Sumitomo Rubber Ako
-3° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

Rektör Ayrancı’dan büyükelçiye ziyaret

Çankırı’da Yeni Gün ÇAKÜ Rektörü Ayrancı Birleşik Krallık Büyükelçisi’ni ziyaret etti. Ayrancı, Başbakan Boris Johnson’a geçmiş olsun dileklerini iletirken elçilik güvenlik personeli ve diğer çalışanlar için yanında getirdiği tıbbî malzemeleri Büyükelçi’ye teslim etti. Küresel salgın sonrasında kurulacak yeni dünya düzeni sürecinde Türkiye ve Birleşik Krallık ilişkilerinde yaşanılan gelişmeler ve yakın dayanışmaya bir örnek de Çankırı […]
Çankırı Gündemi - 24 Nisan 2020 11:57 A A

Çankırı’da Yeni Gün

ÇAKÜ Rektörü Ayrancı Birleşik Krallık Büyükelçisi’ni ziyaret etti. Ayrancı, Başbakan Boris Johnson’a geçmiş olsun dileklerini iletirken elçilik güvenlik personeli ve diğer çalışanlar için yanında getirdiği tıbbî malzemeleri Büyükelçi’ye teslim etti.

Küresel salgın sonrasında kurulacak yeni dünya düzeni sürecinde Türkiye ve Birleşik Krallık ilişkilerinde yaşanılan gelişmeler ve yakın dayanışmaya bir örnek de Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı ve Birleşik Krallık Büyükelçisi Sir Dominick Chilcott’dan geldi. Rektör Ayrancı, Büyükelçi Chilcott’u Ankara’daki büyükelçilik binasında ziyaret etti. Sosyal mesafe kuralları çerçevesinde gerçekleştirilen görüşmede Türkiye-Birleşik Krallık dostluğu bir kez daha pekiştirildi.

Ayrancı Büyükelçi’ye, iki ülke dayanışması adına, elçilik güvenlik personeli ve diğer çalışanlara dağıtılması için Üniversitede üretilen maske ve siperliklerden takdim etti. Daha önce de COVID-19 hastalığından en çok etkilenen Avrupa ülkelerinden biri olan İngiltere’ye Türkiye’den tıbbi ve koruyucu ekipman desteği sağlanmıştı. Chilcott ise sosyal medya üzerinden bu destek için, “Koronavirüs ile mücadelede ön safta yer alan Birleşik Krallık sağlık çalışanları için hayati öneme sahip kişisel koruyucu ekipmanın, cömert tedariki için dostumuz ve müttefikimiz Türkiye’ye sonsuz teşekkürler.” açıklamasını yapmıştı.

Sosyal mesafeye rağmen samimi görüntülerin kameralara yansıdığı görüşmede Ayrancı, Çankırı halkı adına Büyükelçi’ye Başbakan Johnson’ın sağlık durumunu sordu. Ayrancı Johnson’un bir an evvel sağlığına kavuşması için iyi dileklerini ifade ederek kendilerine acil şifalar diledi. Dünya çapında yaşanılan bu zorlu dönemde, Birleşik Krallık’ta hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarına, Çankırı ve Türkiye adına taziyelerini iletti.

Takdim edilen maske ve siperlikler için müteşekkir olduğunu beyan eden Büyükelçi, bu kadar kısa zamanda üretilen koruyucu ekipmanlar için Üniversite personeli ve gönüllü çalışan herkesi tebrik ettiğini de belirtti. Büyükelçi’nin üretim sürecine dair sorularını yanıtlayan Ayrancı, üretilen maske, siperlik, tıbbî önlük ve cerahi boxlarla öncelikle Çankırı Devlet Hastanesi olmak üzere sağlık ocakları, özel hastaneler ile Çankırı’da diğer birçok kurumun önemli ihtiyacını tabiatıyla hiçbir ücret söz konusu olmadan karşıladıklarını anlattı. Büyükelçi 3D yazıcı/lazer kesim yöntemleri ile üretilen ekipmanların fonksiyonunun yanı sıra özellikle tasarımı ve bilgilendirici kılavuzları için ayrıca beğenisini dile getirdi.

Daha önce Rektör Ayrancı, Başbakan Boris Johnson’a göreve başladığı ilk günlerde bir mektup yazarak hem yeni görevinde başarılar dilemiş hem de Johnson’ı Akademik Yıl Açılış Törenine davet etmişti. Ayrancı, Çankırılı Başbakanın yeni görevini Türkiye-Birleşik Krallık ilişkileri bakımından iyi niyet ve dostluk bağlarını geliştirilmesine vesile olarak değerlendirmişti. Başbakan Johnson ise bizzat kaleme aldığı cevabi mektubunda, öncelikle Ayrancı’ya mektubu ve nazik daveti için teşekkürlerini iletmişti. Ayrancı mektupla birlikte Başbakana, ikisi orijinal baskı, Rumi 1329 tarihli “Fetret” ve “Bir Safha-i Tarih” adlı kitaplar olmak üzere tamamı Johnson’ın büyük dedesi Ali Kemal’e ait 4 kitap ile Çankırı Kalfat’taki evinin yağlıboya tablosunu Birleşik Krallık Büyükelçisi Sir Dominick Chilcott aracılığıyla hediye olarak göndermişti. Johnson hediyeler için ise “Düşünceli armağanlar ve son derece cömert jestiniz için ayrıca çok müteşekkirim.” ifadelerini kullanmıştı.

Dominick Chilcott ise daha önce Başbakan’ın mektubunu iletmek üzere ziyaret ettiği Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde öğrencilerle bir araya geldikten sonra, Johnson’un büyük dedesinin köyü olan Orta ilçesine bağlı Kalfat köyünü ziyaret etmişti. Büyükelçi görüşmede ayrıca Çankırı, Üniversite ve öğrencilere dair merak ettiği soruları Rektör Ayrancı’ya yöneltti. Sohbetin devamında pandemi sürecini ve bu süreçte ülkelerin durumunu değerlendiren ikili, karşılıklı iyi dileklerini paylaşarak görüşmelerini sonlandırdı.

Bu haber 947 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 11:57 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by