Sumitomo Rubber Ako
20° Parçalı az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

Vali Abdullah Ayaz,”Eğitim camiasının derdi derdimizdir”

2021-2022 Eğitim-Öğretim yılı İlköğretim Haftası dolayısıyla bir dizi etkinlik düzenlendi. Çankırı Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk’ün İlköğretim Haftası münasebeti ile Atatürk Anıtı’na çelenk koyması ile başlayan hafta etkinlikleri MKE Tophane İlkokulu’nda düzenlenen tören ile devam etti. İlköğretim Haftası programına Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener, Çankırı […]
Çankırı'da Yeni Gün - Fatih KARTAL - Çankırı Gündemi - 13 Eylül 2021 18:03 A A

2021-2022 Eğitim-Öğretim yılı İlköğretim Haftası dolayısıyla bir dizi etkinlik düzenlendi.

Çankırı Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk’ün İlköğretim Haftası münasebeti ile Atatürk Anıtı’na çelenk koyması ile başlayan hafta etkinlikleri MKE Tophane İlkokulu’nda düzenlenen tören ile devam etti.

İlköğretim Haftası programına Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Harun Çiftçi, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk , çok sayıda protokol üyesi ile öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Programda öğrenciler Çankırı Valisi Abdullah Ayaz’a çiçek takdim ettiler. Öğrencilerin okudu şiirler ile devam eden etkinlikte İl İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk günün anlam ve önemini anlatan konuşmasını gerçekleştirdi. Muammer Öztürk, ”Yeni  bir eğitim öğretim yılının ikinci haftasında, ülkemizin aydınlık geleceği olan çocuklarımızı yetiştirecek değerli meslektaşlarımla;  evlatlarımızın daha iyi eğitim alabilmeleri adına, yorulmadan çalışan eğitim ailemizin her bir ferdi ve umudumuz evlatlarımızla birlikte olmanın heyecanı ve gururu içerisinde sizleri saygıyla selamlıyorum. İlimiz genelinde 27.633 öğrencimiz, 199 /kurumumuzda, 2088 öğretmenimiz rehberliğinde eğitimlerine başlamışlardır.

Yeni eğitim öğretim yılının başta çocuklarımız olmak üzere eğitim ailemize, siz değerli velilerimize, öğrencilerimize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu yılın kesintisiz, kapanmaların yaşanmayacağı  ve çocuk seslerinin okullarımızdan hiç eksilmeyeceği bir yıl olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Muammer Öztürk, konuşmasında öğretmelerede seslenerek saygıdeğer meslektaşlarım, sizler eğitim camiamızın yapı taşlarısınız. Özellikle salgın döneminde bir kez daha anladık ki sizlerin yeri gerçekten doldurulamaz. Uzaktan eğitim süreçleri ile ilgili yapılan çalışmalar elbette ki çok önemlidir. Lakin sanal bir ortamın, öğrencilerimizle sınıf içerisinde göz göze, yüz yüze yapılan eğitimin yerini doldurması beklenemez. Meslektaşlarım, evlatlarınıza kavuşmanızın verdiği mutluluğu sizlerle paylaşıyoruz.  Salgın sürecinde İlimiz; okullarımızın açılması öncesinde bölgesinde en düşük vaka sayısına sahip il olma özelliğine kavuşmuş, aşılanma oranı ile  MAVİ kategoriye geçmiştir. Öğrencilerimizin okullarımızda yüz yüze eğitim görebilmeleri bu duyarlılığın devam etmesine bağlıdır. Valiliğimizin, Sağlık Müdürlüğümüzün salgınla mücadelede göstermiş olduğu çabaya eğitim ailesi olarak, rol model olma özelliğinizle verdiğiniz destek için teşekkür ediyorum.’’ifadelerini kullandı.

Değerli eğitim yöneticilerine de hitap eden Öztürk, ” Eğitim, her şartta toplumlarda  öncelikli bir yere sahiptir. Güzel ülkemizin yarınlarının inşası ancak hepimizin atacağı adımlarla gerçekleşebilecektir. Hiç şüphesiz öğrencilerimizin sağlıklı bir şekilde eğitim öğretime devam edebilmeleri sizlerin süreçleri sahada uygulama gayretleriyle doğrudan bağlantılıdır.  Zira okul sağlığı, alınan tedbirlerin yanı sıra hepimizin bulunduğu birimlerde göstereceğimiz ortak hassasiyetle, duyarlı çalışmalarımızla gelişecektir” diyerek ortak çalışmaya vurguladı.

Bizler dile gelmese de söylenmemiş olanları hissederiz diyen Öztürk, ”Bizlere en kıymetlilerinizi emanet ettiğinizin farkındayız. Gün 24 saat, çocuğunuzla uyku dışındaki zamanını velilerimizle birlikte eşit paylaşıyoruz. Onların büyümesinde, iyi birer insan olabilmesinde, hatta iyi bir eğitim hayatı yaşayabilmesinde sorumluluklarımız eşit. El ele vererek geleceğimizin Ali Kuşçu’ları , Biruni’leri gibi  Aziz Sancar’larını, Uğur Şahin’lerini, Fuat Sezgin’lerini de yetiştireceğiz. Her çocuk bizler için kıymetlidir ve özeldir. Kıymetlilerimizin okullarına anasınıfı ve 1. sınıfların  kendi başlarına gelebilme süreçlerinin kaygısını, anne baba refakatinde olmasını anlayabildiğimi; diğer kademeler de ise evlatlarımızın okullarına geliş ve gidiş süreçlerinin de birer eğitim olduğunu hatırlatmak isterim. Okul giriş ve çıkış saatlerinde okul önleri çok kalabalık cümlesini söylemek yerine hep birlikte eyleme geçme zamanıdır. Evlatlarımızı bulunduğunuz/ yaşadığınız  bölgelerdeki eğitim kurumlarımıza kaydettirmeniz durumunda ilimizdeki sınıf mevcutlarının ilkokul/Ortaokulda 17, ortaöğretimde 21  olacağını da bu vesile ile hatırlatmak isterim.” dedi.

Son Olarakta öğrencilere konuşan Muammer Öztürk, ”Gözlerinizdeki ışıltı ve heyecan hiçbir zaman kaybolmasın. Yine yeniden beraberiz. Okulunuzdasınız, yanınızda arkadaşlarınız, öğretmenleriniz. Emimin onları çok özlediniz ve çok mutlusunuz. Telafi de Bende Varım etkinliklerimiz yaz boyu sizler için devam etti. Aranızda birçok arkadaşınız bu etkinlere katıldılar. Tatilde olan öğrencilerimize, arkadaşlarından bu süre zarfında ayrı kalan öğrencilerimize de diyorum ki: -Bugün, geçen yıldan yarım kalan oyunlarınızı bir kez daha oynayın. Oyun sizin hakkınız. Sizler hayatı oyun çağında oynayarak öğrenirsiniz. Oyun çağını yaşayamadan büyüyen bireyleri, yetişkinliklerinde çok zor oyunlar bekler. Okullarımızın açık kalabilmesi için birey olarak sorumluluklarımızı yerine getirmemizin toplumsal bir görev olduğunu, bilim insanlarımızın önerilerinin dikkate alınmasının bir ödev olduğunu hatırlatmak istiyorum. Bu duygu ve düşüncelerimle yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı olmasını diliyorum. Bu dönemde en çok ihtiyacımız olan cümle.” dedi.

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz İlköğretim Haftası için düzenlenen programda öğrencilere ve eğitim camiasına seslendi.  Abdullah Ayaz, ”Geleceğimizin mimarı fedakar öğretmenlerimiz ve bir buçuk yıldır hem eğitimcilerimiz hem de okulların açılmasını heyacanla bekleyen geleceğimizin emanetçileri kıymetli öğrenciler sizleri saygıyla selamlıyorum. Bir buçuk yıldır hep birlikte bu zamanı beklemekteyiz. İnşallah Hep beraber hem öğretmenlerimizin, hem öğrencilerimizin hem de idarecilerimizin büyük gayretleriyle sağlıklı bir teşkilde eğitim öğretim yılı olarak kesintisiz olarak sürdürmek en büyük gayemiz. Bizim gibi ülkelerin en büyük sermayesi, beşeri sermayedir. Bunu ne kadar iyi bir şekilde işleyebilirsek gelecek bizler için, evlatlarımız için, torunlarımız için inşallah o kadar güzel olacak. Bunun yoluda okullarımızdan öğrencilerimizden geçmekte. O yüzden buralara sadece bir eğitim yuvası olarak değil gerçekten ülkemizin geleceğine karar veren yerle olarak görmekteyiz. Burada en büyük vazife öğretmenlerimize düşmekte. ” olduğunu belirtti.

Vali Ayaz yaptığı konuşmasında idareci olarak kendilerinin görevlerinden bahsederek, ”Eğtim camiasının önünde bir engel varsa onları kaldırmak. Onların yollarını açmak, buradan ifade ediyorum eğitim camiasının derdi derdimizdir. Belediye Başkanının, burada bulunan bütün idarecilerin adına bunu bir kez daha taahhüt ediyorum sorunları çözmek için gayret göstereceğiz. Bu süreçte hem tedbirleri uymaya davet ediyorum’’ dedi.

Protokol konuşmalarının ardından törene katılanlar ilkokul sınıflarında ki öğrencileri dersleri başında ziyaret ettiler. Öğrencilerle bir süre sohbet eden protokol üyeleri ardına çocuklarla el boyama etkinliğinde buluştular.

Bu haber 106 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 18:03 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by