Sumitomo Rubber Ako
23° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

Siyez buğdayına 1 milyon TL destek

Çankırı’da Yeni Gün KUZKA Destekli Siyez Buğdayı Proje’nin Sözleşmesi İmzalandı. Siyez Buğdayına 1 milyon TL Destek verilecek ve Siyez Projesiyle kadınlarında İstihdama Katılması amaçlanıyor. Geçmişi 10 bin yıl öncesine dayanan ata tohumu Siyez Buğdayı üretimini standartlaştırmak, sürdürülebildiğini güvence altına almak ve Bölgede kadınların istihdama katılmasını sağlamak amacıyla hazırlanan projenin sözleşmesi imzalandı. KUZKA konu ile ilgili […]
Bölgesel - 2 Ekim 2020 10:57 A A

Çankırı’da Yeni Gün

KUZKA Destekli Siyez Buğdayı Proje’nin Sözleşmesi İmzalandı.

Siyez Buğdayına 1 milyon TL Destek verilecek ve Siyez Projesiyle kadınlarında İstihdama Katılması amaçlanıyor.

Geçmişi 10 bin yıl öncesine dayanan ata tohumu Siyez Buğdayı üretimini standartlaştırmak, sürdürülebildiğini güvence altına almak ve Bölgede kadınların istihdama katılmasını sağlamak amacıyla hazırlanan projenin sözleşmesi imzalandı.

KUZKA konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) 2020 yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın sağladığı desteklerden yararlanacak olan İhsangazi Belediyesi tarafından hazırlanan “Tohumdan Geleceğe” Projesi’nin sözleşmesi imzalandı. KUZKA Genel Sekreteri Dr. Serkan Genç ve İhsangazi Belediye Başkanı Hayati Sağlık tarafından imzalanan proje sözleşmesi kapsamında İhsangazi ilçesinde üretilen geçmişi 10 bin yıl öncesine dayanan ve genetiği bugüne kadar değişmeden gelen Siyez Buğdayı üretimini standartlaştırmaya, sürdürülebildiğini güvence altına almaya ve Bölgede dezavantajlı konumda olan kadınların istihdamını sağlamaya yönelik çalışmalar yapılacak”ifadelerine yer verildi.

Projeden kadınlar da faydalanacak

KUZKA açıklamasında, “İhsangazi Belediyesi tarafından hazırlanan yaklaşık 1 milyon 150 bin TL bütçeli projeye, KUZKA tarafından 1 milyon TL destek sağlanacak. Hazırlanan projeden Kastamonu’nun İhsangazi ilçesinde siyez tarımıyla uğraşan yaklaşık 150 çiftçinin yanı sıra, siyez unu üretim tesisleri, siyez bulguru üretim tesisleri, siyez ürünleri paketleme tesisleri, siyez kooperatifi işletmesi, siyez unundan simit, poğaça gibi unlu mamullerin üretimini yapan tesisler yararlanacak. Bununla birlikte dezavantajlı kesimlerin istihdama katılımını kolaylaştırarak, mesleki bilgi ve becerinin geliştirilmesi hedefleniyor. Kamuoyu bilgisine saygıyla duyurulur” ifadeleri kullanıldı.

Bu haber 3293 kez okundu.
Bölgesel - 10:57 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by