Sumitomo Rubber Ako
13° Açık
  • EURO
  • DOLAR

Yol yapımına 2 milyon TL aktarıldı

İl Genel Meclisi’nde alınan karar ile Bayramören Karakuzu, Harmancık Grup yoluna 175 bin TL. Yapraklı Topuzsaray Grup Yoluna 444 bin -TL. Şabanözü Kamış, Mart Grup yoluna 600 bin TL ve Kurşunlu Hacımuslu Yolu için 850 bin TL. ödenek aktarıldı. Çankırı’da Yeni Gün İl Genel Meclisi Temmuz ayı birleşimlerini dün tamamladı. Meclis başkanı Mustafa Çıbık başkanlığında […]
Çankırı Gündemi - 11 Temmuz 2020 09:20 A A

İl Genel Meclisi’nde alınan karar ile Bayramören Karakuzu, Harmancık Grup yoluna 175 bin TL. Yapraklı Topuzsaray Grup Yoluna 444 bin -TL. Şabanözü Kamış, Mart Grup yoluna 600 bin TL ve Kurşunlu Hacımuslu Yolu için 850 bin TL. ödenek aktarıldı.

Çankırı’da Yeni Gün

İl Genel Meclisi Temmuz ayı birleşimlerini dün tamamladı. Meclis başkanı Mustafa Çıbık başkanlığında gerçekleştirilen dünkü birleşimde ilk olarak Çavundur’da ki jeotermal kaynak suyu müştemilatı için ödenek aktarılması konusu ele alındı.

Konu hakkında bilgi veren İl Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı Serdar Soydaş,

Kurşunlu termal bölgesindeki jeotermalin 1987 yılından beri kullanıldığını, 47 litre/saniye debili ve 54 derece sıcaklıkta  olduğunu belirtti. Kuyunun yapı itibariyle eski bir kuyu olduğunu da aktaran Soydaş, “Doğal olarak etrafındaki müştemilatlarda zamanla eskimeler ve yıpranmalar var. Kireçlenmeden dolayı tıkanmalar meydana geliyor. Mevcut müstecir su verme konusunda sıkıntı yaşıyor. Bu nedenle oradaki mekanik tesiste bazı bakım ve onarım çalışması yapılması gerekiyor” dedi.

Gündem maddesi hakkında yapılan bilgilendirme sonrasında Kurşunlu ilçesine bağlı Çavundur köyünde bulunan ve İl özel İdaresi uhdesinde olan Jeotermal kaynak suyu müştemilatının bakım ve onarımının yapılabilmesi için, 2020 Mali yılı Bütçesinin (Jeotermal Kaynak Suyunun Açılması) harcama kaleminden 100 bin TL ödeneğin alınarak (Kurşunlu Jeotermal Kaynak Suyu) harcama kalemine aktarılması ve ilçeye gönderilmesi, Kurşunlu Köylere Hizmet Götürme Birliği marifetiyle yaptırılması ve işin yapılabilmesi için Hizmet Birliği ile İl Özel İdaresi arasında düzenlenecek olan protokolü imzalamak üzere İl Valisine yetki verilmesi konusu oy birliği ile kabul edildi.

Gündemin 2. Maddesinde ise Bayramören, Kurşunlu ve Şabanözü ilçelerindeki grup yolları için ödenek aktarılması konusu ele alındı.

Konu hakkında söz alan meclis üyesi Hayati Kaya, KÖYDES programları çerçevesinde ilçelere kaynak aktarıldığını dile getirerek, “Bayramören, Kurşunlu ve Şabanözü’ne yeniden kaynak aktarılıyor. Çerkeş Çankırı’nın en büyük ilçesi ve aktarılan kaynak yetersiz geliyor. 450 km yol ağı bulunan Çerkeş bu kaynaklardan nasıl yararlanacak?” diye sordu.

KÖYDES kapsamında gelen ödeneklerin ilçelere aktarıldığını dile getiren İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çıbık, “Köy sayısı, köy nüfusu ve alt yapı durumuna göre bu aktarmalar yapıldı. Yanlış hatırlamıyorsam Çerkeş’e de 3,5 milyon TL’lik gibi bir ödenek var. İlimizde en çok paranın geldiği ilçe Çerkeş.  Gelen para çok olabilir ama ihtiyaçları karşılama noktasında her ilçe gibi sıkıntı olabilmektedir” dedi.

Konuyla ilgili olarak yapılan bilgilendirme sonrasında Bayramören Karakuzu,  Harmancık Grup yoluna 175 bin TL. Yapraklı Topuzsaray Grup Yoluna 444 bin -TL. Şabanözü Kamış, Mart Grup yoluna 600 bin TL ve Kurşunlu Hacımuslu Yolu için 850 bin TL. ödeneğe ihtiyaç duyulmaktadır. 5302 sayılı İl özel İdaresi Kanununun 10. Maddesinin (b) bendi gereğince 2020 Mali yılı Bütçesinin (Yol Yapımı Gideri) harcama kaleminden 2 milyon 69 bin TL. ödeneğin alınarak harcama kalemlerine aktarılması ve ilçelere gönderilmesi. Köylere Hizmet Götürme Birlikleri marifetiyle yaptırılması ve işin yapılabilmesi için Hizmet Birlikleri ile İl Özel İdaresi arasında düzenlenecek olan protokolü imzalamak üzere İl Valisine yetki verilmesi konusu oy birliği ile kabul edildi.

Gündemin son maddesinde ise gelecek ayki toplantı tarihi belirlendi. İl Genel Meclisi Ağustos ayı birleşimlerine 6 Ağustos 2020 Perşembe günü başlayacak.

Bu haber 1203 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 09:20 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by