Sumitomo Rubber Ako
Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

Prof. Dr. Alhawash, Rektör Ayrancı’yı ziyaret etti

Çankırı’da Yeni Gün Irak Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Prof. Dr. Hussein B. Alhawash, Rektör Ayrancı’yı ziyaret etti. Irak Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Prof. Dr. Hussein B. Alhawash, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı’yı ziyaret etti. Ziyarette üniversitede öğrenim gören Iraklı öğrencilerin durumu ve yeni öğrenci değişim programları ele alındı. Rektör Prof. […]
Çankırı'da Yeni Gün - Çankırı'da Yeni Gün - Bölgesel - 16 Şubat 2021 09:48 A A

Çankırı’da Yeni Gün

Irak Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Prof. Dr. Hussein B. Alhawash, Rektör Ayrancı’yı ziyaret etti.

Irak Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Prof. Dr. Hussein B. Alhawash, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı’yı ziyaret etti. Ziyarette üniversitede öğrenim gören Iraklı öğrencilerin durumu ve yeni öğrenci değişim programları ele alındı.

Rektör Prof. Dr. Hasan Ayrancı, Müsteşar Alhawash’a Çankırı Karatekin Üniversitesi hakkında bilgi vererek, özellikle son üç yılda üniversitenin uluslararasılaşma anlamında yaptığı büyük atılımdan bahsetti ve “ şu an bizim üniversitemizde 41 ülkeden yaklaşık 3.000 uluslararası öğrenci öğrenim görmekte.” dedi.

Ayrancı, Çankırı Karatekin Üniversitesinin gelecek hedeflerine de değinerek, “ özellikle sağlık alanında büyük bir ihtisaslaşmaya doğru gidiyoruz.  Sağlık Bilimleri Fakültemize açtığımız 12 yeni bölüm, Diş Hekimliği Fakültemiz, Eldivan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuz ve Sağlık Bilimleri Enstitümüz hem açılan istihdama dönük çağın şartlarına uygun yeni bölümleri, hem oluşturduğumuz akademik kadrosu, hem de teknik altyapısı ile ülkenin önde gelen sağlık bilim merkezleri olarak şimdiden yerlerini aldılar. Şimdi hedefimiz bu birikim, tecrübemiz ve altyapımızla ilimize üniversitemiz bünyesinde bir Tıp Fakültesi kazandırmak. Bunun çalışmalarına başladık. Heyecanlıyız ve heyecanla çalışmaya devam ediyoruz. Evvel ahirde bu şehre bir Tıp Fakültesi kazandıracağımıza inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Çankırı Karatekin Üniversitesinin uluslararasılaşmaya da büyük önem verdiğini ve bu alanda da bir çok alanda olduğu gibi Türkiye’nin büyüyen ve gelişen tek üniversitesi olduğunu vurgulayan Rektör Ayrancı, “ Göreve başladığımızda sadece üç Cibutili uluslararası öğrencisi olan ÇAKÜ bugün 41 ülkeden yaklaşık 3.000 uluslararası öğrencisi ile devasa bir milletler topluluğu olmuştur. Bunun sebebi üniversitemizi hem akademik anlamda büyütmemiz hem yaptığımız büyük tanıtım atağı, hem de ülkemizin ulusal ve uluslararası projeleri ve sorunlarında elimizi taşın altına koymamız olmuştur. Ayrıca, bize başvuran öğrencilere şunu da çok net anlatıyoruz. Çankırı her anlamda Türkiye’nin en güvenilir şehridir. Yaşam şartları kolaydır. Barınma ve ulaşım sorunu yoktur. Bu da uluslararası öğrenciler için önemli tercih sebeplerinden oluyor. Biz öğrenci kabul ederken bir şeye daha dikkat ediyoruz. Bu öğrencileri akademik olarak bir sınava tabi tutarken ayrıca şehrin yapısı ve kültürüne uygun olması için de gerekli tüm araştırmaları yapıyoruz. Bu anlamda da hem akademik seviyesi üstte hem de kültürel olarak şehrimize uygun öğrencileri kabul ediyoruz. Iraklı öğrencilerimizde var ve bugün bir kaçı aramızda onlarda buradaki eğitim ve yaşam şartlarından oldukça memnun. “ dedi.

Irak Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Prof. Dr. Hussein B. Alhawash’a yaptığı değerlendirmede, aldığı bilgiler, edindiği gözlemler,  yaptığı araştırmalar ve gördükleri ile  Çankırı Karatekin Üniversitesinin üst düzey bir bilim yuvası olduğu kanaatine vardığını söyledi.

Müsteşar Prof. Dr. Hussein B. Alhawash, “Öncelikle birçok öğrencimizin eğitim gördüğü bu üniversitede bulunmaktan ve gösterdiğiniz nezaket ve misafirlikten çok memnun oldum.  Çankırı Karatekin Üniversitesi bizim vatandaşlarımız tarafından çok tercih edilen bir üniversite. Bizde bunun sebebini yakından görmek istedik. Burada eğitim gören öğrencilerimizle de görüştüm. Hepsi hem eğitim, hem idari hem de yaşam şartları olarak Çankırı’da olmaktan çok mutlu olduklarını ifade ettiler.

Rektör Ayrancı’da  çok verimli bir görüşme gerçekleştirdik.  Bundan sonra ikili ilişkilerimizi daha da geliştirmek için fikir birliğine vardık. Kendilerine teşekkür ediyorum.” dedi.

Ziyaret karşılıklı hediye takdimi ve Rektör Ayrancı’nın Müsteşar Prof. Dr. Hussein B. Alhawash onuruna verdiği öğle yemeği ile sona erdi.

Bu haber 3712 kez okundu.
Bölgesel - 09:48 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by