Sumitomo Rubber Ako
22° Açık
  • EURO
  • DOLAR

Ulusoy, “Kan Plazma bağışı yalnızca Türk Kızılay’ına yapılır”

Çankırı’da Yeni Gün Çankırı Kızılay Şube Müdürü Ahmet Ulusoy kan plazma bağışında yalnızca Türk Kızılay’a başvurulması gerektiğini vurgulayarak açıklamalarda bulundu. Ulusoy, kan plazma bağışı konusunda yaptığı basın açıklamasında, “Covid-19 bizimde ne olduğunu tam olarak bilmediğimiz bir tehlike. Kızılay, Koronavirüs çıktığı günden beri gerek vefa destek grubunda gerek kan bağışı ve plazma konusunda üzerine düşen görevi […]
Çankırı Gündemi - 2 Ekim 2020 10:55 A A

Çankırı’da Yeni Gün

Çankırı Kızılay Şube Müdürü Ahmet Ulusoy kan plazma bağışında yalnızca Türk Kızılay’a başvurulması gerektiğini vurgulayarak açıklamalarda bulundu.

Ulusoy, kan plazma bağışı konusunda yaptığı basın açıklamasında, “Covid-19 bizimde ne olduğunu tam olarak bilmediğimiz bir tehlike. Kızılay, Koronavirüs çıktığı günden beri gerek vefa destek grubunda gerek kan bağışı ve plazma konusunda üzerine düşen görevi en güzel şekilde yapmayı çalışmaktadır.

Plazma tedavileri sadece Türk Kızılay tarafından yapılmaktadır. Herhangi bir hastane ve özel bir kuruluş yoktur. Bununla alakalı teknolojiler tamamen Kızılay’da olup laboratuvar ortamında Koronavirüs’e yakalanmış insanların 14 karantina süresinden sonra bir defa negatif yada 28 gün içerisinde pozitif çıkmadığı süreçte 3 ay içersinde plazma bağışı yapılabiliyor. Kızılay kan merkezlerine kan bağışı yapabilirsiniz. Biz Çankırı olarak Ankara Cebeci Kızılay Kan Merkezine bağlıyız. Gönüllü arkadaşlarımız burada tarama yapıyor. Herhangi bir sorun olmadığı taktirde kendi araçlarımız ve imkanlarımızla götürüyoruz. İlk yapılan işlemlerden biri hastanın değerlerini alıyoruz randevu alınıyor. Ankara’da bağışçı olan kişi bağışını yapıyor. Biz geri getiriyoruz.

Ayrıca Kızılay gönüllülerin 0552 168 16 56 nolu telefon hattından bağışın hangi devresinde engel oluşturucak durumlar var mı veya randevu oluşturmak için bu numaradan yardımcı olabiliriz” ifadelerini kullandı.

Ulusoy,“Sosyal medya üzerinden dolandırılma ihtimaliniz var”

Ulusoy, “Sosyal medya üzerinden bağışçı aranması durumu var. Bazen maddi menfaat bekleyen insanlar ulaşabiliyor. Hasta yakının dolandırılma ihtimaline karşı biz buradayız. Önümüzde kış dönemi tehlikeli. Bağışçıya ve plazmaya daha çok ihtiyaç duyacağımızı düşünüyoruz. Tedbirlerimizi aldık. Sevkiyatlarda tamamen kendi imkanlarımızla yolcularımızı götürüp getiriyoruz. Bağış Merkezlerimiz 22 büyük ilimizde mevcut. Özellikle aferez cihazlarımız Kızılay tarafından üst seviyede. Eskiden bağışçı kan verdikten 4 günde kadar raporu çıkarken şuan 2 gün gibi kısa bir zamanda sonuçlanıyor. Her bağışçı plazma veremiyor. Sosyal medyadan yanlış bilgilendirmelere karşı Kızılay ekibi olarak biz buradayız. Vatandaşlarımızın bize başvurması gerekiyor. Sağlıklı bir bağışçının sekiz hastayı kurtarma duruma var. Bir plazma bağışı sekiz vatandaşımıza yardım edebiliyor” ifadelerine yer verdi.

Haber: Sedat Osman Koç

Bu haber 834 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 10:55 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by