Sumitomo Rubber Ako
Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

Yarenler, İstanbul’da ocak yaktı

İstanbul Çankırı Dernekler Federasyonu (ÇANDEF) tarafından organize edilen ve Çankırı Oğuz Boyları Yaran Derneği ekibi tarafından 15 Ocak 2022 Cumartesi Günü İstanbul Sultangazi’de Yaran Ocağı yakıldı. Ocak öncesi ÇANDEF tarafından salon girişindeki fuaye salonunda kokteyl düzenlenerek misafirlere ikramlarda bulunuldu. Sultangazi Belediyesi Kültür Merkezinin 600 kişilik salonunda yakılan yaran ocağına, Ak Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan, […]
Çankırı'da Yeni Gün - Furkan Koçumoğlu - Bölgesel - 17 Ocak 2022 17:57 A A

İstanbul Çankırı Dernekler Federasyonu (ÇANDEF) tarafından organize edilen ve Çankırı Oğuz Boyları Yaran Derneği ekibi tarafından 15 Ocak 2022 Cumartesi Günü İstanbul Sultangazi’de Yaran Ocağı yakıldı. Ocak öncesi ÇANDEF tarafından salon girişindeki fuaye salonunda kokteyl düzenlenerek misafirlere ikramlarda bulunuldu.

Sultangazi Belediyesi Kültür Merkezinin 600 kişilik salonunda yakılan yaran ocağına, Ak Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan, Sultangazi Belediye Başkanı. Abdurrahman Dursun, Korgun Belediye başkanı Hasan Hüseyin Kozan, Sultangazi Ak Parti İlçe Başkanı Süleyman Yiğitoğlu, Esenler Ak Parti İlçe Başkanı Umut Özkan, Sultangazi MHP İlçe Başkanı Yusuf Özel, Sarıyer MHP İlçe Başkanı Hakan Başpınar, Sultangazi Saadet Partisi İlçe Başkanı Hüseyin Aydoğan, Yenide Refah partisi ilçe Başkanı Yasin Kul, Çankırı Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Kaptan Mustafa Can, 1074 Çankırı Spor Kulübü Başkanı Barbaros Özdemir, Korgun İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Öztürk Sultangazi Meclis Üyesi Hamdullah Altıntop, çeşitli mahalle muhtarları, dernekler birliği başkanları, il dernek başkanları, köy dernek başkanları, ÇANDEF bölge başkanları, ÇANDEF yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda Çankırılı misafir oldular.

Gece’de Tarihteki Türk Devletleri Bayrakları gösterisi yapıldıktan sonra, Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından selamlama konuşmaları ile devam etti. Selamlama konuşmalarının ardından Çankırı Oğuz Boyları Yaran Derneği ekibi başkan Recep Deneci’nin sunumu ile bin yıllık yaran kültürümüz Ali Deneci ve İsmail Gönen’in baş ağalığında giriş selamlaması, mahalli oyunlar, ocağa misafir alımı, orta oyunlar, Çankırı’ya has güvey başı donatılması salonda bulunan seyircilere ve ocağa bizzat misafir olan protokole sunuldu. Ocakta sergilenen orta oyunları misafirleri zaman zaman güldürürken, Çanakkale Şehitleri orta oyunu duygulu anların yaşanmasına neden oldu.

Yaran ekibi oyunlara katılan bütün misafirler Çankırı Tuzu, Şabanözü Bazlamacı ve çocuklara balonlar hediye ettiler. Cezayir Marşını ile misafirler uğurlandıktan sonra yaran ocağı sona ermesinin ardından Yaran sazendeleri Mehmet Bayraktar ve Nazım Ege’nin çaldığı oyun havaları ile izleyiciler sahne de oynadıktan sonra ÇANDEF tarafından organize edilen yaran gecesi keşkek ikramı ile sona erdi.

Yaran gecesi ile ilgili bir açıklama yapan ÇANDEF Başkanı Zeynettin Aydın şunları söyledi: “ÇANDEF olarak Sultangazi ilçemizde yaptığımız Yaran programımıza yoğun bir katılımla ve coşku dolu bir ortamda gerçekleştirdik. Çankırı’mızın Yaran kültürünün İstanbul’da yaşatılmasına ve tanıtılmasına verdiği katkılarından dolayı Çankırı Oğuz Boyları Yaran Derneği başkanı Recep Deneci baş ağam başta olmak üzere ekibi Kıymetli Baş ağalarımıza yaren ağalarımıza ve ekibin diğer haziranlarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Programımıza teşrifleriyle bizleri onura eden bütün misafirlerimize ve bizleri yalnız bırakmayan vefakâr Çankırılı hemşerilerimize ve değerli misafirlerimize ayrı ayrı teşekkür ediyor, daha birçok programın etkinliğin olduğunun altını çizerek, desteklerinizden dolayı minnetlerimi sunuyorum.” dedi.

Çankırı Oğuz Boyları Yaran Derneği başkanı Recep Deneci’de “Yaren Kültürümüzün aslına uygun bir şekilde yaşanmaya çalışıldığı Çankırı’dan gelerek ocak yakan ekibime ve bizleri İstanbul’da yalnız bırakmayan bütün misafirlerimize ve çok kıymetli hemşerilerime teşekkür ederim. Ekip olarak İstanbul’da yaran ocağı yakmaktan çok mutlu olduğumuzu belirtmek isterim.” şeklinde konuştu.

Bu haber 994 kez okundu.
Bölgesel - 17:57 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by