Sumitomo Rubber Ako
Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

‘Süslü Kadınlar’ bisikletleri ile Çankırı sokaklarında

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu geçtiğimiz Pazar günü yaklaşık 25 ülke, 150 şehir ile birlikte Çankırı’da da eş zamanlı gerçekleştirildi. 2013 yılından bu yana her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu”, bu yıl 9’uncu etkinliğiyle tüm kadınları bisikletleriyle buluşma noktalarına davet etti. “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu”nda binlerce kadın aynı anda pedal çevirecek. Rengarenk kıyafetleri […]
Çankırı'da Yeni Gün - Fatih KARTAL - Çankırı Gündemi - 20 Eylül 2021 17:30 A A

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu geçtiğimiz Pazar günü yaklaşık 25 ülke, 150 şehir ile birlikte Çankırı’da da eş zamanlı gerçekleştirildi.

2013 yılından bu yana her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu”, bu yıl 9’uncu etkinliğiyle tüm kadınları bisikletleriyle buluşma noktalarına davet etti.

“Süslü Kadınlar Bisiklet Turu”nda binlerce kadın aynı anda pedal çevirecek. Rengarenk kıyafetleri ve süsledikleri bisikletleri ile sokaklardan geçerken vatandaşların büyük ilgisi ile karşılaştılar.

“Dünya Otomobilsiz Kentler Günü” kapsamında bisikletin günlük hayatın bir parçası olmasına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” kadınların toplumda daha fazla görünürlüğünü sağlamak, kendilerini temsil etmelerine fırsat vermek ve güvenil bisiklet altyapısı talebini pekiştirmek için düzenlenmekte.

İstanbul’dan Miami’ye binlerce kadın katıldı

2013 yılında ilk kez İzmir’de bir grup kadın tarafından düzenlenen “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” her yıl yeni şehirlerin katılımı ile büyüyerek uluslararası bir bisikletli kadın hareketine dönüştü. Yıllar içinde İtalya’dan Almanya’ya Kanada’dan İran’a birçok ülkede kadınların bireysel inisiyatifiyle organize edilen bisiklet turu, binlerce kadının bisiklete binmeyi öğrenmesine ve bisiklet kullanımını günlük hayatlarına dahil etmelerine vesile oldu.

Bisiklet turuna katılan kadınlar, kadınların toplumda daha görünür olması ve sorumluluk almasını: Kadın ve erkeklerin bu toplumda aynı haklara, yükümlülüklere sahip olduğunu ve her alanda kendilerini özgürce ifade etme hakları olduğunu hatırlatmak istediklerini, iklim krizine karşı yönetimlerin ve bireylerin derhal ortak harekele geçilmesini, şehirlerin ulaşım sisteminde odağın sadece otomobil olmadığını, farklı ulaşım şekillerinin düşünülmesi gerektiğini ve bisikletin en sağlıklı, çevre dostu bir ulaşım aracı olduğunu hatırlatmayı hedeflediler.

Pandemi sürecinde şehir insanlarının açık ve yeşil alan ihtiyaçlarının arttığını görerek şehirlerin insan odaklı yeniden tasarlanmasını, kamu alanlarının özellikle kadınların, çocukların ve yaşlıların rahatlıkla ortak olarak kullanımına sunulmasını da talep eden kadınlar, yaya ve bisikletliler için güvenli ulaşım altyapısı ve hizmetleri almak ve motorlu taşıtların neden olduğu kazalarda bisikletli ölümlerin durmasını, bunun için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını, özellikle büyük şehirlerimizde pazar günleri, şehir merkezinde bazı caddelerin motorlu araç trafiğine kapatılarak ‘otomobilsiz pazar’ ilan edilmesini konularında yöneticilerden talepte bulundular.

Türkiye’de yaklaşık 80 şehirde, yurtdışında 70 şehirde bisiklete olan farkındalığın artırılması amacıyla bir araya gelen ve herhangi bir gruba veya kuruluşa bağlı olmayan gönüllü kadınlardan oluşan “Süslü Kadınlar” belediye başkanlarına ‘otomobilsiz pazar’ taleplerini ilettiler.

Paris, Londra ve Brüksel’ de olduğu gibi, tüm şehirlerimizde Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’ nün kutlanmasını ve yılda bir pazar günü sokakların motorlu araç trafiğine kapatılmasını istediler. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nu başlatan Sema Gür, “2013’te İzmir’de bisikletlerimizle yaklaşık 200 kadın yola çıkarken, 2021’de bu turun global hale geleceğini ve binlerce kadının ortak dileklerle bisikletleriyle yollarda olacağını hiç düşünmemiştik. Şimdi biz binlerce kadın; pedallarımızın itici gücünü tüm toplumda da göstermek istiyoruz, çocuklarımıza daha temiz ve yaşanabilir dünya bırakmak için elimizden geleni yapmak istiyoruz” dedi. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu yurtdışında Fancy Women Bike Ride ismiyle yapılıyor ve koordinasyondan sorumlu Pınar Pinzuti: ‘Dünya’da onlarca şehirde Türkiye ile eş zamanlı olarak yapılan bisiklet sürüşü yurtdışında yaşayan Türk kadınlarının özverili çalışmaları ile gerçekleşiyor ve ülkemizden dünyaya yayılan bu çok değerli kadın hareketi çok beğenilerek izleniyor” açıklamasında bulundu.

Çankırı’da pedal çevirdi

“Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” Çankırı’da geçtiğimiz Pazar günü saat 16.00’da Karatekin Parkı’ndan start aldı. Çankırı’dan 130 civarında katılımcının olduğu bisiklet turunun bu yıl 2.’si daha kalabalık bir şekilde gerçekleştirildi. Katılımcı bayanların birçoğu aileleri ile katıldılar.Karatekin Parkı’ndan başlayan bisiklet turu Çankırı sokaklarında belirlenen güzergah üzerinde devam ederek tekrar Karatekin Parkı’nda sona erdi.

Bu haber 1671 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 17:30 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by