Sumitomo Rubber Ako
19° Açık
  • EURO
  • DOLAR

Kafe ve restoranlar hizmete başladı

Çankırı’da Yeni Gün Cumhurbaşkanı Erdoğan, korona virüsü salgınıyla ilgili yeni kararları açıkladı. Erdoğan, 1 Haziran’dan itibaren şehirleri arası seyahat yasağını kaldırılacağını ve restoran, kafe, pastaneler, spor salonu gibi birçok işletmenin de yeniden açılacağını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan: “1 Haziran tarihi itibariyle restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri, yüzme havuzu, kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar dahilinde saat […]
Çankırı Gündemi - 1 Haziran 2020 09:20 A A

Çankırı’da Yeni Gün

Cumhurbaşkanı Erdoğan, korona virüsü salgınıyla ilgili yeni kararları açıkladı. Erdoğan, 1 Haziran’dan itibaren şehirleri arası seyahat yasağını kaldırılacağını ve restoran, kafe, pastaneler, spor salonu gibi birçok işletmenin de yeniden açılacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “1 Haziran tarihi itibariyle restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri, yüzme havuzu, kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar dahilinde saat 22.00’ye kadar hizmet vermeye başlayacak.” dedi.

Türkiye’nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelesine ilişkin Erdoğan, “Türkiye’nin salgının önlenmesinde ve can kaybında dünyada örnek alınan bir konuma gelmesi 83 milyon olarak hepimizin ortak başarısıdır.” dedi.

Çankırı’da da 1 Haziran’da açılacak olan belirlenen işletmelerin hazırlıkları tamamlandı. Bugün itibarı ile restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri, yüzme havuzu, kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar dahilinde saat 22.00’ye kadar hizmet vermeye başladı.

Konu ile ilgili yapmış olduğumuz röportajda konuşan Eyüpoğlu Kebap İşletme Sahibi Ali Göregen, “Biz pandemi sürecinde her an yasak kalkacakmış gibi hazırlıklarımızı güncel tutmuştuk zaten. Elbetteki biz de hijyen ekipmanlarımızdan oturma düzenimize kadar yeni normale uygun faaliyet göstermeye başlayacağız.” ifadelerine yer verdi.

Önceliklerinin her durumda hijyen sonra lezzet olduğunu belirten Göregen, “Biz önceliği her durumda hijyen sonra lezzet olan bir işletmeyiz. Bu nedenle sadece misafirlerimizin restaurantlarımıza geldiği anda onların kullanımına sunacağımız dezenfektan ve benzeri yardımcı ekipmanlar kullanacağız. Düzenli temizlik ve hijyeni zaten yıllardır özenle sağlamaya çalıştığımız için bu konuda çok fazla bir yenilik bizim için yok diyebiliriz.

Aldığımız yeni tedbirler masalar arası mesafe ile başlıyor. Misafirlerimiz ile yakın temasa girmeden servislerimizi sağlayacağız ve tüm servis elemanlarımız eldiven, maske gibi gerekli tedbirleri alarak hizmet sağlayacaklar. Tuvalet, lavabo ve restaurant içi temizliğimiz zaten sistematik bir şekilde gün içerisinde sağlanıyordu, sayıca sıklığı artırılarak daha sağlıklı bir şekilde yeniden hizmet vermeye başlayacağız” şeklinde konuştu.

Fiyatlarının makul düzeyde olduğunu belirten Ali Göregen, “ Fiyat artışı konusunda, diğer restaurantlar ile kendimizi kıyaslamak gibi bir durum asla söz konusu değil. Her işletmenin sunduğu lezzet farklıdır. Biz ülke genelindeki en’leri Çankırı’da sunmaya çalışıyoruz. Bu nedenle fiyatlarımız makul düzeyde lezzetimiz yine zirvede seyretmeye devam edecektir” dedi.

Sosyal mesafe kurallarının uygulanacağını söyleyen Göregen, “Sosyal mesafe kuralları için öncelikle masa düzenlerimizi değiştirdik. Misafirlerimizin de bu kurala uyarak birlikte geldikleri kişiler ile oturma düzenine uyacaklarını umut ediyoruz. Servis elemanlarımızın misafirlerimiz ile yakın temas kurmadan hizmet sunmalarını sağlayacağız. Bu dönemde minik misafirlerimiz için ne yazık ki oyun parkımızı kapattık. Onların da gönüllerini ileriki bir dönemde almaya çalışacağız.

Personelimiz için de gerekli önlemleri aldık. Her deskte tek kullanımlık eldivenlerimiz, maskelerimiz, dezenfektanlarımıZ zaten bulunacak. Düzenli olarak kullan at ürünlerini değiştirerek en sağlıklı şekilde hizmet sunmaya onlar da hazırlar. Herkes için yeni bir dönem başlıyor. Yeni normalde herkes için herşeyin eskisinden daha güzel olmasını umut ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Tüm tedbirler kapsamında tekrardan tadilat, ilaçlama ve dezenfekte gibi işlemlerin yapıldığını ifade eden Kahveci Hacı Baba İşletme Müdürü Gökçe Körosmanoğlu, “Tüm tedbirler kapsamında tekrardan boya, tadilat, ilaçlama ve dezenfekte işlemlerini uygulayarak bugünden itibaren hizmet vermeye devam edeceğiz.

Yeni süreç hepimiz için sor bir süreç olacaktır. Bu süreçte dezenfeksiyon işlemlerini en üst düzeyde tutarak hem çalışanlarımızın hem değerli müşterilerimizin sağlığını düşünerek önlemlerimizi aldık” dedi.

Alınan tedbirleri sıralayan Körosmanoğlu, “Alınan bu tedbirler kapsamında;

Öncelikle tüm personelimiz sağlık raporu alarak işe başlayacaktır. Kronik rahatsızlığı olan personelimiz bir süre daha dinlenmeye evlerinde kalmaya devam edecektir.

Her personelimiz mutlaka hem kendileri hem de değerli misafirlerimizin güvenliği ve sağlığı için maske ile çalışacaklardır.

Her personel dükkana gelmeden önce ateşleri ölçülüp dezenfektan paspasından geçerek ellerini dezenfekte ederek hazırlığını tamamlayıp daha sonrasında iş kıyafetlerini ve eldivenlerini giyerek işe başlayacaktır.

Bu süreçte bir çok dezenfekte aşaması kullanılacaktır. Yüzey ve hava dezenfektanı, el dezenfektanları ve ekip dezenfektanları olmak üzere.

Bıçaklar, doğrama tahtaları, kaşık, çatal, bıçak ve bardaklar her işlem sonrası herbiri kendi makinasında özel dezenfektan içeren makinalarda yıkanacaktır.

Her günün sonunda ortam önce havalandırılıp daha sonra yüzey dezenfeksiyonu ile (masa üstleri ve koltuklar) en son da hava dezenfeksiyonu ile dezenfekte edilecektir.

Tüm dükkan boşaldıktan sonra sabaha kadar UV ışını ile dezenfeksiyon devam edecektir.

Olabildiğince değerli misafirlerimiz için de kapıda dijital ateş ölçer ile ölçüm yapılıp dezenfektan işlemi uygulanacaktır.

Oturma alanlarında 1,5 metre kuralı uygulanacaktır.

Yine bu süreçte değerli misafirlerimizin anlayışına sığınarak oyun parkı ve mescitler kapalı olacaktır.

Lavabolar günde 3 kez yıkanıp dezenfeksiyon işlemi uygulanacaktır. Aynı hassasiyet ile misafirlerimizden de sosyal mesafe kuralı uygulaması istenecektir.

Değerli misafirlerimizden olabildiğince hijyen kurallarına ve sosyal mesafe önlemlerine özen göstermeleri istenerek servisleri ona uygun yapılacaktır” dedi.

Menülerde fiyat artışına gidilmeyeceğini de ifade eden Körosmanoğlu, “Sosyal mesafe için misafirlerimiz çapraz oturarak masalar arası 1,5 metre mesafe kuralı baz alınacaktır. Kasa önü siperlik kullanılarak mutfak ve bar içine giriş personel hariç olmayacaktır. Personelimiz bu süreçte grip gibi basit ama hava yolu ile bulaşan hastalıklarda çalışma süresine aralık verilip tedavi ve karantinaya girmesi istenecektir. Personelimizden sağlık raporu ara ara istenecektir. Her personel maske ve eldiven ile çalışacaktır. Her gün düzenli ateş ölçümü yapılacaktır” ifadelerine yer verdi.

Sosyal mesafe ve maske kurallarına daha çok hassasiyet gösterdiklerini dile getiren Osmanlı Cafe İşletme Sahibi Halit Şekerci, “Ülkemizin ve tüm Dünya’nın içerisinde bulunduğu bu pandemi sürecinde yaklaşık iki aydan fazladır kapalı olan işletmemiz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklaması ile birlikte bugünden itibaren hizmetimize devam edeceğiz. Tabiki tüm kurallara uyarak bütün önlemleri aldık. Sosyal mesafe ve maske kuralına daha çok hassasiyet gösteriyoruz. Masalar arasında 1,5 metre mesafe bırakarak sosyal mesafe kuralını uygulamaya çalışıyoruz. Personelimizin ateşleri düzenli olarak ölçülecek ve müşterilerimiz için de aynı uygulama geçerli olacak. Mümkün olduğunca temassız yapılacak tüm işlemler. İşletmemiz içerisinde dezenfektanlar bulunuyor. Hepimizin sağlığı için tüm tedbirler alınarak son derece hassasiyet içerisinde davranılacak. Sizlerin sağlığı bizim için çok önemli” şeklinde konuştu.

İşletmelerinin hijyen şartlarına uygun hale getirildiğini belirten Şefkat Restoran İşletme Sahibi Mesut Körhüseyin, “21 Mart 2020 tarihinde, pandemi sürecinde, İçişleri Bakanlığı kararıyla kapanan işletmemiz bugün itibarıyla açılıyor. Bu süreç içerisinde hijyen şartlarına uygun hale getirilen işletmemiz masa düzenleri hazırlanıp hijyenik bir ortam sağlanarak tekrardan hizmete hazır hale geldi. Misafirlerimiz gönül rahatlığıyla yemeklerini yiyebilir. Tüm ekipmanlarımız sterilize edilecek ve dezenfektan uygulamaları düzenli olarak yapılacak” dedi.

Yarı kapasiteyle hizmet verilecek

Lokanta ve kafelerde alınan tedbirler şöyle:

• Müşterinin içeri girerken maskesi olacak, yoksa maskeyi işletme temin edecek.

• Girişte müşteriye kolonya dökülecek, el hijyeni sağlanacak.

• Masa örtüleri ve personel kıyafetleri 60 derecede yıkanacak.

• Vale, her araç teslim alma-etme hizmetinden önce ve sonra ellerini temizleyecek. Aracı maskeli kullanacak.

• Kapasitenin yarısı kadar müşteri alınacak.

1.5 metre kuralı

• Masalar arası 1.5 metre mesafe olacak.

• Müşteriden mümkün olduğunca temassız menü kullanması ve ödemeyi de temassız yapması istenecek.

• Asansörler üçte bir kapasite ile kullanılacak.

• Personel ve müşteri sosyal mesafeyi koruyacak.

Servisi personel yapacak

• Her masada el temizliği için dezenfektan veya kolonya olacak.

• Açık büfelerde servis personel tarafından yapılacak. Müşteri yiyeceklere dokunmayacak.

• Tek kullanımlık tabak-çatal uygulamasına geçilecek.

• Mescit ve lavabo gibi genel kullanım alanlarının girişinde ve çıkışında eller dezenfekte edilecek.

• Girişte müşterinin ve personelin ateşi ölçülecek.

• Personelin sağlığı yakından takip edilecek.

• İşletmede kullanılan klima ve havalandırma sisteminin filtreleri düzenli temizlenecek.

4 saatte bir ateş ölçülecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 1 Haziran’da açılacak özel kreş, çocuk kulüpleri ve gündüz bakımevlerinde alınacak tedbirleri belirledi. Buna göre; kreşte bir grupta ve ortak kullanım alanlarında en çok 10 çocuk bulunacak. Hizmete başlanmadan önce ortam dezenfekte edilecek.

Bu haber 1396 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 09:20 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by