Sumitomo Rubber Ako
Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

“Tarihimize sahip çıkarsak, memleketimize sahip çıkarız”

Kurşunlu Kaymakamlığı, Kurşunlu Belediyesi ve Afet Araştırmaları Derneği işbirliğinde organize edilen ve Kurşunlu ilçemize ait tarihi, coğrafi, insani ve kültürel değerlerim bilimsel boyutuyla ele alındığı “1.Uluslararası Kurşunlu Tarihi Kongresi“ 25-26 Aralık tarihlerinde İvedik Teknopark Ankara Kongre Merkezinde gerçekleştirildi. 25-26 Aralık 2021 tarihlerinde İvedik Teknopark Ankara Kongre Merkezi’nde, 1. Uluslararası Kurşunlu Tarihi Kongresi gerçekleştirildi. Kongreyi Kurşunlu […]
Çankırı'da Yeni Gün - Furkan Koçumoğlu - Bölgesel - 25 Aralık 2021 18:03 A A

Kurşunlu Kaymakamlığı, Kurşunlu Belediyesi ve Afet Araştırmaları Derneği işbirliğinde organize edilen ve Kurşunlu ilçemize ait tarihi, coğrafi, insani ve kültürel değerlerim bilimsel boyutuyla ele alındığı “1.Uluslararası Kurşunlu Tarihi Kongresi“ 25-26 Aralık tarihlerinde İvedik Teknopark Ankara Kongre Merkezinde gerçekleştirildi.

25-26 Aralık 2021 tarihlerinde İvedik Teknopark Ankara Kongre Merkezi’nde, 1. Uluslararası Kurşunlu Tarihi Kongresi gerçekleştirildi. Kongreyi Kurşunlu Kaymakamlığı, Kurşunlu Belediyesi ve Afet Araştırmaları Derneği organize etti. Kongrede Kurşunlu yöresine ait tarihi, coğrafi, insani ve kültürel değerler bilimsel boyutlarıyla ele alındı.

Kongreye Çankırı İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çıbık, Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, AK Parti Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Türk Tarih Kurumu Başkanı Birol Çetin, Kurşunlu Belediye Başkanı Şakir Kaymak, Kurşunlu Kaymakamı İlyas Öztürk, İvedik Organize Sanayi Başkanı Hasan Gültekin, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Harın Çiftçi ve Kongre Başkanı Mehmet Eryılmaz katılım sağladı.

Kongrede uzun yılllar Kurşunlu yöresi üzerinde arkeolojik araştırmalar gerçekleştirmiş olan yabancı bilim insanlarının çalışmalarına ait bulgularını, keşiflerini ve ilgili bilimsel gerçeklerini doğrudan dinleme şansı sağlandı.

Açılış töreni programı kapsamında Kurşunlu Belediye Spor Kulübü Yıldızlar Halk Oyunları Ekibi gösteri sundu.

1. Uluslarası Kurşunlu Tarihi Kongresi’nde açılış konuşmasını yapan Kongre Başkanı Mehmet Eryılmaz, “sevgili Kurşunlular, tüm misafirlerimiz hoşgeldiniz. Bundan 210 yıl önce Kurşunlu topraklarından geçen Osmanlı Diplomasi Heyeti, İran’a yapacakları sefer esnasında Osman Şakir Efendi o gece Karacaviran şehirini “bir gece ikamet ettikten sonra Karacaviranda istirahat için kaldık. Karacaviran epeyce hoş, çarşı ve pazarı güzel olup halkınında garip ve edepli kişilerin dostu olduğu anlaşılmaktadır” diyor. Gariplerin ve edepli kişilerin hala dostu olan Kurşunlu’ya, Kurşunluların düzenlediği 1. Uluslararası Kurşunlu Tarihi Kongresi’ne hoşgeldiniz, sefa getirdiniz. Evet kongremiz 1. kongre. Çünkü bunun devamını getirmek istiyoruz. Evet uluslar arası bir kongre. Çünkü bu topraklarda tarihin daha önceki dönemlerinde yaşamış medeniyetlerin birikimlerine biz detay getireceğiz, biz oluşturacağız. Kongrenin sürdürülebilir olmasını istiyoruz. Bu kongrenin Kurşunlu ve Çankırı’nın 500. yılında gerçekleşmesini istedik. 70 bilim insanı ve akademisyenin 2 gün boyunca sunumlarını dinleyeceğiz. Son derece bir etkin kongrenin bugün başlangıcını gerçekleştiriyoruz. Bu bölgedeki tarihi eserlerin korunarak müzemize kazandırılmasını istiyoruz. Ümidimiz gençler! Yeni nesil Kurşunlu tarihiyle ilgilensin istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Kongrenin yapılış amacından bahseden Kurşunlu Belediye Başkanı Şakir Kaymak, “ şöyle bir şey hasıl oldu. Sayın Cumhurbaşkanımız şehirlerin kendi kimliğiyle korunmasını emrediyor. Yatay mimari konusunda da sürekli tavsiyelerde bulunuyor. Şehrin kimliğini kaybetmek istemiyoruz. Sayın kaymakamımızla birlikte bir arayış içine girdik. Şehrin kimliğini korumak adına. Bu konularla ilgili bir kongre yapmak istedik. Amacımız Kurşunlu ve bölgemizin tarihini, kültürünü var olan kaynaklarla gün ışığına çıkarmak, şehrimizin kimliğini korumak” dedi.

“Tarihimize sahip çıkarsak, memleketimize sahip çıkarız”

Kongreye katılan Türk Tarih Kurumu Başkanı Birol Çetin, ”tarih çok önemli.  Tarihsiz hiçbir şey yapamazsınız. Hangi alana giderseniz tarihe mecbursunuz. Tıpta da aynı şey vardır. Bugünü planlamak için geçmişi bilmek zorundayız. Tarihimize sahip çıkarsak, memleketimize sahip çıkarız. Kurşunlu’da tarihine sahip çıkıyor. Sayın valimiz bir kazı heyeti oluşturursa bizde destek oluruz. Bu tür çalışmaların da çoğalmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

1. Uluslararası Kurşunlu Tarihi Kongresi’nin açılışında konuşan AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitçioğlu, ”TOKİ’ye ilave 500 konut çalışmalarımız devam ediyor. Devrez-Kızlaryolu Barajı, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla 2022 sonuna sulamaya geçecek. Orayı da büyük bir gayretle takip ediyoruz. Kurşunlu’da çok büyük bir Gençlik Merkezi yapıyoruz. İnşallah bunu da gerçekleştireceğiz. Hükümet Konağı’nı yenileyebilmek adına çalışmalarımız devam ediyor. Kurşunlumuzun 21 tane köyü var. Herbiri kıymetli ve değerli. Hepsini bire bir gezdik. Sorunların takipçisiyiz. Biz biliriz ki Kurşunlunun havası serttir, insanları da merttir. Kurşunlu’nun tarihi üzerindeki prangayı kaldırıyoruz. Ben 1. Uluslararası Kurşunlu Tarihi Kongresi’nin hayrılı olmasını diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Kongrede önemli ifadelere yer veren Muhammet Emin Akbaşoğlu, “ öyle diyor şair: kökü mazide olan atiyim. Kişinin kendisinin, ailesinin, çevresinin, şehrinin, tüm insamlığın tarihine hasıl olmasının, çok daha isabetli değerlendirmeler yapmasına en büyük sebep tarihtir. Kurşunlunun ve civarının tarihine dönük çalışmaların çok faydalı olduğunun ve bu işe öncülük edenlere ben gönülden teşekkür ediyorum. Büyük bir tarihe sahip Kurşunlumuz. 1071 Malazgirt yeni bir başlangıçtır. Muazzam bir medeniyetin inşasına hep beraber şahit olumuşuz. 1074 Çankırı’nın fethi. Önemli bir miladımız da İstiklal Mücadelemiz’dir. İnebolu, Kastamonu, Çankırı, Ankara hattı da İstiklal Yolu olarak şuurumuzdadır” şeklinde konuştu.

Tarihin ön plana çıkartılmasının önemini vurgulayan Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, “ Tarihimizin ortaya çıkartılması ve kamuoyuna tanıtılması ve inşallah önümüzdeki süreçte de bu halkanın genişletilerek o bölgenin tarihinin tamamıyla öne çıkartılması, kitaplaştırılarak bir eser olarak gelecek nesillere teslim edilmesi vesilesiyle bir araya gelmiş bulunmaktayız. Ben öncelikle ev sahiplikleri sebebiyle OSB Yönetim Kurulu Başkanımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

1. Uluslararası Kurşunlu Tarihi Kongresi’nde katılan ve önemli açıklamalarda bulunan İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, “öncelikle çok anlamlı bir çalışma olduğunu ifade ediyor, kıymetli hemşehrilerime ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bu kardeşiniz nasip oldu ülkenin 81 vilayetinde, 20’nin üzeri ülkede bulundu. Herkesin memleketi önemlidir. Ama bir şeylerin farklı olduğunu hep hissettim. Bu toprakların ayrı bir masumiyeti vardır. Bu topraklar mübarek topraklardır. Bu toprakların altında yatanlar da mübarektir. İşgal görmemiş topraklar olmalarına rağmen Anadolu’da en çok şehidi vermiş topraklardır. İstanbul’da yurtta kalıyorken Kazakistandan gelen bir kardeşimiz vardı. O yeni Türkiye Türkçesi’ni öğreniyordu. ‘Memlekete gidecekken benimle gelir misin’ dedim. ‘Gelirim’ dedi. Gittik Yukarıöze. Sonradan farkettim Abu benden çok annemle anlaşabiliyorlar. Biraz kulak misafiri oldum. Aynı dili konuşuyorlardı. Ben yatak diyorum anlamıyor. Annem döşek diyor anlıyor. Çünkü Abu da döşek diyor. Anladım ki sorun bizde. Yoksa anamın babamın konuştuğu dille o kültürle Kazakistandakilerin aynı. O masumiyet onları Viyana kapılarına götürdü. Yemen’e götürdü. Onun için bu çalışma çok kıymetli. Büyük işler yapabiliriz. Ama özümüzü kaybetmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Bu haber 561 kez okundu.
Bölgesel - 18:03 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by