Sumitomo Rubber Ako
24° Az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

Bedensel Engelliler Bilek Güreşi Türkiye Şampiyonası’na Kurşunlu ev sahipliği yaptı

Türkiye Bedensel  Engelliler Bilek Güreşi Şampiyonası  ve Milli Takım Seçmesi Yarışma Reglamanı 28-29 Temmuz 2021 Tarihleri arasında Kurşunlu Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. Ayakta ve oturarak yarışan erkek ve bayan sporcular kıyasıya mücadele ettiler.  Kendi kilolarında bulunan rakipleriyle bütün güçleri ile yarışan sporcuların mücadeleleri 2 gün sürdü. 2 günkü yarışmalara Kurşunlu Kaymakamı İlyas Öztürk, İlçe Belediye Başkanı […]
Çankırı'da Yeni Gün - Fatih KARTAL - Çankırı Gündemi - 29 Temmuz 2021 18:34 A A

Türkiye Bedensel  Engelliler Bilek Güreşi Şampiyonası  ve Milli Takım Seçmesi Yarışma Reglamanı 28-29 Temmuz 2021 Tarihleri arasında Kurşunlu Spor Salonu’nda gerçekleştirildi.

Ayakta ve oturarak yarışan erkek ve bayan sporcular kıyasıya mücadele ettiler.  Kendi kilolarında bulunan rakipleriyle bütün güçleri ile yarışan sporcuların mücadeleleri 2 gün sürdü. 2 günkü yarışmalara Kurşunlu Kaymakamı İlyas Öztürk, İlçe Belediye Başkanı Şakir Kaymak katılırken kapanışta ise Çankırı Milletvekilleri M.emin Akbaşoğlu, Salim Çivitcioğlu, Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, gençlik spor İl Müdürü Sadık Ak ile çoksayıda spor sever vatandaş katıldı.

19 ilden 70 civarında sporcu ile katıldı

Müsabakalar için Kurşunluya gelen Türkiye Bedensel  Engelliler Bilek Güreşi Federasyonu As Başkanı Taner Canyurt, ”Federasyon’da 19 faal branş var bunlardan bir tanesi de bilek güreşi. Neden Kurşunlu’ya geldiğin sorusuna cevap olarak diyebiliriz ki Kurşunlu’da yetişen sporcularımız var. Şaban , İlhan ve merhum antrenör ve teknik kurul başkanlığı yapmış Selahattin Çöpten var. Bu yüzden Çankırı’yı seçtik. Ayrıca Sporcularımız tekerlekli sandalyede olduğu için rahat girip çıkacakları mekanlarda ararız, bu da kurşunlu da var. Buraya çok daha fazla sporcu katılabilirdi. Fakat pandemi nedeniyle biraz sıkıntılar olduğu için 19 ilden 70 civarında sporcu ile katıldık. Sivas’tan Çanakkale’ye, Eskişehir’den Ankaraya kadar bir çok ilimiz katıldı. Dolayısıyla hem Belediye Başkanı Şakir Kaymak’ın yakın ilgisi bizi buraya yönlendirdi. Burada dostluk gördük, güzellik gördük.” dedi.

Hedef Çankırı spor kenti, sporcu kenti olması

Gençlik ve Spor İl Müdürü Sadık Ak, ”Bedensel  Engelliler Bilek Güreşi Şampiyonası  ve Milli Takım Seçmesi Yarışması’nı Kurşunlu İlçesi’nde yapmaktayız.Kurşunlu’da yapılmasında büyük Belediye Başkanı Şakir Kaymak’ın büyük etkisi var. İlçelerimizde bu tür müsabakaların gerçekleşebilmesi için ilk önce alt yapı gerekiyor. Bizde göreve geldimiz andan itibaren ekiplerimizle burada ki salonumuzun bakım ve onarımını yaparak tesislerimizi azır hale getirdik. Bu günkü maçlarımıza başarılı bir şekilde tamamladık. Spor faaliyetlerini uygun ilçelerimizde yapmaya devam edeceğiz. Her zaman söylediğimiz gibi hedefimiz Çankırı Spor kenti, sporcu kenti haline getirmek.

Kaymak, ”Güzel bir organizasyon oldu”

Türkiye Bedensel  Engelliler Bilek Güreşi Şampiyonası  ve Milli Takım Seçmesi Yarışma Reglamanı’nın Kurşunlu’da yapılmasına öncülük eden Kurşunlu Belediye Başkanı Şakir Kaymak’ta, ”Seçmelerin ev sahipliğini bu sene ilçemiz yapıyor. Sporcu seçmeleri müsabakaları tarihinde bir ilk olarak bir ilçede yapılıyor. Bundan mutluluk ve gurur duyuyoruz. Federasyonla burada yapılması için uzun görüşmeler yaptık. Çünkü dünya,  Avrupa ve Türkiye şampiyonları ilçemizden çıktı. İlçemizde otel, salon gibi alt yapılar mevcut. Güzel bir organizasyon oldu. Sporcularımız ve antrenörlemiz mutlu. 150’ye yakın misafir ilçemizde. Müsabakaların ilçemizde olmasında emeği geçen bürokrat ve siyasilerimize çok teşekkür ediyorum. Sporculara başarılar dilerim” ifadelerini kullandı.

Kurşunlu Kaymakamı İlyas Öztürk, ”Türkiye Bedensel  Engelliler Bilek Güreşi Şampiyonası  ve Milli Takım Seçmesi Kurşunlu’da düzenlendi. Alt yapımız ve imkanlarımız ulusal ve uluslararası organizasyonları yapmaya müsait bir İlçemiz var. Herhangi bir olumsuzluk yaşamadık. Engelli sporcularımız sıkıntısız bir şekilde yarıştılar. Bu müsabakaların ilçemizde dünlenmesinde katkısı bulunan herkese çok teşekkür ediyorum. Sporculara başarılar diliyorum ” diyerek emeği olanlara teşekkür etti.

Arif Ümit Uztürk Türkiye bedensel engelliler federasyon başkanı

Pandemi nedeniyle uzun süre spor faaliyetlerine ara vermek zorunda kaldık. 19 aktif branşımız içersinde etkilenen branşlarımızdan birisi oldu. Bilek güreşi  branşımız hem dünya şampiyonaları hem Avrupa şampiyonaları çıkartmış çok önemli ve başarılı branşımız. Bileğimizin gücünü dünyaya ve avrupaya kabul ettirmiş bir branşız. Dolayısıyla tekrar bir araya geldiğimiz için mutluluk duyuyorum. Burada benim özellikle  ismini zikretmiş olduğum bilek güreşine görevlendirdiğim rahmetli Selahattin çöpten arkadaşımızı yad etmek istiyorum. Çok güzel bir ortamda gerçekleşiyor bilek güreşi organizasyonları. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Burada  şampiyon olan arkadaşlarımız teknik kurulumuzun süzgeçinden geçerek uluslar arası  yarışmalara gidip gidemeyecekleri konusunda bir değerlendirmeye tabii tutulacaklardır. Şimdi diğer hedefimiz 56 sporcu ile ülkemizi temsil edeceğimiz  tokyo paralimpik oyunlarına gideceğiz. 19 ağustosta Tokyo’ya uçacağız. Olimpiyat oyunları bittikten sonra engellilerin paralimpik oyunları başlıyor. Orada da madalyalarla inşallah ülkemize güzel haberler ulaştırmaya çalışacağız.” sözlerine yer verdi.

Müsabakaların sonunda, Erkekler Ayakta Umut Resul İlkılıç (sol kol 55 kg), Mehmet Kaya (sol kol 60 kg), Kenan Eroğlu (sol kol 70 kg), Ahmet Bozdemir (sol kol 80 kg), Olcay Avşar (sol kol 90 kg), İlhan Memiş ( sol kol 90+ kg), Erkekler oturarak Ferhat Çıkmaz (sol kol 55 kg), Akın Demir (sol kol 65 kg), Gökhan Seven (sol kol 75 kg), Ümit Burunlular (sol kol 75+ kg), Bayanlar oturarak Oya Aydın (sol kol 65 kg), Meryem Yıldırım Sevcı ( sol kol 65+), Bayanlar ayakta Gülçin Savun (sol kol 65 kg), Zeynep Yılmaz (sol kol 65+ kg) Sevim Top (sol kol 50 kg), Sude Naz Cin (sol kol 50+ kg) dereceye giren sporcular oldular.

Belediye Başkanı Şakir Kaymak, her iki kolda birinci olarak Avrupa ve Dünya Şampiyonası’na gitmeye hak kazanan Kurşunlulu İlhan Memiş ve yine sol kolda ikinci sağ kolda üçüncü olan Kurşunlulu Şaban Mazak olmak üzere dereceye giren tüm sporcuları tebrik etti.

 

Bu haber 541 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 18:34 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by