Sumitomo Rubber Ako
22° Açık
  • EURO
  • DOLAR

Tuzdan sanata yolculuk

▌Heykeltıraş Oruç, Tragoportax, günümüz dağ keçisi türevi bir hayvan türünü Çankırı Tuz Mağarası duvarlarına rölyef çalışmasını yaptı. Çankırı’da Yeni Gün Gazi Üniversitesi Heykeltıraş bölümünden mezun Çankırılı Heykeltıraş Sefer Oruç Yer Altı Tuz Şehri’ne yapmış olduğu eserlerine bir yenisini daha ekledi. Tuza sanatıyla şekil veren Oruç yeni bir duvar heykeli ile Çankırı Yer Altı Tuz Şehri’ne […]
Çankırı Gündemi - 7 Ekim 2020 10:00 A A

Heykeltıraş Oruç, Tragoportax, günümüz dağ keçisi türevi bir hayvan türünü Çankırı Tuz Mağarası duvarlarına rölyef çalışmasını yaptı.

Çankırı’da Yeni Gün

Gazi Üniversitesi Heykeltıraş bölümünden mezun Çankırılı Heykeltıraş Sefer Oruç Yer Altı Tuz Şehri’ne yapmış olduğu eserlerine bir yenisini daha ekledi. Tuza sanatıyla şekil veren Oruç yeni bir duvar heykeli ile Çankırı Yer Altı Tuz Şehri’ne eser kazandırmaya devam ediyor.

Çankırı’da ‘Çorak Yerler Omurgalı Fosil Lokalitesi’nde 2001 yılından bu yana yapılan çalışmalarda bulunan 8,5 milyon yıllık 40’ın üzerinde türe ait olduğu 4 binden fazla tanımlanabilen fosiller bulunuyor.

Fosiller kazı sonrasında Çankırı Yer Altı Tuz Şehri’ne binbir zahmetle bire bir aynısı yapılan eserler haline getirilerek Çankırı’nın turizm lokomotifi olan Çankırı Yer Altı Tuz Şehri’ne (Tuz Mağarası) kazandırılıyor.

Heykeltıraş Sefer Oruç sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklama ile son yapmış olduğu çalışması hakkında bilgi verdi.

Oruç paylaşımında, “Çankırı’daki Çorakyer kazı alanından çıkan iki yeni üyesi, Qurliqnoria ve Tragoportax tamamlandı.

Çankırı Yer Altı Tuz Şehri Çankırı Doğa Tarihi bölümü

Bilimsel adı: Qurliqnoria

Ölçü:2.65(uzunluk)x2.40(yükseklik)x57(derinlik)

Çorakyerler, kazı çalışmaları sırasında çıkartılan ,Qurliqnoria fosil parçasının ,Çorak yerler dışın da dünyadaki devam kazılarda şu ana kadar tespit edilmemiş, olması bu türü Çorakyerler için önemli kılmaktadır.

Bilimsel adı: Tragoportax

Ölçü:1.16(uzunluk)x1.44(yükseklik)x25(derinlik)

Tragoportax, günümüz dağ keçisi türevi bir hayvan türü.

Çankırı Yeraltı Tuz Şehrine hayırlı olsun.(8/11)” ifadelerine yer verdi.

Çankırı Çorakyerler Omurgalı Fosil Lokalitesi Kazı Başkanı Ankara Üniversitesi Antropoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ayla Sevim Erol çalışma ile ilgili sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamasında, “Büyük sanatçı Sefer, Çankırı Çorakyerlerde yaklaşık 9 milyon yol önce Afrika ormanlarına benzer bir ortamda yaşamış olan günümüzde nesli tükenmiş hayvan türlerini Çankırı yeraltı tuz şehrinde yaşatıyor. Geçmişi tuz heykelleriyle yaşattığı için ona teşekkür borçluyuz” diyerek Heykeltıraş Sefer Oruç’tan övgü ile bahsetti.

Bu haber 1038 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 10:00 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by