Sumitomo Rubber Ako
20° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

“Toplum ile yönetim arasında bir köprü vazifesi görmektedirler”

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir basın açıklaması yayınladı. Yayınlanan basın açıklamasında Ayaz şu ifadelere yer verdi: “Basın, toplumun haber alma ve bilgi edinme ihtiyacını en etkili ve en hızlı yolla karşılayan; aynı zamanda vatandaşlarımızın taleplerini gündeme getirerek kamuoyu oluşturma gücünü elinde bulunduran, demokrasilerin olmazsa olmaz yapı taşlarındandır. Vatandaşlarımızın doğru […]
Çankırı'da Yeni Gün - Furkan Koçumoğlu - Bölgesel - 8 Ocak 2022 18:10 A A

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir basın açıklaması yayınladı. Yayınlanan basın açıklamasında Ayaz şu ifadelere yer verdi:

“Basın, toplumun haber alma ve bilgi edinme ihtiyacını en etkili ve en hızlı yolla karşılayan; aynı zamanda vatandaşlarımızın taleplerini gündeme getirerek kamuoyu oluşturma gücünü elinde bulunduran, demokrasilerin olmazsa olmaz yapı taşlarındandır.

Vatandaşlarımızın doğru bilgilere ulaşabilmeleri için güvenilir kaynak olarak gördüğümüz gazetecilerimiz bilgi ve belgelere dayalı haberler yapmak gibi ağır bir sorumluluğu da omuzlarında taşımaktadırlar. Çünkü toplumun gür çıkan doğru sesi olabilmek kolay değildir. İçinde bulunduğumuz bilgi çağında, özellikle sosyal medya kullanımının yaygınlaşmasıyla bilgi kirliliğinin artması; tarafsız ve ilkeli gazeteciliğin önemini katbekat artırmıştır. Zira sosyal medya paylaşımları, içeriğinin doğruluğu irdelenmeden kamuoyunda süratle karşılık bulmakta ve toplumun yanlış yönlendirilmesine sebebiyet vermektedir. Basınımızın böyle durumlarda devletimizden ve milletimizin faydasından yana tavır koyması, bilgi kirliliğine karşı meslek etiğini gözeterek haber yapması bizleri güçlendirmektedir. Bunun en çarpıcı örneklerini Koronavirüs salgınıyla mücadele ettiğimiz bu dönemde net olarak yaşadık. Basınımızın salgınla mücadele sürecinde bizlere verdiği destekler için teşekkürlerimi sunuyorum.

Günümüzde gazetelerin kâğıda basımının sürdürülmesi yanında, internet medya gazeteciliği ve sosyal medya gazeteciliği gibi kavramların gelişmesi; gazeteci ve okur arasında çift yönlü iletişimin anlık olarak sağlanmasına fırsat vermiş ve gazeteciliğe yeni bir boyut kazandırmıştır. Bu gelişme ve değişimlerin yanında, özellikle yerel basın kuruluşlarımızda zorlu şartlar altında gazetecilik mesleğini yürütmekte olan basın mensuplarımızın, ilimizin gelişmesinde, bilinçli toplum kültürünün oluşmasında katkıları oldukça önemlidir. Vatandaşlarımızın duygularına tercüman olup, talep ve görüşlerini kamuoyuna yansıtarak toplum ile yönetim arasında bir köprü vazifesi görmektedirler.

Bu duygu ve düşüncelerle, ilkeli ve saygın şekilde mesleğini ifa eden tüm basın mensuplarımızın “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nü tebrik ediyor; meslek hayatlarında başarılar diliyorum.”

Bu haber 975 kez okundu.
Bölgesel - 18:10 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by