Sumitomo Rubber Ako
Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

Kastamonu için tek yürek

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin güney kesiminde başlayan orman yangınlarının ardından şimdi de kuzey kesimi bir felaket yaşıyor. Çankırı da dahil olmak üzere bir çok ilden bölgeye yardım gönderildi. Karadeniz bölgesinde yaşanan yoğun yağış sebebi ile oluşan sel felaketi sonucunda can kayıplarının artmasından korkulduğu ifade edildi. Yetkililer tarafından yapılan son açıklamalara göre vefat sayısı 27 olarak tespit […]
Çankırı'da Yeni Gün - Fatih KARTAL - Bölgesel - 14 Ağustos 2021 09:08 A A

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin güney kesiminde başlayan orman yangınlarının ardından şimdi de kuzey kesimi bir felaket yaşıyor. Çankırı da dahil olmak üzere bir çok ilden bölgeye yardım gönderildi. Karadeniz bölgesinde yaşanan yoğun yağış sebebi ile oluşan sel felaketi sonucunda can kayıplarının artmasından korkulduğu ifade edildi. Yetkililer tarafından yapılan son açıklamalara göre vefat sayısı 27 olarak tespit edildi.

AFAD tarafından yapılan açıklamada Çankırı, Amasya, Çorum, Samsun, Karabük, Giresun, Ordu, Tokat, Bolu, Düzce ve Zonguldak valilikleri teyakkuz haline geçirildiği ve Bölgede yürütülen çalışmalarda AFAD, Genelkurmay Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Jandarma, 112, UMKE, Karayolları Genel Müdürlüğü, DSİ, il özel idaresi, İHH ile YEDAŞ personel ve araçları görev yapmakta olduğu belirtildi. Çankırı’dan giden yardımlar ile birlikte Kastamonu’da 2 bin 333 personel, 313 araç, 32 ambulans, 9 helikopter, 1 JİKU, 1 İHA, 1 AFAD mobil koordinasyon tırı, 1 mobil harekat merkezi, 225 iş makinesi, 15 bot ve 12 motopomp, 1 dalgıç pompa, 1 jeneratör, 15 arama-kurtarma köpeği; Bartın’da 895 personel, 1 arama köpeği, 103 araç, 7 ambulans, 1 AFAD mobil koordinasyon tırı, 77 iş makinesi, 1 bot ve 4 motopomp; Sinop’ta bin 532 personel, 2 arama-kurtarma köpeği, 10 helikopter, 214 araç, 1 AFAD mobil koordinasyon tırı, 27 ambulans, 135 iş makinesi, 8 bot ve 2 motopomp, 1 mobil mutfak arama kurtarma çalışmalarında özverili bir şekilde çalışmakta olduğu da söylendi. Sinop’un Ayancık ve Kastamonu’nun Bozkurt ilçelerinde devam eden arama kurtarma çalışmalarına ara verilmeden devam edilmekte olduğu da verilen bilgiler arasına eklendi.

Soylu, ‘El birliğiyle üstesinden geleceğiz’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kastamonu’nun Bozkurt ilçesini ziyaret edip, ilçede yaşanan sel felaketi ile ilgili açıklama yaptı. Soylu konu ile ilgili, “Devlet, bu yaraları sarana kadar buralarda olacak. Devlet, devletliğini gösteriyor, burada da gösterecek. Vatandaşlarımızın herhangi bir endişesi, şüphesi, kaygısı olmasın. El birliğiyle bunun üstesinden geleceğiz.Çok yardım etmek isteyenler var. Bizim bir usulümüz gelişti. Tüm Türkiye’den vatandaşlarımızdan bu usule yönelik yöntemin devam etmesinin doğru olduğunu düşündüğüm için hem destek hem de bizi anlayışla karşılamalarını istirham ediyoruz.” dedi.

Bakan Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kulum ile İlçedeki AFAD Koordinasyon Toplantısı’ndan sonra yaptığı açıklamalarda, afet çalışmalarını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşerek, koordineli bir şekilde takip ettiklerini söyledi.

Bölgedeki altyapı hasarları ve ilgili yapılan çalışmaları Bakan Soylu, ”Türkiye’nin birçok kurum ve kuruluşundan hem buraların eski haline kavuşabilmesi için araçlar, vidanjörler ve bütün bu suyun çekilebilmesi için iş makineleri, aynı zamanda da vatandaşların günlük ihtiyaçlarını karşılaması için birçok destek buraya akıyor.” şeklinde anlattı.

Bartın, Kastamonu ve Sinop afet bölgesi ilan edilecek

Kastamonu’da yaşanan afet sonrası bölgeyi ziyarete giden İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu’dan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da bir ziyaret gerçekleştirdi.

Recep Tayyip Erdoğan bölgeye ulaştığında yaptığı ilk açıklamada, ‘’Salı başlayan yoğun yağışlar Kastamonu, Bardın ve Sinop illerimizde maalesef büyük sel felaketlerine neden oldu. Kastamonu’muzda Bozkurt, Azdavay, İnebolu, Küre ve Pınarbaşı ilçelerimiz bu yağışlardan en çok etkilenen yerler oldu. Bartın’ın Ulus, Sinop’un Ayancık ilçelerinin kimi köyleri de selden ciddi manada etkilenen yerler arasında. Öncelikle hepinize geçmiş olsun dileklerimi sunmak istiyorum. Maalesef ölen kardeşlerimiz oldu onlara Allah’tan rahmet diliyorum. Yakınlarına ve milletimize başınız sağolsun diyorum. Bartın’da kaybolan vatandaşımız için çalışmalar sürüyor.” dedi.

Erdoğan ”Felaketin ilk anlarından itibaren devlet olarak sizlerle beraberiz”

Sel felaketinin ardından yaşanan kayıplara baş sağlığı dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Ülkemizin güneyinde geçmişte eşi benzeri olmayan orman yangınları yaşadık. Karadeniz’in doğusunda yaşananları biliyorsunuz. Aynen burada olduğu gibi sel felaketlerini oralarda yaşadık. Hamdolsun bu yangınların hemen hepsini de kontrol altına almayı başardık. Ülkemizin kuzeyinde ise işte burada olduğu gibi sel felaketlerine maruz kaldık. Bir süre önce Doğu Karadeniz’de selin yol açtığı sıkıtılarla mücadele ettik. Kastamonu ve çevresindeki illerde yaşanan felaketlerde hayatını kaybeden, zarar gören vatandaşlarımızın üzüntüsü ülkemizin ortak üzüntüsüdür. Felaketin ilk anlarından itibaren devlet olarak sizlerle beraberiz.” diyerek sözlerine devam etti.

Erdoğan, yardım çalışmalarında büyük bir çaba harcayan itfaiye erlerini, vatandaşları ve görevli personeli de unutmadı, ’’AFAD başta olmak üzere Kızılayımızla birlikte tüm araç gereçlerle buradayız. Ne gerekiyorsa yaptık, yapıyoruz, yapacağız. 4 bin 760 personel, 19 helikopter, 1 İHA, 66 ambulans, 41 UMKE, 630 hizmet aracı, 437 iş makinası ve pek çok araç gereç sahada faaliyet gösteriyor. Evlerin damlarından vatandaşlarımızı kurtaran silahlı kuvvetlerimizin, polisimizin onların kahramanca tüm o vatandaşlarımızı nasıl kurtardıklarını izlediniz. Bu kahramanlarımız alnından öpülesi kahramanlarımızdır. Mağdur durumda olanların yüzde 95’ini kurtardılar. Allah göstermesin aksi olabilirdi. Bu öyle her kişinin karı değir. Er kişinin karıdır. Ben askerimizin, polisimizin bu operasyonda görev alan tüm kardeşlerimizi alnından öpüyorum. Onları tebrik ediyorum. O operasyon bizi rahatlattı. Gözlerimiz yaşlı olarak kadın, erkek, çocuk demeden sepetin içerisinde o yeni doğmuş yavrunun kurtuluşu herhalde gözlerimizi yaşartmıştır değil mi? Demek ki bizim böyle görevli kardeşlerimiz var. Onların bu gayretleri başarının sırrı olmuştur.’’ diyerek çalışmalarından ve çabalarından dolayı herkesi tebrik etti.

Bu haber 1840 kez okundu.
Bölgesel - 09:08 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by