Sumitomo Rubber Ako
15° Açık
  • EURO
  • DOLAR

Valilikten iddialara cevap

İsim değişikliği yapılmaması ile ilgili bazı basın, yayın organlarında yer alan iddialarla ilgili Çankırı Valiliği’nden açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, ‘’Bazı basın yayın organlarında verilen “oğluna Recep Tayyip ismini verdi şimdi değiştiremiyor” başlıklı haberlere istinaden açıklama yapılma ihtiyacı duyulmuştur.’’ denildi. Çankırı Valiliği, ‘’4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 39. maddesindeki “Mahkeme kararı olmadıkça, kişisel durum sicilinin hiçbir […]
Çankırı'da Yeni Gün - Fatih KARTAL - Çankırı Gündemi - 14 Haziran 2021 10:51 A A

İsim değişikliği yapılmaması ile ilgili bazı basın, yayın organlarında yer alan iddialarla ilgili Çankırı Valiliği’nden açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada, ‘’Bazı basın yayın organlarında verilen “oğluna Recep Tayyip ismini verdi şimdi değiştiremiyor” başlıklı haberlere istinaden açıklama yapılma ihtiyacı duyulmuştur.’’ denildi.

Çankırı Valiliği, ‘’4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 39. maddesindeki “Mahkeme kararı olmadıkça, kişisel durum sicilinin hiçbir kaydında düzeltme yapılamaz.” hükmü ile 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 35. Maddesinin birinci fıkrasındaki “Kesinleşmiş mahkeme hükmü olmadıkça nüfus kütüklerinin hiçbir kaydı düzeltilemez ve kayıtların anlamını ve taşıdığı bilgileri değiştirecek şerhler konulamaz…” hükmünde açıkça belirtildiği gibi kesinleşmiş mahkeme kararı olmadıkça nüfus kütüklerindeki hiçbir kayıt düzeltilememekte ve kayıtların anlamını veya taşıdığı bilgileri değiştirecek şerhler konulamamaktadır. 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun geçici 11. maddesi uyarınca yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmamasından kaynaklanan anlam değişiklikleri bulunan, genel ahlaka uygun olmayan, toplum tarafından gülünç karşılandığı değerlendirilen ad ve soyadları, mahkeme kararı aranmaksızın, il veya ilçe idare kurulunun vereceği kararla bir defaya mahsus olmak üzere değiştirilebilmekte, nüfus personelinin re’sen kişinin nüfus kayıtlarında yer alan ismini değiştirme veya düzeltme yetkisi de bulunmamaktadır.’’ Şeklindeki açıklamasının devamında ise  basın haberinde bahsi geçen ismin 5490 sayılı Kanunun Geçici 11. maddesi kapsamında değerlendirilmesi ve il/ilçe kurulu kararıyla düzeltilmesinin mümkün olmadığını, mahkeme kararı olmaksızın düzeltilmesi olanaksız olduğu belirtildi.

İsim değişikliği ile ilgilide nüfus müdürlüklerine herhangi bir randevu ya da herhangi bir resmi başvurunun bulunmadığı ifade edildi.

Bu haber 152 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 10:51 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by