Sumitomo Rubber Ako
20° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

Toplumsal bağışılığın tek yolu aşı

‘’ Toplumsal bağışıklık kazanmanın 2 yolu bulunmakta. Bu yöntemlerden ilki herkesin hasta olarak bağışıklık kazanması diğeri ise aşı vurulmak. İlkinin bedeli biraz ağır olurken ikincisi sadece aşı vurulmak.” Çankırı Valiliği aylık bilgilendirme toplantısında gündem korona virüs ve aşı oldu.Valilik Birlik Salonu’nda düzenlenen bilgilendirme toplantısına Çankırı Valisi Abdullah Ayaz ile birlikte Vali Yardımcısı Hamdi Bolat ve […]
Çankırı'da Yeni Gün - Fatih KARTAL - Çankırı Gündemi - 30 Temmuz 2021 18:44 A A

‘’ Toplumsal bağışıklık kazanmanın 2 yolu bulunmakta. Bu yöntemlerden ilki herkesin hasta olarak bağışıklık kazanması diğeri ise aşı vurulmak. İlkinin bedeli biraz ağır olurken ikincisi sadece aşı vurulmak.”

Çankırı Valiliği aylık bilgilendirme toplantısında gündem korona virüs ve aşı oldu.Valilik Birlik Salonu’nda düzenlenen bilgilendirme toplantısına Çankırı Valisi Abdullah Ayaz ile birlikte Vali Yardımcısı Hamdi Bolat ve İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya’da hazır bulundu. Çankırı’da Kovid-19 salgınındaki son duruma ilişkin basın mensuplarına bilgi verildi.

Kalabalık arttı vakalar yükseldi

Çankırı’da vaka sayılarında bayram ve tatilin aynı zamana denk gelmesinden dolayı artış görüldüğünü belirten AbdullahAyaz, “Kalabalıklar artınca vaka sayılarında artışta kaçınılmaz hale geldi. Son bir ayda vefat eden sayısı 419’dan 425’e yükseldi. Önümüzdeki süreçle ilgili beklentimiz, herhangi bir şekilde hastaneye yatış, yoğun bakımlık olma ve vefat sayılarımızla eskiye oranla çok altında kalmasıdır. Çünkü riskli olduğunu değerlendirdiğimiz vatandaşların önemli kısmı aşılanmış durumda.” dedi.

425 kişi vefat etti

Kentte korona virüs nedeniyle bugüne kadar 425 kişinin hayatını kaybettiğini dile getiren Ayaz, “Şu anda hastanemizde  korona virüs sebebiyle 17 hastamız bulunmakta. 11 hastamız serviste, 6’sı yoğun bakımda. Maalesef yoğun bakımdaki hastalarımızdan 4’ü entübe durumda. Yoğun bakımda yatan hastaların en küçüğü 61, serviste yatan en genç hastamız da 38 yaşında. Tekrar şunu ifade ediyorum tedbirleri bırakmak için çok erken.” ifadelerini kullandı.

Çankırı’da 192 bin 309 aşı yapıldı

Vatandaşların ekonomik, sosyal, psikolojik, ekonomik, sosyal alanlarda yeni tedbirlere tahammülü olmadığını, bu nedenle Kovid-19 aşısının önem taşıdığının altını çizen Vali Ayaz, “Vatandaşlarımızın ivedi olarak aşı olmalarını istiyoruz. Çankırı’da bu sayıyı muhakkak belli seviyenin üzerine çıkarmalıyız. Böylece toplumsal bağışıklıktan söz edebilelim. Bu memleket meselesi, şu anda Çankırı’nın da  en önemli meselesi bu. Bugüne kadar Birinci, ikinci ve üçüncü doz olmak üzere 192 bin 309 doz aşı yaptık.  İkinci dozda ilerleme var, yüzde 50. Üçün doz aşı ise 19 binlerde. Birinci doz uygulamamız yüzde 69,8 ama bu henüz yeterli değil. Hastalığın toplumda gidecek yeri kalmayana kadar salgın devam edecek.”

Ayaz, salgınla mücadeleye yönelik denetimleri sürdüreceklerini vurgulayarak, vatandaşlardan, bilimsel temelden yoksun iddialara, sosyal medyada yazılanlara itibar etmemelerini istedi.

Saha çalışmalarında istenmedik görüntüler ile karşılaştıklarını belirten Ayaz, ‘’ Tedbirlere uymayanlara ceza yazmak istemiyorduk ama önümüzde ki hafta itibari ile artık cezaları yazmaya başlayacağız. Bakanlık hastanede tedavi görenlerin yüzde87’inin aşısız olduğunu belirtti. İvedi olarak vatandaşları aşı olmaya davet ediyoruz.” diyerek vatandaşlara aşı vurulmaları konusunda çağrı da bulundu.

Toplumsal bağışıklı için aşı

Aşının önemine değinen Abdullah Ayaz, ‘’ Toplumsal bağışıklık kazanmanın 2 yolu bulunmakta. Bu yöntemlerden ilki herkesin hasta olarak bağışıklık kazanması diğeri ise aşı vurulmak. İlkinin bedeli biraz ağır olurken ikincisi sadece aşı vurulmak.” dedi.

Çankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, ”Aşı olduğu halde hastanelerde tedavi gören vatandaşlar var.Aşı yüzde 80-90 etkili. Aşı ile oluşan antikorun azalması ile vatandaşlarımız tekrar hastalığa yakalanmış olabilirler. Mevcut tedavi görenlerin 3 kişisinin aşısı bulunmamaktadır.’’ İfadelerini kullandı.

Yangına karşı birimler teyakkuzda

Türkiye’nin çeşitli noktalarında devam eden orman yangınları ile ilgili olarakta konuşan ÇAkırı Valisi Ayaz, jandarma başta olmak üzere ilgili irimlerin teyakkuz inçinde olduğunu ve gerekli ikazların yapıldığını belirtti.

Basın bilgilendirme toplantısında sokak düğünleri konusunda da tekrar değerlendirme yapılsa da alınan kararın devam ettiğini ve vatandaşlardan da olumlu dönüşler olduğunu dile getirdi. Trafik tedbirlerine herkesin uyması gerektiğini, denetimlerin ve radar uygulamalarının da belli aralıklarla devam edeceğinin altını çizdi.

Bu haber 2096 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 18:44 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by