Sumitomo Rubber Ako
15° Açık
  • EURO
  • DOLAR

SP İl Başkanı Ünver halkı geçim ittifakına davet etti

Saadet Partisi Çankırı İl Başkanı Mustafa Ünver Türkiye’nin içerisinde bulunduğu ekonomik ve sosyal durumuna ithafen basın açıklaması yaptı. İl Başkanı Ünver, vatandaşların artık tencerede dert değil, aş pişirmek istediklerini, toplumun  ortak gündemine olarak herkesi Geçim İttifakına davet ediyoruz, diyerek geçim sıkıntısının ciddi boyutlara ulaştığını söyledi. Mustafa Ünver, toplumun gündemini meşgul eden siyaset, medya ve mafya […]
Çankırı'da Yeni Gün - Fatih KARTAL - Çankırı Gündemi - 11 Haziran 2021 17:00 A A

Saadet Partisi Çankırı İl Başkanı Mustafa Ünver Türkiye’nin içerisinde bulunduğu ekonomik ve sosyal durumuna ithafen basın açıklaması yaptı. İl Başkanı Ünver, vatandaşların artık tencerede dert değil, aş pişirmek istediklerini, toplumun  ortak gündemine olarak herkesi Geçim İttifakına davet ediyoruz, diyerek geçim sıkıntısının ciddi boyutlara ulaştığını söyledi. Mustafa Ünver, toplumun gündemini meşgul eden siyaset, medya ve mafya ilişkilerinden bir an önce kurtarılarak asıl sorunlara çözüm bulunması gerektiğini belirtti.

Ünver, ‘’ Siyasetteki olumsuz gelişmelerin, ekonomideki krizlerin ve salgının neden olduğu sosyal travmalar nedeniyle halk patlama noktasına geldi. Ne siyasette ne ekonomide artık mızrak çuvala sığmıyor. Yanlış politikalar, liyakati esas almayan kadrolaşmalar, siyaset, medya ve mafya kavramlarının aynı cümleler içerisinde kullanıldığı şaibelerle toplumumuz adeta patlama noktasına gelmiştir. İktidardaki yetkililerimiz ise gündemi meşgul etmek ve ekonomik krizi gölgelemek için her geçen gün yeni bir müjde vermeye çalışıyorlar ama kendilerinin dahi bunlara inanmadıkları kanaatindeyiz. İktidarın kamuoyuna sundukları pembe tablolar gerçeği yansıtmamaktadır. Biz Saadet Partisi olarak, insanımızın, ülkemizin, devletimizin sorunlarını  konuşuyor, iktidarın yanlış politikalarını eleştiriyor ve bunların çözüm yollarını öneriyoruz. İktidar ise dertlere derman olmak yerine dertlerden besleniyorlar, onları bilerek büyütüyor ve derinleştiriyorlar. İktidarın kamuoyuna sundukları pembe tablolar gerçeği yansıtmamaktadır. Her geçen gün sayıları artan mazlumlar, mağdurlar ve mahzunlar ordusu, iktidarın tutum ve davranışlarındaki tutarsızlığı ve yanlışları gösteriyor.

Bütün bunlar ehliyet ve liyakatin esas alınmadığı bir yönetim anlayışının doğal sonucudur.’’dedi.

Açıklamasının devamında Mustafa Ünver, çetelerin ortaya çıkması, mafyanın türemesi, mide bulandırıcı siyaset-medya-mafya üçgeninin oluşmasının temel nedeninin bu yönetim anlayış olduğunu ifade etti. Bu anlayışta olanlar ise milletin geçim derdine derman olamadığını anlatan Ünver, ‘’ Adeta her gün yapılan zamlar, milletimizin sırtına yüklenen ağır vergiler, işsiz kalan insanlarımız. Vatandaşlarımızın çok büyük bir kısmı yoksulluk sınırının altında hayata tutunmaya çalışırken, bunca sorunumuz varken, bu sorunların çözümüne ilişkin kalıcı çözümler ortaya konmazken Sayın Ak Parti Genel Başkanı’nın ifade ettiği; “Aç olarak dolaşanları buyurun, siz de doyuruverin!” sözlerinden hicap duyduğumuzu ifade etmek isteriz.’’ İktidara sert eleştirilerde bulundu.

Saadet Partisi olarak insanların geçim mücadelesine destek olmak, insanları dinlemek, sesine ses olmak ve sorunlarına çözüm üretmek için hep birlikte bir “Geçim İttifakı” kuralım istediklerini dile getirdi. Ünver, Saadet Partisi olarak, hayat pahalılığına, adaletsiz gelir dağılımına, üretmeyen ekonomiye, işsizliğe, ağır vergilere, itibar uğruna yapılan israflara karşı çıktıklarına ve “Bu tencerede artık dert değil, aş pişirmek istiyoruz.” diyerek ısrarla geçim ittifakına davet ettiklerini vurguladı.

Sıkıntıların giderilmesi içinde acil eylem çerçevesinde önerilerde bulunan Mustafa Ünver, ‘’Mutfağımıza, evimize, sokağımıza, mahallemize, ilçemize, şehrimize ve de ülkemize hep birlikte sahip çıkalım istiyoruz.

İşimize, aşımıza, kendimize ve geleceğimize hep birlikte sahip çıkalım diyoruz. Acil eylem planı çerçevesinde:

1.İsraf ekonomisinden üretim ekonomisine geçilmeli, özellikle gıda enflasyonunu önlemek öncelikli hedef haline getirilmelidir. 2. Açlık sınırının dahi altında düşen asgari ücret yeniden düzenlenmeli ve bu ücretlerden vergi alınmamalıdır. 3. Yeni istihdamlar vergi indirimleri ve hibelerle desteklenmelidir. 4. Girişimcilere yönelik finansman imkanları genişletilmeli; katılım yapıları oluşturulmalıdır. 5. Esnafımıza acilen Sicil Affı getirilmeli, yeni ve bembeyaz bir sayfa açmaları kolaylaştırılmalıdır. 6. İş kurma ve iş yapabilme süreçleri hızlandırılmalı, bunaltıcı bürokratik engellerin tamamı kaldırılmalıdır. 7. Kredi kartı faiz oranları düşürülmeli; yerli malı ürünlerde vade sayısındaki artışlar teşvik edilmelidir. 8. Bankaların pos cihazı komisyon oranları sıfırlanmalı ve para akışlarındaki gecikmeler kaldırılmalıdır. 9. Elektrik, su, doğalgaz, internet ve iletişim giderleri gibi sabit giderlerden alınan vergiler azaltılmalı ve uzun vadede kaldırılmalıdır. 10. Esnaf ve sanatkarlarımızın küçük ölçekli işlemlerde yaşadıkları kısa dönemli ödeme aksaklıklarının giderilmesi için ivedilikle bir fon oluşturulmalıdır.”dedi.

Bu haber 526 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 17:00 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by