Sumitomo Rubber Ako
Açık
  • EURO
  • DOLAR

Yönetim, birliği feshetme kararı aldı

Çankırı’da Yeni Gün Eldivan Kiraz Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Karatatar, Yönetim Kurulu tarafından birliğin feshedilme kararının alındığını söyledi. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Karatatar, “Kiraz Üreticiler Birliğini 6-7 sene önce kurduk. Bir gereklilikti. Eldivanda yetişen kirazın değerlendirilmesi satılması üreticilerin uyarılması tarım müdürlükleri ile ilçe müdürlükleri ile işbirliği yapılması konusunda yardımcı olabilecek bir birlikti. Birliğimizi 30 […]
Çankırı Gündemi - 15 Haziran 2020 09:58 A A

Çankırı’da Yeni Gün

Eldivan Kiraz Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Karatatar, Yönetim Kurulu tarafından birliğin feshedilme kararının alındığını söyledi. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Karatatar, “Kiraz Üreticiler Birliğini 6-7 sene önce kurduk. Bir gereklilikti. Eldivanda yetişen kirazın değerlendirilmesi satılması üreticilerin uyarılması tarım müdürlükleri ile ilçe müdürlükleri ile işbirliği yapılması konusunda yardımcı olabilecek bir birlikti. Birliğimizi 30 arkadaş beraber kurmuştuk. Daha sonra bir kısım arkadaşların çeşitli sebeplerle istifa etmeleri sonucu şu anda 18 üyemiz var. Üyelerimizden bir iki tanesi rahmetli oldu onlarada burdan tekrardan baş sağlığı diliyorum. 18 üyemiz var biz bu sene yapılacak kongrede yönetim kurulu olarak birliğin feshedilmesi yönünde bir karar aldık. Tabi bu kararı tastikleyecek olumlu yada olumsuz şekilde birliğin devamını sağlayacak ya da tasfiye edilmesine karar verecek kurul genel kuruldur.

Genel kurulumuzu 31 mart 2020 tarihinde yapmayı planlamıştık gerekli ilanları yazışmaları yaptık ancak Covid-19 salgını sebebiyle ertelendi. Tarım Bakanlığı ne zaman müsade ederse birliğimizin kongresini o zaman yapacağız. Birliğimizin mevcudiyetini devam ettirebilmesi için 16 üyeye ihtiyaç var. Şu an 18 üyemiz var ama bu kritik bir rakam..” dedi.

Sözlerine devam eden Karatatar, “Eldivan’da şu anda yıllık 300 ton civarında kiraz üretiliyor. Bunun 180-200 tonu sanayi kirazı geri kalanı sofralık kirazdır. Sanayi kirazını bir fabrika gelip alım yapması gerekiyor. Ben belediye başkanı iken bu işi organize etmiştik. O günden bu güne iyi kötü aksak topal yürüyor. Bu senede kiraz herhalde iri fabrikalar genelde küçük kiraz istiyorlar. Yani kirazın küçük olmasını irisini almak istemiyorlar. İri kiraz olan bölgelerden bizi arıyorlar küçük kiraz var mı diye. Kirazımız az sıkıntıda ordan kaynaklanıyor. Eldivan’daki sıkıntı üretimin az olması 300 ton değilde bin ton olsa 2 fabrikayıda 3 fabrikayıda kaldırır. Burdaki sıkıntı üretimin kapasitenin az olması. Bu da piyasa dar olması nedeni ile halkta biran evvel elinden çıkartmak istiyor dolayısıyla  istediği fiyatı bulamıyor kazanamıyor.” dedi.

“Eldivan’da kiraz

yetiştirmek zor.”

Eldivan’da kiraz yetiştirmenin ve ve bakımının zor olduğundan bahseden Karatatar, “Birde Eldivan’da kiraz yetiştirmek zor. Neden zor? Bizim en büyük sorunumuz su. Biz kirazlarımızı kiraz olmadan önce sulayamıyoruz. Sulama işlemi sıra ile yapılıyor. Su Karadere göletinden geliyor. Kirazları ancak senede iki sefer suluyoruz. Su ne zamn gelirse oda şansımıza işte şimdi birinci sulamayı yaptık. İkinci sulamanın suyu iki ay sonra gelir. İki aylık sürede bu ağaç dayanmıyor susuzluğa. Bu ağacın hiç olmazsa 25 günde 30 günde bir sulanması lazım. Su yetersiz. Karadere göletine kapalı sistem yapılacaktı. Ha bugün yapılır, ha yarın yapılır bekliyoruz. Bunu gerçekleştiremediler gene programa aldılar. İnşallah kısa sürede yapılırda bu su problemimizi ağacımızı ağacın istediği zaman sulayabiliriz.” şeklinde konuştu.

Bu haber 2308 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 09:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by