Sumitomo Rubber Ako
20° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

“İnsanlar lezzet ve huzurun peşinde”

Çankırı’nın Ankara’ya yakın olması ve kırsal turizm konusunda yüksek potansiyele sahip olması, kırsal turizm açısından gelişmesine katkı sağlıyor. Konu ile ilgili olarak Çankırı’da yer alan bir çiftlik sahibi ile yaptığımız röportajda Çankırı’nın tanıtımı ve gelişmesi konuları yer aldı. Çankırı’nın Eldivan ilçesinde bir çiftlik sahibi olan Mehmet Sevindim, dünyanın dört bir yanını gezdiğini ve bunları Çankırı’da […]
Çankırı'da Yeni Gün - Furkan Koçumoğlu - Bölgesel - 8 Ocak 2022 18:02 A A

Çankırı’nın Ankara’ya yakın olması ve kırsal turizm konusunda yüksek potansiyele sahip olması, kırsal turizm açısından gelişmesine katkı sağlıyor.

Konu ile ilgili olarak Çankırı’da yer alan bir çiftlik sahibi ile yaptığımız röportajda Çankırı’nın tanıtımı ve gelişmesi konuları yer aldı.

Çankırı’nın Eldivan ilçesinde bir çiftlik sahibi olan Mehmet Sevindim, dünyanın dört bir yanını gezdiğini ve bunları Çankırı’da uygulamak istediğini söyledi.

“Bir sürü gönüllü çalışan çiftlikler var”

Sevindim, dünyanın dört bir yanını gezdiğini ifade ederek, “Çankırı olarak kırsal kalkınma açısından bir şeyler yapılabiliyoruz. Bizim burada kırsal turizmde sekizinci yılımız. Asıl işimiz tarım. Tarım ile uğraşırken dünyanın dört bir yanını da gezme fırsatı buldum. Başka ülkelere de baktım; ‘Nasıl yapmışlar?’, ‘Neler yapmışlar?’ diye. Genelde tarım işletmelerini halka açmış Avrupalılar. Örneğin çilek ekmiş, ‘gel çileği topla ücretsiz’ demiş vatandaşlara. Bir nevi de ücretsiz eleman sağlıyor bu şekilde. Bir sürü gönüllü çalışan çiftlikler var” şeklinde konuştu.

“Yeni projelerim var”

Çankırı için projeleri hakkında bilgilendirme de yapan Sevindim, “Gönüllülük esasına göre çalışan çiftlikler aynı zamanda iş gücüne de destek oluyor. Kafamızda böyle bir proje var. Çankırı’ya uygulamak istiyorum bu projeyi. Yurtdışından insanların da bu şekilde gelmesini istiyorum. Gönüllü çalışacak bir sürü insan var. At binecek, at binmeyi öğrenecek. Bunun karşılığında bizim işlerimize yardımcı olacak. Kahvaltının sunumuna yardımcı olacak.  Bu tarz bir projem var. Arap coğrafyası ile ilgili de bir projem var. Çünkü onlara yeşil çok kutsal geliyor, su çok kutsal geliyor. Çünkü çölde yaşadıkları için yeşile ve suya hasretler. Katarlılara bir tatil köyü planım var” dedi.

“Yeşil alanımız çok iyi”

Ankara’dan misafirlerinin de geldiğini dile getiren Sevindim, “Çiftliğimize Ankara’dan insanlar geliyor şu anda. Yazın daha çok misafir kitlemiz var. Yeşil alanımız çok iyi. Kış için de alternatif Ilgaz var elimizde. Ilgaz’a insanları götürebiliriz. Götürürken de biz burada kahvaltı verebiliriz. Buradan geçerken akşam da yemeğe gelebilir bize. Bu tarza turlar planlıyorum. Şehrin tur şirketleriyle anlaşması lazım. Ben şimdi bireysel yatırımcıyım. Burada sosyal devletin işe girişmesi lazım. Benim tek amacım şehri tanıtmak” ifadelerine yer verdi.

“Mutsuz hayvanın eti de mutsuz olur”

Çankırı’da hayvancılık konusunda safkan ırklar üreteceğini belirten Sevindim, “Burada üretmeyi planladığım en önemli şey saf ırk. Ben bir çiftçiysem etimi kendim üreteceğim. Yumurtamı kendim üreteceğim. Sütümü kendim üreteceğim. 1 buçuk yaşta süt danası besliyoruz. Hiçbir kimyasala bulaşmıyoruz. Kendi doğasını bozmuyorum hayvanın. Mutsuz hayvanın eti de mutsuz olur. Hayvanın bağlanmasına karşıyım. Alabildiğim kadar bilgi ve eğitim almaya çalıştım. Seydi Köyü’nde merha hayvancılığı konusunda girişimlerim var. Seydi Köyü’nde 5500 dönüm, meraya sıfır bir alanda küçükbaş hayvancılık yapacağız. Onun da en iyisini yapmak istiyorum. Çünkü örnek bir işletme olacak. Minimal başlayacağız. Ahır asla para kazanmaz. İyi ırk, hayvan para kazandırır. Çünkü doğada hiçbir canlıya ahıra ihtiyaç yok. TKDK diye bir kurumumuz var servetler veriyor. Ahırlara, betonlara para yığdırıyor. Bizim mera ve sürü hayvancılığına yönlenmemiz lazım. Bu kurumların parasını da iyi cins hayvanların sayısını artırmak, çiftçi kadınların eğitilmesi için kullanmalıyız” dedi.

“Her sarı tabelayı takip ettim”

Yaklaşık 15 yıl motosiklete bindiğini belirten Sevindim, “Yaklaşık 15 yıl motorsiklete bindik. Türkiye’de gitmediğimiz yer kalmadı. Her sarı tabelayı takip ettim. Kaleköy’de bir yer var. Yolu yoktu oranın. Bizim çiftliğinde yoktu o zamanlar. Dedim ki, bu adam burada bu işi çözdüyse ben de çözerim.  Gittim yanında çalıştım. Yazları giderdim. Hafta sonları yanında çalışırdım. Çok iyi balık pişirmeyi öğrendim. Dedim ki, kendi yaşam alanımı da güzelleştireyim. Kendi etimi üreteyim, ürettiğim eti çok güzel sunabileyim. Derken böyle bir fikir oluştu. Yıllarca at beslendim. Şimdi ise çok yeni projeler ile geliştirmeyi düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Bu haber 870 kez okundu.
Bölgesel - 18:02 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by