Sumitomo Rubber Ako
11° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

Umran okulunda medeniyetlerin doğuşu incelendi

Çankırı Yazarlar ve Sanatçılar Derneği (ÇAYASAD)’nin Başkan Yardımcısı Yüksel Arslan moderatörlüğünde  Prof. Dr. Mustafa Demirci’nin katkılarıyla online olarak gerçekleşen  Umran okumalarında, tarih filozoflarına göre medeniyetlerin doğuşu ve İslam medeniyetin teşekkül dönemi incelendi. Geleneksel olarak devam eden ÇAYASAD Umran okumalarında Rus tarihçi Nikolay Danilevsky başta olmak üzere Arnold Toynbee, Fernand Braudel,  Farabi, Kadı Said el- Endülüsi, […]
Çankırı'da Yeni Gün - Fatih KARTAL - Çankırı Gündemi - 10 Haziran 2021 09:56 A A

Çankırı Yazarlar ve Sanatçılar Derneği (ÇAYASAD)’nin Başkan Yardımcısı Yüksel Arslan moderatörlüğünde  Prof. Dr. Mustafa Demirci’nin katkılarıyla online olarak gerçekleşen  Umran okumalarında, tarih filozoflarına göre medeniyetlerin doğuşu ve İslam medeniyetin teşekkül dönemi incelendi.

Geleneksel olarak devam eden ÇAYASAD Umran okumalarında Rus tarihçi Nikolay Danilevsky başta olmak üzere Arnold Toynbee, Fernand Braudel,  Farabi, Kadı Said el- Endülüsi, İbn Haldun gibi tarihçi ve düşünürlere göre medeniyetlerin doğuşu ve medeniyetlerin oluşumundaki etken faktörler ve unsurlar üzerinde durularak bir medeniyetin oluşması için gerekli şartların neler olduğu ortaya kondu. Her medeniyetin doğarken mutlaka kendi sürekliliğini sağlamak ve değerlerini yaymak için bir dil ve alfabe geliştirerek, bilim ve düşüncesini yazılı hale getirdiğini, bu süreçte ortaya koydukları medeniyetin  bilim, düşünce, edebiyatını bu dilde yazarak bir medeniyet dili oluşturdukları vurgulandı. Medeniyetlerin oluşumunda alfabe başta olmak üzere dil ve edebiyatın önemi üzerinde duruldu.

Daha sonra İslam medeniyetinin ilk doğuş dönemi, batı dünyasının İslamın ilk doğuş dönemini nasıl gördükleri ve tanımladıkları konusu ele alındı. İslam medeniyetinin teşekkül dönemi ve fetihlerle bir dünya imparatorluğuna dönüştüğü 610-750 yılları arası süreç tarihsel ve entelektüel bir bakış açısı ile derinlemesine incelendi. Medeniyetlerin oluşmasında kendine özgü bilgin tiplerinin önemli olduğu; Yunan Medeniyetinde filozuf’un, Hind Medeniyetinde Brahman’ın, Mısır Medeniyetinde Sihirbaz’ın, Çin Medeniyetinde Keşiş’in, Modern Avrupada Aydın yada Entelektüel’in İslam Medeniyetinde ise Âlimin önemli olduğuna dikkat çekildi. Prof. Mustafa Demirci’nin konuyla ilgili bilgilendirmelerinden sonra soru cevap bölümünde katılımcıların soruları cevaplandırıldı.

ÇAYASAD Umran Okulu bir sonraki dersinde İslam medeniyetinin klasik çağlarının ele alınması ile devam edecek. ÇAYASAD Başkanı Murat Yıldırım, “Umran okumalarında Prof. Mustafa Demirci hocamızla beraber yaptığımız tarihsel okumaların her biri büyük bir heyecan ve ilgi ile gerçekleşmektedir. Bu bağlamda Umran Okulu okumalarına katılım sağlayan dostlarımıza, ÇAYASAD Umran Okulu’nu organize eden Yüksel Arslan hocama ve yoğunluğuna rağmen zaman ayırarak bizleri bilgilendiren ve tarihi birikim ve tecrübesini bize aktaran değerli hocamız Prof. Mustafa Demirci’ye de çok teşekkür ediyorum. ÇAYASAD her zaman medeniyetimizin evrensel değerlerlinin korunması konusunda elinden gelen çalışmaları yapmıştır ve yapmaktadır. Bu çalışmayı da bu kapsamda çok değerli ve faydalı görüyoruz” dedi.

Bu haber 75 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 09:56 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by