Sumitomo Rubber Ako
Kapalı

Mevsim geçişlerinde beslenmeyi önemseyin

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Berna Beyza Baş, mevsim geçişlerinde bağışıklığı artırmak için çeşitli tavsiyelerde bulundu. Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Berna Beyza Baş, mevsim geçişlerinde grip ve benzeri hastalıkların arttığını belirterek, “Mevsim geçişlerinde beslenmeyi önemsemeliyiz. Öncelikle C vitamini yüksek bir beslenme yapmakta fayda var. Günde iki porsiyon turunçgil […]
Çankırı'da Yeni Gün - Furkan Koçumoğlu - Bölgesel - 2 Kasım 2022 18:23 A A

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Berna Beyza Baş, mevsim geçişlerinde bağışıklığı artırmak için çeşitli tavsiyelerde bulundu.

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Berna Beyza Baş, mevsim geçişlerinde grip ve benzeri hastalıkların arttığını belirterek, “Mevsim geçişlerinde beslenmeyi önemsemeliyiz. Öncelikle C vitamini yüksek bir beslenme yapmakta fayda var. Günde iki porsiyon turunçgil tüketimi mevsim geçişlerinde gereken desteği sizlere sağlıyor. Maydanoz ve kapya biber gibi sebzelerden de bu vitamini alabiliriz. C vitamini beslenme açısından mevsim geçişlerinde çok önemli.” diye konuştu.

Vitamin almanın yanı sıra Prebiyotik ve Probiyotik beslenmenin de önemine vurgu yapan Baş, “Probiyotik ve Prebiyotik besinlere hayatınızın her döneminde önem vermeliyiz. Benim için en önemli iki gıda yoğurt ve kefirdir. Kefiri tüm bu besinler arasında ayırıyorum. Doğal üretilen kefiri içmeniz güçlü bağışıklık için önemlidir, kefire hayatınızda yer açın.” ifadelerine yer verdi.

Bitki çayları

Bitki çaylarının mevsim geçişlerinde bağışıklığı artıracağını söyleyen  Beslenme ve Diyet Uzmanı Berna Beyza Baş zencefil ve zerdeçala dikkat çekerek, “Zencefil ve zerdeçalı bu dönemde sıkça kullanalım. Şeker veya diyabet sorunları yoksa bal güzel bir bağışıklık güçlendiricidir, çaylarımıza ekleyebiliriz. Zerdeçalı karabiber ve zeytinyağı ile kullanmak biyoyararlılığı artırır” şeklinde konuştu.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Berna Beyza Baş’ın tavsiye ettiği karışımlar şu şekilde:

Ihlamurlu, ballı ve zencefilli bitki çayı

Bir tutam ıhlamur,

Yaş veya kuru zencefil (bir-iki dilim)

Bir dilim limon

Birkaç dilim meyve (ayva tavsiye edilir)

Bal (Şeker ve Diyabet sorunu olmayanlar için)

Zerdeçal karışımı

Zerdeçal

Zeytinyağı

Karabiber

Süt/ Ayran/ Yoğurt

Kaynak: Haber Merkezi

Bu haber 633 kez okundu.
Bölgesel - 18:23 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by