Sumitomo Rubber Ako
Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

Tarihi Osmanlı Hamamı Ilgaz’da yeniden hayat buluyor

Ilgaz İlçe Merkezi’nde Ulupınar Mahallesi’nde bulunan ve 19. Yüzyılın sonlarında yapıldığı rivayet edilen Tarihi Osmanlı Hamamı yeniden ayağa kalkıyor. İlçe Belediye Başkanı Mehmed Öztürk’ün çalışma ve gayretleriyle Ilgaz’da yeniden canlandırılacak olan bu kültür Ulupınar Mahallesi’nde bulunan ve Gavur Hanı olarak da bilinen tarihi ticaret hanının arsasına bitişik olmasıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Yıllardır Ilgaz halkına […]
Çankırı'da Yeni Gün - Fatih KARTAL - Çankırı Gündemi - 13 Ekim 2021 10:42 A A

Ilgaz İlçe Merkezi’nde Ulupınar Mahallesi’nde bulunan ve 19. Yüzyılın sonlarında yapıldığı rivayet edilen Tarihi Osmanlı Hamamı yeniden ayağa kalkıyor.

İlçe Belediye Başkanı Mehmed Öztürk’ün çalışma ve gayretleriyle Ilgaz’da yeniden canlandırılacak olan bu kültür Ulupınar Mahallesi’nde bulunan ve Gavur Hanı olarak da bilinen tarihi ticaret hanının arsasına bitişik olmasıyla da dikkatleri üzerine çekiyor.

Yıllardır Ilgaz halkına hizmet veren ve vermeye devam eden, Ilgaz’ın kültür varlığı tarihi Osmanlı Hamamı’nın, Gavur Hanı’yla birlikte aynı yerleşkede ve bir bütün olarak Han ile aynı konseptte yeniden yapılacak olması hem mahalle sakinlerinden hem de Ilgazlı vatandaşlardan büyük ilgi gördü.

Tarihi Osmanlı Hamamını yakından tanıyalımIlgaz’da bulunan Tarihi Osmanlı Hamamı, Ilgaz İlçe Merkezi’nde bulunmakta olup, “Belediye Hamamı” adı altında İlçe Belediyesince işletilmektedir. 19. yy sonlarında yapıldığı söylenen hamam; haç planlı, dört eyvanlı, dört halvetlidir. Halvetlerin dördü de kubbe ile örtülüdür. Üzeri kubbeli sıcaklık mekânının ortasında bir göbek taşı bulunmaktadır. Sıcaklık mekanının duvarları eyvanlarda silme kotuna kadar, halvet giriş kapılarının yanlarında üzengi kotuna kadar mermer kaplı olup, soyunmalık mekânı iki kat betonarme olarak yapılmıştır. Ilıklığın üzerinde altı adet fil gözü bulunmaktadır. Hamamın dış yüzeyi betonarmedir. Hamam 15.01.1996 tarihinde – 4441 sayılı kararla tescil edilmiştir.

Bu haber 86 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 10:42 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by