme süreci kapsamında belirli saatlerde dışarı çıkmalarına izin verilmesine bu hafta da devam edildi. Tüm yurtta olduğu gibi Çankırı’da da İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi ile bu hafta 12.00 ile 18.00 saatleri arasında 65 yaş ve üstü vatandaşlar evlerine yürüme mesafesi şartıyla dışarı çıkabildi.

Yaşlılardan kimisi parkta spor yaparken, kimisi ise banklarda oturarak temiz havanın tadını çıkardı. Geçen hafta da 4 saat izinli çıkan yaşlılar bu hafta 6 saatlik bir izin ile dışarıda nefes almanın mutluluğunu yaşarken, kendilerine bu fırsatı tanıyan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ettiler.

Yaşlı vatandaşlar, zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmamasını da isteyerek, bu sürecin biran önce sona ermesini dilediler.

Sokağa çıkma izni uygulamasının yerinde bir uygulama olduğunu ifade eden Durmuş Aktaş, “Gayet güzel yerinde bir uygulama. Zaten bayramdan sonra virüsün bitmesi konusunda bir beklentimiz var. Bayramdan sonra düzeleceğini düşünüyoruz. İznin Pazar günü oluşu bizim için daha iyi oldu. Pek bir sıkıntı çekmedik bu yüzden.” dedi.

İnsanların sosyal mesafe kurallarına pek uymadığını belirten Kadir Karaboğa, “65 yaş üstü vatandaşların dışarı çıkmasını güzel bir uygulama olarak buluyorum.” diyerek “Kronik rahatsızlığı olan vatandaşların sokağa çıkmamaları lazım öyle düşünüyorum. Mesela annem elhamdülillah fazla bir rahatsızlığı yok. Annem şimdi haftada bu izinli gününü iple çekiyor. Böyle bir havada oturmak onlara mutluluk veriyor. Temiz havayı solumak onlara iyi geliyor. Ben olumlu bir uygulama diye düşünüyorum, ama kronik hastalar için değil. Bir kaç saat olsa da elbette sokağa çıkmaları gerekiyor. İnsanlarımız sosyal mesafeleri çok korumuyorlar. Bu tehlikeli bir durum.” şeklinde konuştu.

“Bugünkü günlere şükürler olsun” diyerek sözlerine başlayan Ramazan Koç ise, “Bugünki günlere şükürler olsun. Cenabı Allah bizi geri koymasın. Sokağa çıkma izni çok güzel devletinin yapmış olduğu yerinde yani gerçekten böyle bir şeye ihtiyaç vardı. Aşağı yukarı yaklaşık 50 gündür evdeydik. Bugün de beş altı saati dışarda geçirdik. Türkiye’miz Dünya’da bir tane görüyorsunuz. Hem salgında, hem önlemede, hem savaşta her şeyde öndeyiz. Türkiye’nin iman gücü olduğunu için hafif geçiriyoruz. Sokaklara Pazar günleri çıkabilmemiz iyi. Üç beş saat gezmek bize yeterli zaten.” ifadelerine yer verdi.

Bu haber 1146 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 11:40 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by