Sumitomo Rubber Ako
17° Açık
  • EURO
  • DOLAR

Koronavirüs gölgesinde LGS heyecanı

Çankırı’da Yeni Gün Çankırı’da 2 bin 801 öğrencinin katıldığı Liselere Giriş Sınavı (LGS) kapsamındaki merkezi sınav geçtiğimiz Cumartesi günü 51 okulda gerçekleştirildi. Toplam 179 salonda gerçekleştirilen sınava öğrenciler öğrenim gördükleri kendi okullarında sınava girdiler. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen LGS sınavı iki oturumda tamamlandı. İlk oturumda öğrenciler sözel bölümden ikinci oturumda ise sayısal bölüm derslerinden […]
Eğitim - 22 Haziran 2020 10:39 A A

Çankırı’da Yeni Gün

Çankırı’da 2 bin 801 öğrencinin katıldığı Liselere Giriş Sınavı (LGS) kapsamındaki merkezi sınav geçtiğimiz Cumartesi günü 51 okulda gerçekleştirildi. Toplam 179 salonda gerçekleştirilen sınava öğrenciler öğrenim gördükleri kendi okullarında sınava girdiler.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen LGS sınavı iki oturumda tamamlandı. İlk oturumda öğrenciler sözel bölümden ikinci oturumda ise sayısal bölüm derslerinden sorulan sorulara yanıt verdiler. Türkiye saati ile 09.30’da başlayan ilk oturumun ardından ikinci oturum ise 11.30’da başladı. 11.30’da başlayan sayısal alan testinde öğrencilere 40 soru yöneltildi ve 80 dakika süre tanındı. LGS sınavı tümüyle 12.50’de sona erdi.

Çankırı İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından koronavirüs salgını nedeniyle sınavla ilgili tedbirler de alındı. Sınav için gerekli tüm hazırlıklar yapılarak sınava giren öğrenciler ve görevli personele 11 bin maske dağıtıldı. Okullarda öğrenciler ve görevliler için maske ve dezenfektanlar hazırlanarak dağıtıldı. Görevliler öğrencilerin sosyal mesafe kuralına uyulması konusunda sık sık uyarıda bulundu. Bahçede oluşturulan hijyen koridorunda sıraya giren öğrenciler tek tek sınav binasına ateşleri ölçülerek alındı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında her öğrencinin kendi okulunda girdiği sınav saat 09.30’da başladı.

Sınava giren öğrencilerin aileleri ise okul çevrelerinde çocuklarını beklerken bekleyiş sırasında kimi velilerin çocukları için Kur’an-ı Kerim okuyup dua ettikleri görüldü.

Türkiye genelinde yapılan LGS kapsamında Çankırı’da da öğrenciler koronavirüs tedbirleri kapsamında sınav salonlarına tek tek alındı.

Çankırı genelinde 2 bin 801 öğrencinin katıldığı sınavda Çankırı’daki meslek liselerinde üretilen yaklaşık 40 ton dezenfektanlar kullanılarak dezenfekte işlemleri sınav öncesinde tamamlandı. Okul girişinde Polisler ve görevliler tarafından kontroller yapılarak öğrencilere maske dağıtımı yapıldı.

Sosyal mesafe kuralına uyularak binaların içerisinde alınan öğrenciler için salonlarda 20 kişilik ve sosyal mesafe kuralına uygun bir şekilde oturdular. Toplamda 51 okul ve 179 salonda yapılan sınav için 11 bin adet maske dağıtımı yapıldı. Görevli personel için ise siperlik, eldiven ve maske dağıtımı yapıldı.

Koronavirüs’ten enfekte olan öğrencilere de sınav hakkı tanınarak Çankırı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde birebir salonlarda sınava alındılar.

Enfekte olan öğrenciler için ayrı salonlar düzenlendi. Sınava girecekleri salonlar sağlık ekipleri tarafından kontrol altına alındı. Enfekte olmuş öğrenciler için Çankırı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi hazırlanarak Sağlık Bakanlığı personeli tarafından öğrencilerin de psikolojik olarak etkilenmemeleri de sağlandı. Okulda gerekli bütün tedbirler alındı.

Engelli öğrenciler için ise salonlar ayarlanarak yanlarında yardımcı olabilecek bir görevli ile birlikte sınav heyecanı yaşadı. Sınav ile birlikte başlayan sokağa çıkma kısıtlamasına ise Çankırılı vatandaşlar genel olarak uyduğu görüldü.

Sokağa çıkma kısıtlaması sınavın da bitmesinin ardından saat 15.00 itibarıyla sona erdi.

Bu haber 1554 kez okundu.
Eğitim - 10:39 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by