Sumitomo Rubber Ako
Kapalı

Kedi ve köpeklerin kimliklendirilebilmesi için son gün: 31 Aralık

Çankırı’da Yeni Gün Her yaştan kedi ve köpeklerin kimliklendirilebilmesi için son gün 31 aralık 2022 olarak belirlendi. “Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik” 26/2/2018 tarihli ve 30344 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu Yönetmeliğin amacı; hayvan hareketlerinin takibini ve hastalıklarının kontrolünü daha etkin düzeyde sağlamak için; sahipli kedi, köpek […]
Çankırı'da Yeni Gün - Furkan Koçumoğlu - Bölgesel - 24 Kasım 2022 18:25 A A

Çankırı’da Yeni Gün

Her yaştan kedi ve köpeklerin kimliklendirilebilmesi için son gün 31 aralık 2022 olarak belirlendi.

“Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik” 26/2/2018 tarihli ve 30344 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu Yönetmeliğin amacı; hayvan hareketlerinin takibini ve hastalıklarının kontrolünü daha etkin düzeyde sağlamak için; sahipli kedi, köpek ve gelinciklerin dijital yöntemlerle kimliklendirilmesi ve kayıtlarının düzenli tutulması ile ilgili usul ve esasları düzenlemektir.

Konu ile ilgili açıklama yapan Çankırı İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün “Yönetmelik gereği ev hayvanı sahiplerinin kedi, köpek ve gelinciklerine kimlik çıkartarak; doğum, ölüm, kayıp ve sahip değişikliğiyle ilgili bilgileri İl ve İlçe Müdürlüklerimize süresi içinde bildirmesi zorunlu hale getirilmiştir. Uygulamanın başladığı tarihinden bugüne (11.10.2022) kadar ilimiz genelinde 382 kedi ve 408 köpek olmak üzere toplam 790 hayvana mikroçip uygulanarak kayıt altına alınmıştır. Mikroçip uygulamasıyla Ev Hayvanı Kayıt Sistemi’ne (PETVET), hayvanın adı, pasaport numarası, türü, ırkı, cinsiyeti, rengi, doğum tarihi, hayvan sahibinin adı, bulunduğu il, ilçe, köy/mahalle bilgileri ile acil durumda ulaşılabilecek kişi bilgileri, hayvana ait aşı bilgileri ve hayvana yapılan operasyonların bilgileri de kayıt altına alınmaktadır. Ayrıca sahip değişikliği, kayıp ve ölüm bildirimleri de sisteme kaydedilmektedir. 31 Aralık 2022 tarihine kadar kedi ve köpeklerini kimliklendirmeyen ve kayıt altına aldırmayanlara 5199 sayılı Kanun gereği idari para cezası uygulanacaktır. Kedi, köpek ve gelincik sahiplerinin 31 Aralık 2022 tarihine kadar İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize ve Serbest Veteriner Hekimlere başvurması halinde her yaştaki sahipli kedi, köpek ve gelinciklerin Ev Hayvanı Kayıt Sistemi’ne (PETVET) kayıt işlemleri yapılabilecektir. Hayvan sahiplerinin 31 Aralık 2022 tarihine kadar hayvanlarını kimliklendirme işlemlerini tamamlamalarını önemle duyuruyoruz.” dedi.

Muhabir: İlhan Onay

Bu haber 204 kez okundu.
Bölgesel - 18:25 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by