Sumitomo Rubber Ako
-8° Az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

Vatandaştan yol isyanı

▌Çankırı Fatih Mahallesi’nde bulunan yol bakımsızlığı vatandaşların can güvenliğini tehlikeye atıyor. Çankırı’da Yeni Gün Yapraklı yoluna yıllar önce kilit parke döşenerek yapılan ve bakımsız kalan yol vatandaşların çilesi haline geldi. Ana yol olması nedeniyle ağır vasıta kamyon, TIR ve iş makinalarınında yükünü taşıyor. Yolun artık isteklere cevap vermediğini belirten vatandaşlar durumdan şikayetçi. Fatih Mahallesi Muhtarı […]
Bölgesel - 23 Kasım 2020 09:39 A A

Çankırı Fatih Mahallesi’nde bulunan yol bakımsızlığı vatandaşların can güvenliğini tehlikeye atıyor.

Çankırı’da Yeni Gün

Yapraklı yoluna yıllar önce kilit parke döşenerek yapılan ve bakımsız kalan yol vatandaşların çilesi haline geldi.

Ana yol olması nedeniyle ağır vasıta kamyon, TIR ve iş makinalarınında yükünü taşıyor. Yolun artık isteklere cevap vermediğini belirten vatandaşlar durumdan şikayetçi.

Fatih Mahallesi Muhtarı Veysel Genç ile konu hakkında yaptığımız röportajda, “15 Gün önce bu yol hakkında bir dilekçe verdim. Dün dilekçenin cevabı geldi. Bu yolun Ilgaz Karayolları 157. Bölge Şefliği’ne ait olduğu ve bakım çalışmaları kapsamına alındığı söylendi. Ama biz 1 yılı aşkın süredir bu konu hakkında gerekli yerlere diklene vermemize rağmen her hangi bir çalışma başlatılmadı. Vatandaşlarda bu yolun durumundan rahatsız. Çok sayıda şikayet alıyoruz. Tonajlı araçların geçmesi ile zamanla çukurlar oluştu. Yağmur yağdığında bu çukurlarda su birikintileri oluşuyor. Kaldırımlarda yürüyen öğrenci ve vatandaşlar araçların hızlı geçmesi ile ıslanıyor. Çoğu zaman tartışmalara şahit oluyoruz. Bu yolun yapılması için gerekli baş vuruları yaptık. Ama her hangi bir çalışma yapılmadı” dedi.

Vatandaşlar araçlarının hasar görmesinden mahalle sakinleri ise yolda hız kesici tümseklerinin olmamasından ve kaldırımlarda engelli rampalarının bulunmamasından şikayetçi.

Yol kenarında dükkanı olan esnaflar ile yaptığımız röportajda yol ile ilgili sorunlarını anlattılar.

Yapraklı Bulvarı esnaflarından Ahmet Faruk Tosunoğlu yol hakkında yaptığı açıklamasında, “Yapraklı Bulvarında esnafım uzun zamandır bu konu hem bizim hem vatandaşların sıkıntısı durumunda. Bu durumu CİMER’e de yazdık. Kara Yollarına ait olan bu yolun sorunu Ahmet Talat Onay Bulvarı’ndan Yapraklı Bulvarı’na kadar uzanıyor. Bu yollar sürekli sıkıntılı bu durumu yetkililere aktardık ama hiç bir cevap alamadık. Bu yoldan esnafımız tüm otomobil kullanıcıları, otobüs ve kamyon sürücüleri muzdarip.. Sonucunda geçim zor arabalarımız arıza yapıyor. Aynı zamanda yoldan aşırı hızlı gidiyorlar bu hızında bir şekilde kesilmesi gerekiyor. Şöförlerimizin daha dikkatli olması ve uyarılması gerekiyor. Yıllardır bende şoförlük yapıyorum ama bu yol gibi kötü bir yol yok. Uzun zamandır kötü durum da ve gereken yapılmıyor. Buraya daha sağlam bir yol yapılmalı bu yolu otomobil ve minibüslerin yanı sıra otobüsler ağır tonajlı kamyon ve TIR’lar beton kamyonları ve iş makinalarıda kullanıyor o sebeple yol çok çabuk tahrip oluyor. Bizim yetkililerden isteğimiz konu ile alakalı en kısa zamanda harekete geçilmesi ve bu sorunlu yola bir çare bulunmasıdır” dedi.

Başka bir esnaf Sinan Dursunoğlu ise yol ile alakalı yaptığı açıklamada, “Yapraklı Bulvarı’nda esnafım. Bu yol karayollarına mı ait yoksa Çankırı Belediyesine mi bilemiyorum ama bu yolun durumu hiçte iç açıcı değil. Daha öncelerde bu yola bir parke döşemesi yapılmış. Zeminin oynaması ve ağır tonajlı kamyon ve iş makinalarının da etkisi ile zamanla bu yol zar görmüş ve şu anda vatandaşlara sorun oluşturur hale geldi. Şehrin merkezinde böyle bir yolun bu kadar kötü olması bana mantıksız geliyor. Şehrimize dışarıdan gelen insanlarda bu güzergahı kullanırken mutlaka kendilerince bu yolu yorumlarlar. Çünkü büyük şehirlerde bu tür olaylar pek görülmüyor. Asfaltlama yapılması gerekirken neden parke taşı döşendi bunuda bilmiyoruz. Yolun bozuk olması vatandaşa zarar veriyor. Araçlarımızın ön takımları arızalanıyor bu masrafta insanlara ayrı bir külfet çıkarıyor. Ondan dolayı insanlar sıkıntılı bu yolun kesinle yapılması gerektiğini düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

Yapraklı Bulvarında oğluna iki kez araba çarptığını söyleyen esnaf Yücel Yıldırım, “Bu yol sorunu çözülmeyen sıkıntılı bir yol yapılması gerekli. Yolun sağlam bir yeri yok taşlar yerinden oynamış ve kamyonların geçmesi dolayısıyla bir çok yeri çökmüş durumda.. Yağmur yağdığında her yerde su birikintileri oluşuyor. Yolda sürücüler çok hızlı gittikleri için kazalar meydana geliyor. Yola hız kesicilerin konulması kaza riskini azaltacaktır. Bu yolda oğluma iki kez araba çarptı. Daha önce ölümlü bir kazada meydana geldi. Bir çocuk hayatını kaybetti. Su birikintilerinin haddi hesabı yok. Yağmur yağdığında ortalık perişan oluyor. Yolda yavaşlatma amaçlı hiçbir önlem yok” diye konuştu.

Çankırı’nın merkezi konumlarından biri olan ve bunun yanı sıra Yapraklı ile Çankırı Merkez ilçeyi birbirine bağlayan bir ana yolun kilitli parkeden fazlasını hak ettiği bir gerçek. Çalışmaların gerekli mercilerce yapılarak Fatih Mahallesi sakinlerinin en yoğun kullandığı bu yolun onarım çalışmasının en kısa sürede tamamlanması gerektiğini belirten vatandaşlar bu mağduriyetten kurtarılacaklarını umut ediyor.

Bu haber 2966 kez okundu.
Bölgesel - 09:39 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by