Sumitomo Rubber Ako
Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Sarıkamış’ta

Dört günlük Kars ve Sarıkamış ziyaretini gerçekleştiren Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyeleri Çankırı’ya döndü. Çankırı Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yüksel Teke öncülüğünde, 6 şehit babası Şarıkamış harekatının 107.yılı anma etkinliklerine katılmak üzere 7 Ocak 2022 Cuma Sarıkamış’a gitti. Sarıkamış Merkez Cami’inde yatsı namazı sonrası, Diyanet İşleri […]
Çankırı'da Yeni Gün - Furkan Koçumoğlu - Bölgesel - 11 Ocak 2022 18:31 A A

Dört günlük Kars ve Sarıkamış ziyaretini gerçekleştiren Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyeleri Çankırı’ya döndü.

Çankırı Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yüksel Teke öncülüğünde, 6 şehit babası Şarıkamış harekatının 107.yılı anma etkinliklerine katılmak üzere 7 Ocak 2022 Cuma Sarıkamış’a gitti.

Sarıkamış Merkez Cami’inde yatsı namazı sonrası, Diyanet İşleri Başkanı’nın da oldugu Mevlit Programı’na katılım sağlandı.

Daha sonra Sarıkamış’ ın tarihi ve kültürel mekanlarının gezilmesi, Allahu Ekber Dağı’na çıkılması ve iki bakan ile Genel Kurmay Başkanı’nın da katıldığı Buzdan Heykelin açılış törenine katılım sağlandı.

Kurşunlu Bereket Köyü nüfusuna kayıtlı Şehit P. Er. İsmet Erdoğmuş’un (Vatani görevini yapar iken 1961 yılında dört arkadaşı ile birlikte askeri araç kazası sonucu Hakk’ a yürüyor) Sarıkamış askeri Şehitliği’nde olan mezarını ziyaret edip dua edildi. Sonrasında ise ekip, bir otelde düzenlenen anma programına katıldı.

1914 yılının 15-22 Aralık tarihleri arasında  90 bin askerin bir kurşun dahi sıkmadan şehit oldukları  Sarıkamış Harekatı’nın 107.yıl Anma programına katılım sağlandı.

Yaklaşık 18-20 bin kişinin katıldığı Allâhu Ekber Dağları’ndan başlayan yürüyüşde Çankırı’dan giden şehit babaları da yer aldı.

Son gün ise Kars Kalesi ile Kanlı Tarabya’nın gezilmesi, Vali ziyareti ve 14. Mekanize Tugayında Mehmetçiklerle öğle yemeği yenilmesi ile gezi sonlandırıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Yüksel Teke, “gençlerin büyük önem verdiği ve coşkulu bir şekilde ellerinde uğruna can verdiğimiz bayraklarla yürümeleri bizlere gelecek için umut oldu.

Adeta “buzdan harflerle kalplere tekrar kazındı, sizleri unutursak kanımız donsun” ibaresi…

İnanıyorum ki! 107 değil 507 yılda geçse bu  Necip Türk Milleti Ecdadına, Vatanına,Dinine, Şehidine Gazi’sine sahip çıkacaktır.

Çankırı Valimiz Sn. Abdullah Ayaz başta olmak üzere, Kars Valimiz Sn. Türker Öksüz’e, 14.Mekanize Tugay Komutanımız Tuğgeneral Sn. Hakan Tunç Paşama,Kars J. Kom. Kd. Alb. Hıdır Ayçiçek’e, Sarıkamış Kaymakamımız ile bizlere özverili bir şekilde hizmet sunan personeline, şahsım ve derneğim üyeleri adına çok teşekkür eder, şükranlarımı sunarım” ifadelerine yer verdi.

Bu haber 290 kez okundu.
Bölgesel - 18:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by