Sumitomo Rubber Ako
12° Açık
  • EURO
  • DOLAR

Kurumlar ne yapsın?

Çankırı’da Yeni Gün Çankırı Merkez İlçesinde vatandaşlar Covid-19 tedbirleri gerekçesiyle ortak kapalı alanlara tek tek alınınca girişlerde kuyruklar oluştu. Çankırı’da vatandaşlar  işlemlerini yaptırmak için  ortak  kapalı alanların girişlerinde yoğun kuyruklar dikkat çekti. Bankalarda, Covid-19 önlemleri kapsamında şubede yoğunluk oluşmasını engellemek için, kaldırımda sıraya geçilmesi uygulamasına uyulması için uyarılar devam ediyor. Bankalar, PTT önleri ve yoğunluk yaşanan […]
Çankırı Gündemi - 18 Ağustos 2020 09:59 A A

Çankırı’da Yeni Gün

Çankırı Merkez İlçesinde vatandaşlar Covid-19 tedbirleri gerekçesiyle ortak kapalı alanlara tek tek alınınca girişlerde kuyruklar oluştu.

Çankırı’da vatandaşlar  işlemlerini yaptırmak için  ortak  kapalı alanların girişlerinde yoğun kuyruklar dikkat çekti. Bankalarda, Covid-19 önlemleri kapsamında şubede yoğunluk oluşmasını engellemek için, kaldırımda sıraya geçilmesi uygulamasına uyulması için uyarılar devam ediyor. Bankalar, PTT önleri ve yoğunluk yaşanan ortak ve kamusal alanlarda bir buçuk metre  sosyal mesafeyi belirten ve yere  çizgilen önlemler ile tedbir alındı.

Banka içerisinde alınan önlemlerin sıkı olmasına ve dışarıda hazırlanan bir buçuk metre sosyal mesafe çizgilerine uymayarak kendi ve diğer vatandaşların hayatını tehlikeye  atanlar virüse davetiye çıkardı. Vatandaşlardan sosyal mesafe kuralına uyulmayanlar Pandemi sürecinin uzuma riskini arttırmaya devam ediyor.

Özel ve Kamusal alanlarda görev yapan güvenlik görevlileri sırayı ve sosyal mesafeyi korumaya ve gözetmeye çalıştıkları vurgulandı. Vatandaşların yoğunluk nedeniyle sosyal mesafe kurallarına uymadıkları görüldü.

Sosyal mesafe nedir, nasıl uygulanır?

Uzmanlar, tüm dünyaya korku salan ve binlerce kişinin ölümüne yol açan Koronavirüs’e karşı sosyal mesafe kapsamındaki önlemlerin önemine dikkat çekiyor.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyayı etkisi altına alan yeni Koronavirüsün sosyal yaşama etkisi de büyük oldu. Pek çok sektör çalışanı evden çalışmaya geçerken, sinema gösterimleri ya da önemli bilim toplantıları iptal edildi, pek çok ülkede eğitime ara verildi, hava trafiği durdu.

Uzmanlara göre tüm bunların nedeni, uzmanların “sosyal mesafe” uyarısı. Halk sağlığı uzmanları, sosyal mesafe kapsamındaki önlemler sayesinde Koronavirüs’ün kontrol altına alınacağı tahmin ediliyor.

Sosyal mesafe nedir? sosyal mesafeyi korumak için ne yapmalı?

Harvard Tıp Okulu’na göre sosyal mesafe, enfekte bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında dışarı saçılan damlacıkları bir başkasının soluması riskini azaltmak için bireyler arasında yeterli mesafeyi koruma anlamına geliyor. Kısacası insanların her gün genellikle farkında bile olmadan sergilediği bazı davranışların değiştirilmesini gerektiriyor.

Bu kapsamda alınması gereken önlemler arasında öne çıkanlar şöyle, “kalabalık organizasyonlarda yer almayın. Tükenmez kalemler gibi sık paylaştığınız nesnelere dikkat edin. Trafiğin ve toplu taşımaların yoğun olduğu saatlerde diğer insanlara çok yaklaşmamaya çalışın. Yoğun saatlerde market ve çamaşırhane gibi yerlerden uzak durun. İş yerlerine, okullara, spor salonlarına ve sinemalara gitmeyin, kapalı alanda kalabalığa karışmayın. Tokalaşmayın ve sarılıp öpmeyin. Mümkün olduğunca evde kalın. Dışarı çıkmanız halinde maske takmayı ihmal etmeyin.

Bunlar, ilk bakışta bireysel ve önemsiz tedbirler sanılabilir. Ancak virüsün yayılımını önlemede ‘orantısız’ bir etkiye sahip olabilir ve bir salgını felakete dönüşmeden durdurabilir”

Sosyal mesafe neden önemli?

Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü yöneticisi Anthony Fauci basın toplantısında, “Şunu fark etmeliyiz ki birkaç ay önce yaptıklarımızı artık yapamayız” dedi. Buna göre şimdi salgını hafifletmezsek ‘haftalar kaybedeceğiz’ ve iş işten geçmiş olacak. Salgını hafifletmenin yolu da sosyal mesafe önlemlerinden geçiyor.

Johns Hopkings Üniversitesi’ne göre sosyal mesafenin şu anki hedefi, yüksek riskli popülasyonlar arasında enfeksiyon olasılığını azaltmak ve sağlık sistemleri ve çalışanları üzerindeki yükü azaltmak için salgını yavaşlatmak. Uzmanlar buna “çan eğrisini düzleştirme ilkesi” adını veriyor.

Johns Hopkins Sağlık Güvenliği Merkezi direktörü Tom Inglesby, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “ABD’deki sosyal mesafe önlemlerinin amacı, herhangi bir şehirde veya toplulukta Koronavirüs’ün yayılma hızını ve kapsamını azaltmak olmalı” dedi ve ekledi:

“Bunu başarabilirsek, birim zamanda daha az insan enfekte olacak ve hastaneye, ventilatöre ihtiyaç duyan daha az insan olacaktır.”

Sosyal mesafe için evden hiç çıkmamak mı gerek?

Sosyal mesafe tedbirleri, iki hafta boyunca evden hiç çıkmamayı gerektirmiyor ama etkileşimde bulunulan kişi sayısında dikkatli olmalı. BuzzFeed News’e konuşan Chowell, konuyla ilgili şunları söyledi, “Parka gidip dolaşabilirsiniz. Şimdiye kadarki verilerden anladığım kadarıyla enfekte olmuş bireyin yanından geçtiği için hastalık kapan vaka yok.” Öte yandan Chowell, çocuğunun diğer çocuklarla oynaması ve oyun alanındaki diğer çocuklarla çok fazla yakınlaşmasına izin vermekten çekindiğini ifade ediyor. Chowell’e göre sosyal mesafede anahtar kelime, etkileşim.

Bu haber 759 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 09:59 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by