Sumitomo Rubber Ako
20° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

Öğretmenler, Engelliler Günü’ne farkındalık oluşturmak için sahaya çıktı

Öğretmenler, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ne farkındalık oluşturmak için görme engelli futbolu karşılaşmasında görme engelli sporcularla dostluk maçı düzenledi. Hasan Fehmi Gökşen Spor Salonu’nda düzenlenen organizasyonda ,öğretmenler siyah göz bandı takarak görme engelli sporcularla karşı karşıya geldi. Mücadele dostluk havasında geçti. Karşılaşmayı izleyen seyircilerden, oyuncuların topun sesini daha iyi duyabilmesi için sessiz olunması rica edildi. […]
Çankırı'da Yeni Gün - Furkan Koçumoğlu - Bölgesel - 2 Aralık 2021 18:45 A A

Öğretmenler, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ne farkındalık oluşturmak için görme engelli futbolu karşılaşmasında görme engelli sporcularla dostluk maçı düzenledi.

Hasan Fehmi Gökşen Spor Salonu’nda düzenlenen organizasyonda ,öğretmenler siyah göz bandı takarak görme engelli sporcularla karşı karşıya geldi. Mücadele dostluk havasında geçti. Karşılaşmayı izleyen seyircilerden, oyuncuların topun sesini daha iyi duyabilmesi için sessiz olunması rica edildi.

Karşılaşma,  madalya töreninin yapılmasıyla sonlandırıldı.

Görme engelli futbolu nasıl oynanır

Görme engelli spor dalları arasında en popüler olanlardan birisi, görme engelli futbolu olarak kabul edilen Goalball’dır. Futboldan farklı olarak Goalball’da takımlar 5 kişiden oluşmaktadır. 4 futbolcunun kısmen ya da tamamen görme engelli olması şartı aranırken, kalecinin görme engeli yoktur. Oyuncuların daha rahat oynayabilmesi ve topun yerini takip edebilmesi için oynanan futbol topunun içinde zil yer almaktadır. Oynanan futbol sahasında ise kişilerin sahanın neresinde olduğunu ve hangi yöne baktığını anlaması için saha içerisinde çeşitli kabartma işaretleri de bulunmaktadır. Görme engeli eşit olmayan oyuncular arasında eşitsizlik olmaması adına oynayan oyuncuların hepsi siyah maske takmaktadır. Goalball’da oyuncuların, oyunu daha rahat takip edebilmesi için salon içerisinde seyircilerin de sessiz olması gereklidir.

Bu haber 1091 kez okundu.
Bölgesel - 18:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by