Sumitomo Rubber Ako
Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

Son bir yılda 4 kişilik ailenin zorunlu harcamaları aylık 1.747,29 lira arttı

Türkiye Kamu-Sen ARGE’nin TUİK’ten aldığı verilere göre yaptığı değerlendirmede, son bir yılda 4 kişilik ailenin zorunlu harcamaları aylık 1.747,29 lira arttı. Bu sonuçlara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Türkiye Kamu-Sen Çankırı İl Temsilcisi Yüksel DEMİRBAŞ, “Son bir yılda harcamalara gelen zam aylık 1747 lirayı aşmışken maaşlarımız ise, enflasyon farkı da dahil 734 lira zamlandı. Buna göre maaşlar […]
Çankırı'da Yeni Gün - Furkan Koçumoğlu - Bölgesel - 30 Kasım 2021 15:44 A A

Türkiye Kamu-Sen ARGE’nin TUİK’ten aldığı verilere göre yaptığı değerlendirmede, son bir yılda 4 kişilik ailenin zorunlu harcamaları aylık 1.747,29 lira arttı.

Bu sonuçlara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Türkiye Kamu-Sen Çankırı İl Temsilcisi Yüksel DEMİRBAŞ, “Son bir yılda harcamalara gelen zam aylık 1747 lirayı aşmışken maaşlarımız ise, enflasyon farkı da dahil 734 lira zamlandı. Buna göre maaşlar bir yılda tam 1013 lira erimiş oldu.” dedi.

DEMİRBAŞ açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Alım gücünde hissedilir derecede yaşanan düşüş özellikle dar ve sabit gelirli aileleri ciddi manada zorlamaktadır. Gıda, ulaşım gibi kalemlerde yaşanan fahiş artışlar ve kış mevsimi ile birlikte artan ihtiyaçlar geçim sıkıntısını derinden hissettirmektedir.

Maaşlarımız enflasyon karşısında hızla erirken, döviz ve altın kurlarındaki anormal artışlar bu erimeyi tetiklemiştir.

Toplu sözleşmede dile getirdiğimiz refah payı uygulamasındaki ısrarımızdaki haklılığımız ortadadır. Enflasyon farkı ödemesi artık yetmiyor. Kayıplarımızın karşılanmasının tek yolu, 1000 lira ek zam talebimizin bir an önce hayata geçirilmesi, refah payı uygulamasının yürürlüğe konulması hususunda ısrarlı talebimiz devam etmektedir.

Nimette de, külfette de adalet diyoruz. Bu adaletin sağlanması için kamu görevlileri için, TBMM’de devam eden 2022 Bütçe görüşmelerinde 1000 lira artış ile %3 refah payı müjdesini istiyor ve bekliyoruz.” dedi.

Bu haber 160 kez okundu.
Bölgesel - 15:44 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by