Sumitomo Rubber Ako
13° Açık
  • EURO
  • DOLAR

Yapraklı Dağları hepimizin

Pandemi sürecinde yeni normalleşme dönemine geçişle doğal yaşamın dengeleri piknikçiler tarafından hiçe sayıldı. Yapraklı Yaylaları’na gelen piknikçilerin geride bıraktıkları çöpler sosyal medyada tepki çekti. Çankırı’da Yeni Gün Pandemi sürecinde yeni normalle birlikte özellikle hafta sonu Yapraklı Yaylaları piknikçilerin her zaman olduğu gibi gözde mekanları arasındaydı. Bu nedenle pandemi sürecinde yasaklardan dolayı yaylalar oldukça temiz ve […]
Çankırı Gündemi - 17 Haziran 2020 10:15 A A

Pandemi sürecinde yeni normalleşme dönemine geçişle doğal yaşamın dengeleri piknikçiler tarafından hiçe sayıldı. Yapraklı Yaylaları’na gelen piknikçilerin geride bıraktıkları çöpler sosyal medyada tepki çekti.

Çankırı’da Yeni Gün

Pandemi sürecinde yeni normalle birlikte özellikle hafta sonu Yapraklı Yaylaları piknikçilerin her zaman olduğu gibi gözde mekanları arasındaydı. Bu nedenle pandemi sürecinde yasaklardan dolayı yaylalar oldukça temiz ve doğal olarak sadece Yaylaya hayvancılık yapmaya çıkan gerçek sahipleri ile hayvanlarının rahatça otlayabildiği mekanlar halindeydi.

Ancak yeni normalle kalkan yasakların ardından hafta sonu piknikçi akınına uğrayan yaylalardan geriye çöp yığınları kaldı. Duyarsız ve bilinçsiz insanların çöplerini bırakarak piknik alanlarını terk etmeleri doğa sever herkesi derinden üzdü.

Yapraklı Belediye Başkanlığı’nca yapılan temizlik sonrası bırakılan çöpler toplandı.

Yapraklı’da piknik yeri olarak koskoca bir tabiat parkı var. Aslında bu tabiat parkı dışında piknik yapmak yasak olmasına rağmen ilgilenen olmayınca ormanın her yerinde rast gele yapılan pikniklerin ardında böyle çöp yığınları oluşuyor.

Yaylada hayvancılık yapan vatandaşlar Tabiat Parkı dışında piknik yapanların bıraktıkları çöplerinin doğaya ve hayvanlarına zarar verdiğini dile getirdiler. Sosyal medyada yapılan paylaşımlarındaki yorumlar bu çöpleri bırakanlara öfkeli ifadelerle dolu.

Yapraklı dağları hepimizin, çöplerimizi poşetlere koyarak getirip şehir merkezinde bir konteynıra atmanız doğanın temiz kalmasına ve tekrar pikniğe geldiğinizde temiz bir ortam bulmanıza neden olacaktır.

Doğamızı her türlü çöpten korumak tüm insanlık olarak en önce gelen sorumluluklarımızdan biri olmalı. Unutulmamalı ki biz doğayı korudukça doğada bizi korur. Nefesimizi tüketmeyelim ormanlarımızı ve doğamızı koruyalım. Çevreye atılan her çöp doğanın kalbine vurulmuş bir hançerdir.

Bu haber 1879 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 10:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by