Sumitomo Rubber Ako
24° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

Üniversite Dar-ül Hadis için imzaları attı

Çankırı’da Yeni Gün Çankırı Karatekin Üniversitesi ve Fas’ın başkenti Rabat’ta bulunan Dar El-hadith El-Hassania Üniversitesi arasında, Anadolu’nun İlk Dar-ül Hadis-i Taşmescit ve Rabat Yunus Emre Enstitüsü için ikili iş birliği anlaşması imzalandı. 1964 yılında kurulan ve İslami ilimler bakımından önemli çalışmalara imza atan Üniversite ile yapılan anlaşmada Çankırı Karatekin Üniversitesi adına Rektör Prof. Dr. Hasan […]
Eğitim - 18 Şubat 2020 09:20 A A

Çankırı’da Yeni Gün

Çankırı Karatekin Üniversitesi ve Fas’ın başkenti Rabat’ta bulunan Dar El-hadith El-Hassania Üniversitesi arasında, Anadolu’nun İlk Dar-ül Hadis-i Taşmescit ve Rabat Yunus Emre Enstitüsü için ikili iş birliği anlaşması imzalandı.

1964 yılında kurulan ve İslami ilimler bakımından önemli çalışmalara imza atan Üniversite ile yapılan anlaşmada Çankırı Karatekin Üniversitesi adına Rektör Prof. Dr. Hasan Ayrancı, Dar El- hadith El-Hassania adına ise Rektör Ahmed Khamlichi imza attı.

Rektör Ayrancı, “Fas ziyaretimizde, özelde üniversitelerimiz genelde ise iki ülke arasında var olan sağlam ilişkiler ve iş birliğini güçlendirmeyi amaçlayan bir ortaklık anlaşması imzaladık. Anlaşma sayesinde akademik/idari personel ve öğrenci değişimi ile bilimsel araştırma alanında iki kurum arasındaki iş birliğini artırmayı amaçlıyoruz. Bu anlaşma sayesinde, kuruluş amacına hizmet edecek şekilde yeniden hizmete açtığımız Dar-ül Hadis’i, bilgi, birikim ve tecrübemizle uluslararası alanda da hizmet etmeye açmış olduk. Ümit ediyoruz ki güzel meyveler verecektir.” dedi.

Dar El- hadith El-Hassania Rektörü Ahmed Khamlichi’i ise “atılan bu imzanın iki ülke arasındaki  her alanda dostluk ve dayanışmayı artırmasını ümit ediyorum.” dedi.

Rabat’ta bulunan Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Ensar Furat ise ülkesindeki Hadis Evi’ni canlandırmak adına, bu konuda köklü bir geçmişi olan Dar-ül Hadis ile iyi bir akademik birikimi olan Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin tecrübelerinden yararlanmak istediklerini belirtti.

Bu haber 1286 kez okundu.
Eğitim - 09:20 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by