Sumitomo Rubber Ako
20° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

Öztürk, ‘’Milletin geleceği için öğretmenlerimize ihtiyacımız vardır”

Öğretmenler Günü, öğretmenlik mesleğini icra eden kimseleri onurlandırmak için çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir kutlama günüdür. Türkiye’de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır. 24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletininin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gündür. 24 Kasım Öğretmenler Günü Çankırı’da çeşitli etkinlikler ile kutlandı. İlk olarak İl Milli Eğitim Müdürü […]
Çankırı'da Yeni Gün - Fatih KARTAL - Çankırı Gündemi - 25 Kasım 2021 10:11 A A

Öğretmenler Günü, öğretmenlik mesleğini icra eden kimseleri onurlandırmak için çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir kutlama günüdür. Türkiye’de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır. 24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletininin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gündür.

24 Kasım Öğretmenler Günü Çankırı’da çeşitli etkinlikler ile kutlandı. İlk olarak İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk öğretmenler adına Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Konulan çelenin ardından 100. Yıl Kültür Merkezi sergi salonunda hazırlanan resim sergisine geçildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü Bünyesinde Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi koordinesinde 4.’sü  düzenlenen Geleneksel “Öğretmen Ressamdır Biraz” Konulu Resim Sergisi 24 Kasım 2021 tarihinde  İl Kültür Turizm Müdürlüğü Resim Galerisinde açıldı. İlde görev yapan, resim ve el sanatları  ile ilgilenen farklı branşlarda  15 Öğretmenin çalışmalarıyla katıldığı sergide , yağlı boya, ahşap, rölyef, filoğrafi, suluboya, tezhip, geri dönüşüm, baskı türlerinde toplamda  55 adet eser yer aldı.

Günün anlam ve önemini anlatmak için hazırlanan programda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, ”Bugün, Mustafa Kemal Atatürk’ün  24 Kasım 1928 yılında Millet Mektepleri’ne “başöğretmen” olduğu günün hatırasına 1981 yılından beri kutlana gelen Öğretmenler günüdür. Bugün, kendilerini ülkemizin geleceğini inşa etmek için adayan gönül coğrafyamızın mimarlarının anıldığı kıymetli bir gündür. Öğretmenler kılavuzdur. İşini ve yolunu bilen mihmandarlarla  yolculuk , bizleri güvenle doğru hedeflere ulaştırır. Eğitim ailemiz, omuzlarında büyük sorumluluklar taşımaktadır. Bu sorumluluğu bizlere veren aziz milletimizin güveni , desteği  en büyük güç kaynağımızdır.  Unutulmamalıdır ki, sizleri ve bizleri yetiştiren ; elimizden tutup bugünlere taşıyan öğretmenlerimizdir. Bu nedenle tüm mesleklerin anası, kaynağı sizlersiniz. Bizlerin varlığı, sizlerin emekleri sonucudur.  Bunu içindir ki Mustafa Kemal ATATÜRK “Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır.”diye ifade etmiştir. Bir insanı kurtarmanın, bir âlemi kurtarmak kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. İyi eğitilen bir insan, huzurlu bir toplum, mutlu bir gelecek demektir. Bunun için muhatabı insan olan öğretmenin, yapacağı hatanın telafisi de yoktur. Hatamızın, toplumun felaketi olacağını biliyoruz. Milletin geleceği için sizlere/öğretmenlerimize gerçekten ihtiyacımız vardır. Bir harf yükü bir dağ yükü gibidir. Bir harf için kırk yıl köle olunuyorsa elbette ki bir harfin yükü de kırk yıllık emeğe eşdeğerdir. Harfte sembolleşen ilimdir, irfandır, erdemdir. Medeniyet de işte bu harfte gizlidir. Medeniyetin bütün yükü, bir harfin sorumluluğunu  omuzlarında taşıyan öğretmenlerimizin üzerindedir. Bunun içindir ki; Yükü,  yolu, yolcuyu  da güzel kılan ; gönül bağını  işin taa  başında sağlam kurandır öğretmen. Küçük  çocukların derdini küçük  değil büyük görendir öğretmen. Bir insanı alıp; onu çözüp çözüp içindeki çocuğu bulandır öğretmen. Canlılığın ve sevincin sembolü  oynayan çocuktur öğretmen; ekilmemiş tarlalara tohum saçandır öğretmen.” dedi.

Oğul (kız ve oğlan) yuvanda ne görürse, uçunca onu yapar diyen Öztürk, ”Babanın yetiştirdiği çocuk akıllı, annenin yetiştirdiği çocuk ise becerikli olur. Oğul-kız küçüklükte ne öğrenirse, yaşlanıp ölünceye kadar onu unutmaz. İnsan, küçük çocuk iken bilgi öğrenir ve büyüyünce, dileğine kavuşur. Oğulda bütün olacak şeylerin olacağını gösteren bir belirtisi vardır; küçüklükten itibaren büyüyünceye kadar belirti hep kendisini gösterir. Meyveyi, yiyecek nimetleri, çiçekte iken görmeli; her işte misal olarak, bunu örnek tutmalı. Kıymetli konuklar, kıymetli öğretmenlerim; insan yaşadığı yere benzer, o yerin suyuna, o yerin toprağına benzer, her çocuk ama her çocuk yaşadığı ve yaşlanacağı yere benzer. Bizler bazen bu çocuk kime çekmiş, sorusunun cevabını bulamayacağımız yerlerde ararız. Biz ancak bize benzeriz. Biz kendimiz olursak, emin olunuz çocuklarımız da biz olacaklardır. Kıymetli öğretmenlerimiz sizlerin tutkunluğu şehrimize huzur veriyor. Vatandaşlarımız ; umutları, yarınları olan çocuklarını, torunlarını bizlere  güvenle emanet ediyorlar. Bu, bizler ve sizler için şereflerin en büyüğüdür. Bu şerefe nail olacak başka meslek grubu yoktur.  Sizler Çankırı’da ve ülkemizde “sizden adam olmaz’ zihniyetini yaymaya çalışarak , gençlerimizi bizden almaya çalışanlara inat ‘Siz dünyanın en iyi çocuklarısınız’, ‘Sizden adam olur’;  ‘icat çıkarmayın’ diyenlere karşın gençlerimize ‘sizler geleceğin mucitlerisiniz’ diyerek onlara umut oldunuz. İyi ki varsınız ve bizlerlesiniz. Değerli konuklar; Bugün bildiklerini öğretenlerin günü, her insan her şeyi bilemez, kişiler bildiklerinden sorumludurlar; bu manada bilgi, kişiye öğreten olma sorumluluğunu da yüklemektedir. Öğretenler günü olması vesilesi ile başta şehit olmuş öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum, hasta olanlarına Mevla’dan şifalar diliyorum. Emekli olan eğitim çalışanlarımıza sağlık ve huzur dolu bir yaşam diliyorum. Görevlerine yeni başlayan öğretmenlerimize muvaffakiyetler diliyorum.  Günümüzün kutlu, yarınlarımızın hep bugünümüzden daha umutlu olması dileğiyle”ifadelerine yer vererek öğretmenler gününü kutladı.

Programda konuşan Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, ”Tüm yurtta ki öğretmenlerimizin, eğitime katkı sağlayan eğitmenlerimizin ve çalışanlarımızın öğretmenler gününü kutluyorum. Hayırlı, uğurlu , sağlıklı vazifeler diliyorum. Dünün en önemli meselesiydi. Bugününde ve yarınında en önemlisi olmaya devam edecek. Ancak şunu biliyoruz ki sahip olduğumuz, sistemin bir önemi yok bu sistemi uygulayacak öğretmenlerimizdir. Sizlerin ritim sistemi ne olursa olsun sistemi sahaya yansıtmasında özverinize, gayretinize dü olduğu gibi bugünde yarında ihtiyacımız var. Ben ülkemizin en büyük sermayesinin beşeri sermaye olduğuna inanıyorum. Bu beşeri sermaye geleceği iyi hazırlar ve yetiştirirse inşallah yarınlar bugünler çok daha güzel olur. Türkiye’de güzel bir şeyler oluyorsa yine bunun sahibi sizlersiniz. Siz zaten bunun binlerce örneğine sahip oldunuz. İnşallah bugün yemin edecek öğretmenlerimizde yetiştirdikleri öğrencilerin neleri yapacaklarını görecekler.” dedi.

Hazırlanan etkinlikte emekli olan öğretmen ve milli eğitim çalışanlarına hediye takdimi de gerçekleştirildi. Ayrıca göreve yeni başlayan öğretmenlerin göreve başlama yemini de salondakilerin tanıklığı ile gerçekleştirildi.Program öğretmenlerde oluşan öğretmen korosunun seslendirdiği parçalar ile devam etti.

Bu haber 942 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 10:11 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by