Sumitomo Rubber Ako
Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

Sarıkamış, kar altında

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV) Çankırı İl Başkanlığı şehadetlerinin 107. Seneyi devriyesinde Sarıkamış Şehitlerini anma programı ve paneli düzenledi. Program Hatim Duası’yla başladı. Programa TÜRKAV Çankırı İl Başkanı İsa Bölükbaşı ve Çankırı Valisi Abdullah Ayaz katılım sağladı. Programda açıklamalarda bulunan Bölükbaşı, “TÜRKAV olarak 10. Geleneksel Sarıkamış Şehitlerini Anma Programı’na hoşgeldiniz, şeref verdiniz. […]
Çankırı'da Yeni Gün - Furkan Koçumoğlu - Bölgesel - 8 Ocak 2022 18:05 A A

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV) Çankırı İl Başkanlığı şehadetlerinin 107. Seneyi devriyesinde Sarıkamış Şehitlerini anma programı ve paneli düzenledi. Program Hatim Duası’yla başladı. Programa TÜRKAV Çankırı İl Başkanı İsa Bölükbaşı ve Çankırı Valisi Abdullah Ayaz katılım sağladı.

Programda açıklamalarda bulunan Bölükbaşı, “TÜRKAV olarak 10. Geleneksel Sarıkamış Şehitlerini Anma Programı’na hoşgeldiniz, şeref verdiniz. Tarihine ve şehidine saygı duyup bu soğuk Ocak gününde Allahuekber Dağılarındaki karı kendine kefen yapanları anmak, unutmamak ve unutturmamak için burada olmanız ne büyük gurur. Tarihe altın harflerle büyük zaferleri yazanlarımızı nasıl ki gururla yad ediyorsak, Sarıkamış Harekatı’nda nefes almayı imkansız hale getiren doğa koşullarında kahramanca mücadele edenlerimizide gururla, aynı zamanda büyük bir hüzünle yad ediyoruz. 3 bin metre rakımda vatan toprağına düşman ayağı bastırmamak için savaşanlar, elleri tetikte ellerinde cephane kutuları ile donarak şehit düştüler. Bu cephede ne sıcak çalışmalar oldu. Askerimiz bir taraftan Ruslar ile bir taraftan soğuk ile savaştı. Bildiğiniz gibi bu cephede verdiğimiz şehitlerimizin sayıları dahi farklı farklı ifade edilmektedir. Kafkasya Cephesi bizim için bilinmezi fazla olan tarihi olaylardandır. Bu sebeple Çankırı TÜRKAV olarak bu mücadeledeki resmi yazışmaları ve resmi belgeleri Devlet Arşivleri Başkanlığından derleyerek sizler için sergi halinde getirdik. Sarıkamış Harekatı’na ışık tutan bu belgelerin temininde desteklerini esirgemeyen Prof. Dr. Ünal’a teşekkür ediyorum. 12 gün süren çetin harekata sıcağın ne olduğunu unutan askerimizi dualarımızla yad edip, onların belki de en çok isteyecekleri sıcak bir tas çorba ile içlerini ısıtma isteklerini hissedip, onları bir kaç dakikalığını da olsa yaşamak istiyoruz. Yemen’de, Çanakkale’de, İnö-nü’de, Afyon’da, İzmir’de düşmanlara dünyayı dar edenler gibi Kafkas Cephesi’ndeki kahramanlar da düşmanı durdurmuş, geri çekilmesini sağlamış. Fakat, ne yazık ki beyaz ölüme kaybetmiştir. Ruhları şad, mekanları cennet olsun” ifadelerine yer vermiştir.

İsa Bölükbaşı’nın konuşmalarının ardından söz alan Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, “tabi memleketimizin bu günlere gelmesinde bir çok kahramanlık destanı, maalesef beraberinde bir çok acıyla yazılmıştır. Bunların belki en büyük örneklerinden birisi Sarıkamış Harekatı olmuştur. Ben huzurlarınızda başta Sarıkamış Harekatı’nda şehadete erişmiş askerlerimiz olmak üzere, bütün şehitlerimizi rahmetle, minnetle anmak istiyorum. Emeklerinden dolayı başta sayın başkanımız olmak üzere, vakfımızın tüm paydaşlarına, yönetimine, üyelerine, katılımlarınızdan dolayı sizlere çok teşekkür ediyor, saygıyla selamlıyorum” şeklinde konuştu.

Program, fotoğraf sergisi ve çarba ikramının ardından sona erdi.

Bu haber 332 kez okundu.
Bölgesel - 18:05 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by