Sumitomo Rubber Ako
13° Açık
  • EURO
  • DOLAR

Normalleşme süreci istihdam piyasasına yansıyor

Çankırı’da Yeni Gün Mart ayından bu yana hayatımızı etkileyen Covid-19 pandemi sürecinde, 1 Haziran itibariyle başlayan normalleşme sürecinin istihdam piyasasına olumlu etkileri görülüyor. Tüm dünyada etkisini gösteren Covid-19 salgınının Ülkemizde de etkilerinin görülmesi üzerine alınan önlemler doğrultusunda, 19 Mart 2020 tarihinden bu yana faaliyetini kısmen ya da tamamen durduran 633 işyerinde 6.746 çalışan için bugüne […]
Çankırı Gündemi - 2 Temmuz 2020 10:51 A A

Çankırı’da Yeni Gün

Mart ayından bu yana hayatımızı etkileyen Covid-19 pandemi sürecinde, 1 Haziran itibariyle başlayan normalleşme sürecinin istihdam piyasasına olumlu etkileri görülüyor.

Tüm dünyada etkisini gösteren Covid-19 salgınının Ülkemizde de etkilerinin görülmesi üzerine alınan önlemler doğrultusunda, 19 Mart 2020 tarihinden bu yana faaliyetini kısmen ya da tamamen durduran 633 işyerinde 6.746 çalışan için bugüne kadar toplamda 16.501.973,30 TL Kısa Çalışma Ödeneği ödemesi yapıldı.

Normalleşme süreci ile İstihdam piyasası hareketlendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklama ile 1 Haziran 2020 itibariyle uygulamaya konulan normalleşme planı doğrultusunda Çankırı istihdam piyasasında da işverenlerin istihdam ve mesleki eğitim talebinde artış gerçekleşti.  Faaliyetini azaltan ya da durduran işyerleri Kısa Çalışma Ödeneği uygulamasını birer birer sonlandırırken, haziran ayında 487 kişi özel sektörde işe yerleştirildi. İşyerinde nitelikli işgücünün, iş başında işveren tarafından herhangi bir ek maliyeti olmaksızın yetiştirilmesine olanak tanıyan İşbaşı Eğitim Programları ve Mesleki Eğitim Kursları ile haziran ayında 405 kişi istihdam hayatına katıldı. İş başında meslek edinen program katılımcılarına 89,40 TL günlük ücret, genel sağlık sigortası ve iş kazası meslek hastalığı sigortası primleri ise program boyunca İŞKUR tarafından karşılanıyor.

Bu haber 1633 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 10:51 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by