Sumitomo Rubber Ako
13° Açık
  • EURO
  • DOLAR

Yılın Ahisi ‘Halit Harput’

Çankırı’da Yeni Gün Covid-19 salgını sebebiyle sade bir şekilde kutlanan Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında Ticaret İl Müdürü Mehmet Ali Yaranbaşı ile Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Osman Karadeniz Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Çelenk sunma töreninin ardından konuşma yapan Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Osman Karadeniz, ” Bilindiği üzere Tüm dünya genelinde ve ülkemizde  […]
Çankırı Gündemi - 15 Eylül 2020 10:04 A A

Çankırı’da Yeni Gün

Covid-19 salgını sebebiyle sade bir şekilde kutlanan Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında Ticaret İl Müdürü Mehmet Ali Yaranbaşı ile Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Osman Karadeniz Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Çelenk sunma töreninin ardından konuşma yapan Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Osman Karadeniz, ” Bilindiği üzere Tüm dünya genelinde ve ülkemizde  görülen covid-19 pandemisinden dolayı hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza ve esnaflarımıza Allahtan Rahmet, Koronavirüs tedavisi gören tüm vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum.

Ticaret Bakanlığımızdan gelen genelgeler doğrultusunda programını Bu seneki 33.Ahilik Haftası ve Yaran Kutlamalarını kısa tutarak, Koronavirüs tedbirlerinden dolayı geniş kapsamlı yapılmayacaktır.

Dürüstlüğün,  sevginin,  dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün,  bilginin ve dayanışmanın sanat ile birleşimi olan Ahiliğin, Anadolu halkının ekonomik ve kültürel hayatında önemli bir yeri bulunmaktadır. Ahilik; Arapça ”kardeşim” anlamına gelen “Ahi” kelimesinden gelmektedir. Ahi diye anılan kişi kesin olarak bir sanat, ticaret ya da bir meslek sahibidir. Bununla birlikte Ahiler sanat ve mesleklerini öğrenirken yiğitlik,  mertlik, cömertlik gibi unsurları bünyesinde barındıran ve adına fütüvvetçilik denilen kurallar ve ahlaki nitelikleri de öğrenirlerdi” ifadelerine yer verdi.

‘Ahi olan kişinin üç şeyi hep açık, başka üç şeyide hep kapalı olmalıdır’ diyen Karadeniz, sözlerine şu şekilde devam etti:

Ahi olan kişinin üç şeyi hep açık, başka üç şeyide hep kapalı olmalıdır.

Açık Olması Gerekenler

1-Ahinin eli açık olacak  : Yoksullara düşkünlere yardım etmek için

2-Kapısı açık olacak :Gelen misafiri ağırlamak için

3-Sofrası açık olacak : Yoksullara,düşkünlere, konuklara yemek ikrem etmek için

Kapalı Olması Gereken Üç Şey

1-Gözü bağlı olmak : Kimsenin ayıbını görmemek, kimseye kötü gözle bakmamak için

2-Beli bağlı olmak : Kimsenin, ırzına namusuna, haysiyet ve onuruna kötülük etmem için.

3-Dili bağlı olmak : Kimseye kötü söylememek, kimse hakkında iftira etmemek, kovculuk yapmamak için.

Bu Kültürün Çankırı’mızda tüm canlılığı ile yaşatılmasını sağlayan yaran derneklerine ve tüm yaranlara şükranlarımı sunarken, Ahiliğin  kurucusu,  esnaf teşkilatımızın ilk lideri Ahi EVRAN hazretlerini vefatının 759 ‘uncu yılında şahsım ve camiam adına minnet, şükran ve rahmetle anıyorum. İlimizde bu yıl 33’ncu kez kutladığımız Ahilik Kültürü Haftasının hayırlara vesile olmasını diler hepinize saygılarımı sunarım.”

Çankırı’da Yılın ahisi olarak, Çankırı mobilya esnaflarından Halit Harput seçilirken, yılık kalfası olarak Hüseyin Yılmaz ve yılın çırağı olarak da  İsmail Kara seçildi.

Ticaret İl Müdürü Mehmet Ali Yaranbaşı ile Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Osman Karadeniz ve beraberindekiler Atatürk Anıtına çelenk sunduktan sonra Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen’i ziyaret etti.

Belediye ziyaretinin sonra kutlama heyeti Çankırı Valisi Abdullah Ayaz’ı makamında ziyaret etti.

Ziyarette Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Ticaret İl Müdürü Mehmet Ali Yaranbaşı, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Osman Karadeniz ve beraberindekiler hazır bulundu.

Yılın ahisine, yılın kalfasına ve yılın çırağına plaket takdim edildikten sonra ziyaret sona erdi.

Bu haber 731 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 10:04 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by