Sumitomo Rubber Ako
13° Açık
  • EURO
  • DOLAR

Şeker, “Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’de 585 tane barajı bitirmiştir”

Çankırı’da Yeni Gün İl Genel Meclisi Temmuz ayı birleşimlerinin 4.’sü dün gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Mustafa Çıbık başkanlığında dün gerçekleştirilen birleşimde Devrez Barajı konusu öne çıktı. Temmuz ayı birleşimlerinin 4’sünün gerçekleştirildiği dünkü birleşimde sadece dilek ve temenniler bölümü ele alındı. Dilek ve temenniler bölümünde söz alan meclis üyesi Ruhi Şeker, “Ömründe iki kuru tuğlayı üst üste […]
Çankırı Gündemi - 10 Temmuz 2020 09:25 A A

Çankırı’da Yeni Gün

İl Genel Meclisi Temmuz ayı birleşimlerinin 4.’sü dün gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Mustafa Çıbık başkanlığında dün gerçekleştirilen birleşimde Devrez Barajı konusu öne çıktı.

Temmuz ayı birleşimlerinin 4’sünün gerçekleştirildiği dünkü birleşimde sadece dilek ve temenniler bölümü ele alındı. Dilek ve temenniler bölümünde söz alan meclis üyesi Ruhi Şeker, “Ömründe iki kuru tuğlayı üst üste koymamış insanların bizim iktidarımıza laf söyleme hakları yoktur” dedi.

Son bir haftadır hem yerel hem de ulusal basında yer alan Kızlaryolu barajı ile ilgili olarak meclis üyesi Ruhi Şeker, açıklamalarda bulundu.

“Cumhuriyet Halk Partisi’nin iddialarına burada İl Genel Meclisi üyesi olarak bir Kurşunlu olarak cevap vermek istiyorum” diyen Şeker, “Öncelikle dün akşam yayınladığı toplantısında hislerimize tercüman olan milletvekilimiz sayın Salim Çivitcioğlu’na da ayrıca teşekkür ediyorum. Hem hafızanızı yenilemek adına hem de bilenler için hatırlatma babından tarihin bir seyrini Kızlaryolu barajını yeni ismi ile Hasan zuhuri Sarıkaya barajı’nın tarihi gelişimini anlatmak istiyorum.

Hepinizin bildiği gibi Kızlaryolu barajı belki 70-80 senelik bir rüya.  Ben çocukluğumdan da hatırlıyorum zaman zaman yapılması gündeme gelirdi,  AK Parti iktidarına kadar ciddi bir gelişme ciddi bir çalışma yapılmadı.  Bu tarihe kadar söylentiden öte  geçilemedi” dedi.

Şeker, “İktidarımız bu konuda hem barajı ihalesini proje ihalesini yaptı daha sonra da tabii ki her temel gibi temsili bir temel atıldı. Hepinizin bildiği gibi bu bir gölet değil, bu bir baraj. Baraj görmek isteyen dünyanın ikinci büyüklükteki barajı olan Yusufeli Barajı’nı gitsin. Yusufeli barajı hepinizin bildiği gibi 44 tane tünelden 12 tane viyadükten sadece ulaşımı sağlanan devasa bir baraj. AK Parti döneminde Türkiye’de 585 baraj bitirilmiş. Bin köye bin gölet projesi ile köylerimiz göletlere kavuşturulmuş. İlimizde yapılan göletlerden ilimizin iklimi dahi değişmiş durumda hepiniz şahitsiniz.

18 yıllık AK Parti iktidarında hidroelektrik enerji üretimi son 10 yılda 4 katına çıkarıldı. 28 milyar kilovattan 106 milyar kilovata enerji üretimimiz çıktı. 17 milyar TL doğalgaz ithalatından tasarruf ettik. ömründe 40 tane baraj yapan geçmiş başbakanlar da sayın Süleyman Demirel hepinizin bildiği gibi lakabı barajlar kralıydı. Sayın liderimiz Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’de 585 tane barajı bitirmiştir. Bu hayal bile edilemez bir gelişmedir. Dolayısıyla hele hele geçmişinde İstanbul’u af edersiniz  tuvalette kullanılacak suya muhtaç eden Cumhuriyet Halk Partisi bu konuda en son söz söyleyecek partidir. Cumhuriyet Halk partisi döneminde İstanbul’da su tankerlerindeki kuyrukları hepimiz biliyoruz. Bir buçuk yıldır yine bunların yönetimine geçti İstanbul. Haliç’in hali içler acısı insanlar yine mahallelerde tankerlerle elinde bidonlarla su sırasında su derdine düştü. Siz eğer susuzluğu görmek istiyorsanız. İstanbul’daki semtlere bakın su tankerlerinin önünde su bekleyen insanlara bakın. Ömründe bu memlekete doğru düzgün çivi çakmamış bir parti gelip de şimdi 18 yıldır devasa projelere imza atan Türkiye’nin gelişmesini üç buçuk katına katlamış yani 80 yılda yapılan yatırımın üç buçuk katını 18 yılda yapan bir partiye bir iktidara bir lidere söz söyleme hakları yoktur. Bir noktada ilimiz gündeme gelmiştir. O biraz nefsimizi okşamıştır. Şahsen benim nefsimi okşadı.  Bize dil uzatan, liderimize, partimize dil uzatan partinin ve liderin bu memlekette bir tane çivisi yoktur. Ömründe iki kuru tuğlayı üst üste koymamış insanların bizim iktidarımıza laf söyleme hakları yoktur.

Bu barajın ben hızlanacağını buradan sizlerle paylaşmak istiyorum. Yalnız burada da şöyle bir hinlik var. Barajımıza yeni 20 milyon TL para aktarıldı. Hepiniz biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde Tarım Bakanımız geldi orada incelemelerde bulundu. Baktılar ki burada bir gelişme var, bu gelişmeye biz işte sahip çıkalım da biz olmasaydık bu yapılmazdı, bu iş yürümezdi demek için şov yapıyorlar. Ben buradan sesleniyorum CHP lilere;  ıspanaktan yağ çıkmaz. Ispanaktan yağlı çıkarmaya çalışmayın ve bu ilde size sayın vekilimin de dediği gibi ekmek yok mama yok. Bu işin Particiliği de yok. Eğer bu işte particilik olmuş olsaydı, AK Parti iktidarı AK Parti’ye oy vermeyen genelde solun kalesi olan Artvin’e gidip de bu barajı yapmazdı. AK Parti memleketin milletin yararına olacak neredeyse oraya yatırım yapıyor. Yatırım yapmaya da devam edecek her zaman dediğimiz gibi yaparsa AK Parti yapar demek istiyorum” dedi.

Şeker’in gündeme dair konuşmasının ardından meclis üyesi Kamil Çoban’da söz alarak, “Sayın Ruhi şekerin yapmış olduğu açıklamalardan dolayı kendisine teşekkür ediyorum. İnşallah Kızlaryolu barajının da açıldığı günü görmeyi bizler de temenni ediyoruz” dedi

Okulların Ağustos ayında açılacağını ve bu konuda ne tür çalışmalar yapıldığını da soran Çoban, “Bildiğiniz üzere Ağustos ayı sonunda okullarımızın açılması planlanıyor.  Sağlık Bakanımız,  öğrenciye derste 4 metrekare yer düştüğü takdirde bu çalışmaların rahatlıkla yürüyebileceğinden bahsetti.  Her öğrenciye 4 m2 yer düşerse 10 öğrenci 40 m2 eder. Bu durumda ilimizdeki okulların ve dersliklerinin durumu ne? Derslikler yeterli olacak mı? ilimizdeki okulların dersliklerin durumlarının bu alanda yeterli olmadığını düşünüyorum. Sayın milli eğitim komisyonu üyelerimizin bu alanında yapmış oldukları bir hazırlık toplantısı var mıdır?  ikili öğretime yapılacak üçlü öğretim yapılacak bu konuda alınmış olan tedbirler nelerdir Bu konuda bilgi almak istiyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Meclis başkanı Mustafa Çıbık, ileriki günlerde hem Milli Eğitim Müdürü  hem de Sağlık Müdürünün mecliste bu konular ile ilgili olarak detaylı bir bilgi verebileceğini dile getirdi.

Bu haber 1112 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 09:25 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by