Sumitomo Rubber Ako
19° Açık
  • EURO
  • DOLAR

Yeryüzü’nün her yeri mescit

Çankırı’da Yeni Gün Koronavirüsü sonrası boş kalan camiler cemaatle buluştu. Tüm dünyada yaşanan COVİD-19 salgını nedeniyle 16 Mart 2020 tarihinden beri kılınmayan Cuma namazları, 29 Mayıs 2020 günü kılındı. Cami avluları ile Pazar alanlarında kılınacak namaz için “Abdestini, Seccadeni ve maskeni alda gel, mesafeyi ihmal etme, Müsafaha Etme” uyarısı yapıldı. Ülke genelinde olduğu gibi Çankırı’da […]
Çankırı Gündemi - 30 Mayıs 2020 09:30 A A

Çankırı’da Yeni Gün

Koronavirüsü sonrası boş kalan camiler cemaatle buluştu.

Tüm dünyada yaşanan COVİD-19 salgını nedeniyle 16 Mart 2020 tarihinden beri kılınmayan Cuma namazları, 29 Mayıs 2020 günü kılındı.

Cami avluları ile Pazar alanlarında kılınacak namaz için “Abdestini, Seccadeni ve maskeni alda gel, mesafeyi ihmal etme, Müsafaha Etme” uyarısı yapıldı.

Ülke genelinde olduğu gibi Çankırı’da uzun bir aradan sonra normalleşme sürecinde Cuma namazları kılınmaya başladı.

Çankırı Valiliğinin belirlediği yer ve camilerde belinlenen kurallara uyularak sosyal mesafede vatandaşların Cuma namazı kılmalarına izin verildi.

Uzun süreden sonra camilerde mesafeli namaz kılan vatandaşlar yağmurun yağmasını aldırış etmeden seccadeleri ile birlikte safları doldurdu.

Cuma namazının kılındığı cami ve pazar yerlerini dolduran vatandaşlar mesafelide olsa Cuma namazını kılmanın

mutluluğunu yaşadılar.

Çankırılı vatandaşlarda Cuma namazının kılınmasından memnun olduklarını dile getirdiler. Çankırı’da taksici esnafından olan Celal Çiftçi ile Cuma namazının kılınması İkindi ve öğlen namazlarının cemaatle kılınması hakkında yaptığımız röportajda Çiftçi, “Bugün ilk Cuma namazını kıldık. Bir müslüman olarak iki aylık hasretimize kavuştuk. İkindi ve öğlen namazlarıda mesafeli olarak kılınabilecek olmasının bir mahsuru yok bence kılınabilir. Cuma namazının kılınmasıyla biz bayram etti. Biliyorsunuz Cuma müslümanın bayramıdır. Ramazan Bayramının üzerine bir bayram daha ettik. Sabah namazı saatlerinde kalkıpta gençler camiye gelmiyor çoğunluk böyle olduğu için 60 65 70 yaş gurubu yaşlılar geliyor. Kalkıpta genç nesil o saatte cami gelmez. Şu anlık ikindi ve öğlen namazlarının cemaatle camide kılınması iyi bunun bir süre böyle devam etmesi gerek. Çünkü virüs nedeniyle kısıtlanmaya ihtiyaç var. Bu iş daha bitmiş değil. Ben bir taksiciyim efendi, vatandaşlar iniyor biniyor insanlardan korkuyorsun. Acaba ne olur? Ne olur? Önce sağlık insan korkuyor. Sağlık herşeyin üzerinde. Ne demiş atalarımız, “Farzdan önce farz var, namazdan önce boğaz var” neden ramazanda iftar yemeğini yedikten sonra namaz kılıyoruz aynı onun gibi sağlık herşeyden önemli.” dedi.

Bayram Gökçe Cuma namazının kılınması ve ikindi namazı ile ilgili yaptığı açıklamada, “Kılınmayan Cuma namazlarının ilki bugün kılındı. Bu çok iyi bu şekilde devam etsin. Bu gün iyiydi namazımızı kıldık. İbadetimizi yaptık. Mesafeli namaz kılındı. Aramızda bir buçuk metre aralıklarla namaz kıldık. Ama böylede olsa iyiydi. İnşallah virüs çıkıncaya kadar böyle devam eder. Bu uygulamadan mutluyuz. Camimiz camilerimiz boş kalmasın. Camiler boş kaldı. İkindi ve öğlen namazlarıda bu şekilde olursa kılınır bu güzel. Camiler boş kalmasın.” dedi.

Camilerde Cuma namazlarının kılınması vatandaşların hasretini bitirdi.

Bu haber 1238 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 09:30 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by