Sumitomo Rubber Ako
18° Hafif yağmur
  • EURO
  • DOLAR

Rektör Ayrancı’dan Başbakan Johnson’a mektup

Çankırı’da Yeni Gün Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a mektup yazarak, üniversitenin akademik yıl açılış törenine davet etti. Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, kökeni Çankırı’ya dayanan İngiltere’nin yeni İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a İngilizce mektup yazdı. Prof. Dr. Ayrancı, mektupta, Birleşik Krallık’ı, Anadolu’nun kadim değerlerinden Çankırı […]
Çankırı Gündemi - 30 Temmuz 2019 09:28 A A

Çankırı’da Yeni Gün

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a mektup yazarak, üniversitenin akademik yıl açılış törenine davet etti.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, kökeni Çankırı’ya dayanan İngiltere’nin yeni İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a İngilizce mektup yazdı. Prof. Dr. Ayrancı, mektupta, Birleşik Krallık’ı, Anadolu’nun kadim değerlerinden Çankırı yârenlik esaslarına uygun bir anlayışa davet etti.

Yârenliğin kelime anlamının ‘dostluk ve kardeşlik’ olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ayrancı, mektubunda, “Misafirperverlik, cömertlik, cesaret, birlik ve beraberlik, yardımlaşma ve dayanışma, sevgi ve saygı, istikrar, merhamet, diğerkâm olma ve tevazu, Yâren felsefesinin ana kaynaklarıdır. Bu değerler aynı zamanda Anadolu kültürünün temelleridir. Umarım bu değerler yeni görevinizde size rehberlik eder” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’ye destek vermesini istedi

Prof. Dr. Ayrancı, sermaye gücünün insanları, kültürleri, farklılıkları yok ettiği ve tek tip modellemeler yarattığı çağımızda, kadim geleneklerin ve insan olma özelliğinin korunmasını talep ederek, zayıf statüde bulunan toplulukların himaye edilmesi için, daha önce Muhafazakar Parti Kültür Sanat Sözcülüğü görevi üstlenen Johnson’dan Türkiye’ye destek vermesini istedi.

Ayrancı mektubunda, Türk üniversitelerinin ve özellikle Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin öğretim üyelerinin, eserlerinin, kaynak eserlerin Birleşik Krallık bilim ürünleri ile çok yakın temas içinde olduğunu, iki ülke arasındaki akademik ve kültürel ilişkileri önemsediklerini ifade etti.

Akademik yıl açılışına davet etti

Johnson’ın yeni görevinin, Türkiye-Birleşik Krallık ilişkilerinin gelişmesine ve yeni akademik işbirliklerine vesile olmasını temenni eden Prof. Dr. Ayrancı, Başbakan Boris Johnson’ı üniversite akademik yıl açılış törenine katılmaya ve buradan tüm Müslüman ülkelere seslenmeye davet etti.

Prof. Dr. Ayrancı, Başbakan Boris Johnson’a Çankırı’ya özgü bazı hediyeler de gönderdi.

Bu haber 1788 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 09:28 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by