Sumitomo Rubber Ako
20° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

Uğur’dan gazetemize ziyaret

KOSGEB İl Müdürü Cengiz Uğur, gazetemize bir ziyarette bulundu. Ziyarette gazetemiz imtiyaz sahibi Ömer Karaman’la görüşen Uğur, KOSGEB- Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Program hakkında bilgilendirmede bulundu. Uğur program hakkında şu bilgilere yer verdi: Kosgeb – Mikro ve Küçük İşletmelere (Mki) Hızlı Destek Programı KOSGEB istihdam sağlayan işletmelere kişi başı 100 bin TL destek […]
Çankırı'da Yeni Gün - Furkan Koçumoğlu - Bölgesel - 11 Ocak 2022 18:33 A A

KOSGEB İl Müdürü Cengiz Uğur, gazetemize bir ziyarette bulundu. Ziyarette gazetemiz imtiyaz sahibi Ömer Karaman’la görüşen Uğur, KOSGEB- Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Program hakkında bilgilendirmede bulundu.

Uğur program hakkında şu bilgilere yer verdi:

Kosgeb – Mikro ve Küçük İşletmelere (Mki) Hızlı Destek Programı

KOSGEB istihdam sağlayan işletmelere kişi başı 100 bin TL destek verecek. Mikro işletmeler 2, küçük işletmeler 5 kişiye kadar personel alabilecekler. İşletme sahibi kadın ise veya işe alınan personel kadın ise, destek personel başına 10 Bin TL artırımlı olarak uygulanacaktır. Mikro işletmeler en fazla 2 personel, küçük işletmeler en fazla 5 personel için destek alabilecektir.

Başvuru şartları

-Covid 19 salgınından önce kurulmuş olması,

-2019 yılında asgari 75.000 TL net satış hasılatı elde etmiş olması,

– Başvuru dönemi ilanından önceki 12 aylık ortalama personel istihdamın koruma,

Desteğin amacı:

KOSGEB Mikro ve Küçük İşletmelere (MKİ) Hızlı Destek Programının amacı; MKİ’lerin salgın şartlarında faaliyetlerini sürdürmelerinin ve geçmiş dönem ortalama istihdam seviyelerini koruyarak yeni personel istihdam etmelerinin sağlanmasıdır.   

Destek kapsamı:

İmalat, bilgisayar programlama, bilimsel Ar-Ge sektörleri ile Covid-19 salgınının nispeten daha fazla etkilediği bazı hizmet ve ticaret sektörlerindeki MKİ’lere:

– 1981 ve sonrası doğumlu, son 3 yılda 180 günden fazla çalışmamış üniversite veya mesleki ya da teknik lise mezunu en az bir yeni personelin “12 ay boyunca istihdam edilmesi taahhüdü”,

– “Başvuru dönemi ilanından önceki 12 aylık ortalama istihdamın korunması” şartı ile; yeni istihdam edilecek personel başına 100 Bin TL geri ödemeli destek verilecektir.

Destek kapsamında istihdam taahhüdünde bulunulan personelin işten ayrılması/değiştirilmesi durumunda, şartlara uygun yeni bir personel istihdam edilebilecektir.

Programının önceki başvuru dönemlerinden yararlananlar, yeni başvuru dönemi şartlarını karşılamak kaydıyla bu dönemde de programa başvuru yapabilecektir.

Destek kapsamında yeni istihdam edilebilecek personelde aranan şartlar:

– Üniversite (2 yıllık ve üstü) ya da mesleki ve/veya teknik lise mezunu olmalıdır.

– Başvuru döneminin ilan edildiği aydan önceki ayda MKİ’de çalışmıyor olmalıdır.

– Başvuru döneminin ilan edildiği aydan itibaren son 3 yıl içinde toplam SGK 4A’lı prim günü sayısı 180’den fazla olmamalıdır.

– 1981 ve sonrası doğumlu olmalıdır.

– Yabancı uyruklu personel istihdam edilemez.

Başvuru yeri:

– Başvuru kriterlerini karşılayan mikro ve küçük işletmeler www.kosgeb.gov.tr adresindeki “E-Hizmetler” menüsünden “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı Başvurusu” alt menüsünü seçerek online başvuru yapabilecektir.

KOSGEB Veri tabanına kayıtlı olmayan veya KOBİ Bilgi Beyannamesi güncel olmayan işletmeler, önce kayıt ve güncelleme işlemini yapmalıdır.   

Bu haber 820 kez okundu.
Bölgesel - 18:33 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by