Sumitomo Rubber Ako
20° Hafif yağmur
  • EURO
  • DOLAR

“Küresel tütün salgını, her yıl 8 milyondan fazla kişinin ölümüne sebep olmaktadır”

Çankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, 31 Mayıs “Dünya Tütünsüz Günü” münasebetiyle bir bilgi notu yayınladı. Yayınlanan bilgi notunda şu ifadeler yer aldı: “31 Mayıs tarihi, tütün ürünü kullanımının sağlık ve diğer zararları konusunda toplumda farkındalık oluşturmak, tütün ürünü kullananlara bırakmaları yönünde bilinç kazandırmak, tütün dumanına bağlı pasif maruziyeti önlemek ve sağlıklı yaşam davranışlarını […]
Çankırı'da Yeni Gün - Furkan Koçumoğlu - Bölgesel - 31 Mayıs 2022 18:15 A A

Çankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, 31 Mayıs “Dünya Tütünsüz Günü” münasebetiyle bir bilgi notu yayınladı. Yayınlanan bilgi notunda şu ifadeler yer aldı:

“31 Mayıs tarihi, tütün ürünü kullanımının sağlık ve diğer zararları konusunda toplumda farkındalık oluşturmak, tütün ürünü kullananlara bırakmaları yönünde bilinç kazandırmak, tütün dumanına bağlı pasif maruziyeti önlemek ve sağlıklı yaşam davranışlarını geliştirmek amacıyla Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Dünya Tütünsüz Günü” olarak ilan edilmiştir.Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 31 Mayıs Günü “Dünya Tütünsüz Günü” , amaca yönelik çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Küresel tütün salgını, önlenebilir hastalık ve ölüm sebepleri arasında ilk sırada yer almakta ve dünyada her yıl 8 milyondan fazla kişinin ölümüne sebep olmaktadır. Bu ölümlerin 7 milyondan fazlası doğrudan tütün kullanımından, yaklaşık 1,2 milyon ölüm ise sigara içmediği halde pasif etkilenime maruz kalımdan kaynaklanmaktadır. Her yıl tütünle ilgili hastalıklardan ölen milyonlarca insanın yerine yeni tüketicilerin, gençlerin, koyulabilmesine yönelik ürün tasarımları çeşitli pazarlama kampanyaları bunların en başında gelen yaklaşımlardır.Bırakmak isteyenlere yönelik gerek ALO 171 Sigara bırakma danışma hattı ile 7/24 esasına göre gerekse polikliniklerimiz vasıtasıyla ve tedavide kullanılan ilaçların ücretsiz sunulmasını sağlayarak destek olmaya devam edeceğiz. Dolayısıyla 31 Mayıs tarihini bir fırsat bilerek kendilerinin ve sevdiklerinin beden ve ruh sağlıkları için, hali hazırda var olan güçlü sağlık alt yapımızdan destek alarak sigarayı bırakmalarını tavsiye ediyoruz.”

Bu haber 669 kez okundu.
Bölgesel - 18:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by